لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۱۲

بلخی: اعمال تحمیل شده بر جوانان افغان در اروپا قابل جلوگیری نیست


وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان می‌گوید، برای جلوگیری از اعمالی که بالای جوانان در اروپا به ویژه یونان تحمیل می‌شود، اقدام کرده نمی‌توانند.

سید حسین عالمی بلخی روز یکشنبه در نشست خبری در کابل گفت که اکثراً این مسایل در مناطقی صورت گرفته که از دایره قانون بیرون است.

​وی گفت:

"این مواردی است که از حیطه تلاش‌ها و کارهای ما بیرون است، متأسفانه هنگامیکه بصورت قاچاق می‌روند، ما مسایل نا هنجاری را می‌شنویم که بر آنان تحمیل می‌شود، ما تا جای که دسترسی داشته باشیم تلاش خود را می‌کنیم. اما آن کار‌ها اکثراً در مناطقی صورت می‌گیرد که تحت قانون و قانون‌مندی قرار ندارند."

سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان
سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستانعالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان می‌پذیرد که چنین مشکلات در برابر جوانان افغان که از راه‌های غیر قانونی وارد کشورهای اروپایی به‌خصوص یونان شده‌اند، وجود دارد.

وی می‌گوید، دولت افغانستان در برخی موارد با پولیس انترپول در این باره صحبت کرده‌است و به تلاش‌هایش به‌منظور کاهش این جرایم ادامه می‌دهند.

در سال‌های اخیر افغانستان شاهد فرار ده‌ها هزار جوان به کشورهای اروپایی بوده است، علت این فرارها نبود زمینه کار و نا امنی‌ها در کشور گفته شده‌اند.

برخی از این جوانان گفته‌اند، به امید این‌که ممکن با رفتن به کشورهای اروپایی از مشکلات رهایی و زمینه کار برای‌شان فراهم گردد.

اما برخی از جوانان گفته‌اند که بی‌خبر از آن بودند که در کشورهای اروپایی با چه چالش‌های روبه‌رو خواهند شد.

پیشتر گزارش‌ها از وضعیت برخی جوانان افغان که قصد رفتن به دیگر کشورهای اروپایی را داشتند، اما در یونان گیر مانده‌اند، پخش شده‌اند.

مطابق این گزارش‌ها، برخی از این پناهجویان افغان به رسانه‌ها گفته اند که برای پیدا کردن پول و لقمه نانی حتی مجبور به تن فروشی شده‌اند.

پس از نشر این گزارش‌ها، هیئتی از سوی حکومت افغانستان برای بررسی این موضوع به یونان فرستاده شد.

در عین حال شماری از اعضای کمیسیون امور مهاجرین ولسی جرگه می‌گویند که این از مکلفیت‌های حکومت افغانستان است تا برای حل این مشکل از سازمان‌های بین‌المللی خواستار همکاری گردد و از هر گزینه دیگر برای پایان آن کار گیرد.

محمد یوسف صابر یکی از اعضای این کمیسیون گفت:

"از مسئولیت دولت افغانستان است تا هر جایی که افغان‌ها هستند به مشکل‌شان رسیدگی کند زیرا ملت است که دولت ساخته می‌شود. اگر دولت افغانستان به این مشکل رسیدگی نتواند به نام و نشان افغانستان یک نقطه داغ خواهد بود."

صابر تأکید می‌ورزد که اگر دولت افغانستان برای حل مشکلات جوانان افغان در کشورهای اروپایی به‌خصوص یونان دست به کار نشود، این جوانان برای ادامه زندگی‌شان مجبور خواهند شد تا دست به جنایت‌های بشری در این‌کشور‌ها بزنند.

صابر می‌گوید، ادامه این وضعیت، حیثیت و وقار افغانستان را در نزد جهان با پرسش روبه‌رو می‌سازد.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG