لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۵ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۳۴

حکمتیار: انتخابات باید شفاف و تغییراتی در سیستم فعلی وارد شوند


رهبر حزب اسلامی افغانستان ضمن تاکید بر شفافیت در انتخابات آینده خواهان وارد شدن تغییر در سیستم فعلی انتخابات گردید.

گلبدین حکمتیار روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت برای جلوگیری از مصارف گزاف باید انتخابات ریاست جمهوری، ولسی جرگه، شورای‌های ولایتی و شوراهای ولسوالی‌ها یکجا برگزار گردند.

گلبدین حکمتیار
گلبدین حکمتیار

او علاوه کرد:

"این سیستم باید تغییر کند چاره اینست که ما بر بنیاد تمثیل متناسب انتخابات داشته باشیم یکبار انتخابات و در پنج سال یکبار از مردم تقاضا شود که در عقب صندوق ایستاده شده و رای‌شان را استعمال کنند رای باید عام باشد بالای تعین رئیس جمهور تأثیر داشته باشد هم بالای تعین اعضای ولسی جرگه هم در شوراهای ولایتی و هم در شوراهای ولسوالی‌ها وحتی در ارتباط به والی‌ها."

حکمتیار گفت که تفصیل خواست‌هایش را با کمیسیون مستقل انتخابات و مجمع تفاهم ملی نیز شریک می‌سازد.

آقای حکمتیار همچنان گفت که در انتخابات آینده ولسی جرگه سهم می‌گیرد اما در انتخابات ریاست جمهوری از نامزدی حمایت خواهد کرد که حمایت داخلی و خارجی داشته و مصدر خدمت به مردم شده بتواند.

وی بالای چگونگی انتخاب اعضای فعلی ولسی جرگه نیز ملاحظاتی را مطرح کرده و تأکید کرد که در آینده وکلا نباید از طریق داشتن قدرت و پول به ولسی جرگه راه پیدا کنند.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار که در چند سال گذشته از جناح‌های مخالف حکومت خوانده می‌شد، سال گذشته با امضای توافقنامه صلح با حکومت افغانستان به روند صلح پیوست.

یک مرکز رای دهی
یک مرکز رای دهی

گلبدین حکمتیار حدود یک‌و نیم ماه قبل به کابل آمد و افراد تحت رهبری وی نیز به اساس توافقنامه صلح از مخالفت با حکومت دست کشیدند.

از سوی هم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در عکس العمل به خواست‌های گلبدین حکمتیار می‌گوید این کمیسیون انتخابات آینده را مطابق قانون برگزار می‌کند.

گلاجان عبدالبدیع صیاد سخنگوی این کمیسیون درین مورد به رادیو آزادی گفت:

"کمیسیون مستقل انتخابات مکلف به تطبیق قانون است و دولت هم قانون را تطبیق می‌کند انتخابات که حالا برگزار می‌شود انتخابات شوراهای ولسوالی و پارلمانی است اما انتخابات دیگر که آن‌ها می‌خواهد به اساس یک میکانیزم یکجا برگزار شود به‌خاطر جلوگیری از مصارف گزاف وقت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی تاحال مطابق قانون نرسیده‌است پس ما انتخابات قبل از وقت را برگزار کرده نمی‌توانیم."

اما وی تاکید کرد که هرگاه حکومت خواست گلبدین حکمتیار را قبول کرده و درقانون موجود تغییر وارد شود در آن صورت این خواست قابل قبول خواهد بود.

گلبدین حکمتیار در حالی روی شفافیت در انتخابات آینده تاکید دارد که محمد اشرف غنی در نشست پروسۀ کابل از برگزاری انتخابات شفاف ولسی جرگه سخن گفته و تاکید کرد که انتخابات ریاست جمهوری نیز به وقت معین آن برگزار خواهد شد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG