لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳۱ حمل ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۴۴

واکنش ارگ به اظهارات محقق: وزرا صلاحیت دارند و حکومت با بحران روبه‌رو نیست


ریاست جمهوری افغانستان این ادعا را رد کرد که گویا عدۀ از وزیران در کابینه افغانستان، صلاحیت ندارند و حکومت وحدت ملی به بحران روبه‌رو است.

شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور افغانستان این مطلب را در عکس‌العمل به اظهارات دیروز محمد محقق معاون رئیس اجرائیه در کابل، به رادیو آزادی بیان کرد.

آقای مرتضوی گفت، بین رئیس جمهور و رئیس اجرائیه همکاری خیلی قوی و صمیمانه وجود دارد و اکثریت بخش‌های موافقت‌نامه تطبیق شده‌است.

مرتضوی: بین رئیس جمهور و رئیس اجرائیه همکاری خیلی قوی و صمیمانه وجود دارد.
مرتضوی: بین رئیس جمهور و رئیس اجرائیه همکاری خیلی قوی و صمیمانه وجود دارد.

وی افزود:

"هیچ‌کسی دیگر در حکومت وحدت ملی مخالف تطبیق موافقت‌نامه نیست. رئیس جمهور و رئیس اجرائیه از نزدیک همکاری بسیار قوی و صمیمانه دارند. پیشرفت‌های بسیار مهمی صورت گرفته اند. یک بخش موافقت‌نامه که اصلاحات انتخاباتی و بخشی هم تذکره الکترونیکی بود، در این عرصه‌ها کارِ زیاد صورت گرفته‌است."

پیش از این، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور و عطا محمد نور والی بلخ، اخیراً در ترکیه یک ائتلاف را اعلان کردند.

این ائتلاف ظاهراً بر ضد رئیس جمهور اشرف غنی تشکیل گردیده، اما آقای محقق پس از برگشت از ترکیه دیروز در کابل در نشستی به خبرنگاران و هواداران‌اش گفت، هدف ائتلاف آن‌ها سقوط و یا تضعیف حکومت نیست.

محمد محقق در ادامۀ صحبت خود همچنان گفت، وزرای معرفی شده از سوی آن‌ها در کابینه صلاحیت کامل ندارند.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان
محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان

وی گفت:

"توافق‌نامه حکومت وحدت ملی باید عملی شود، منحیث اصل پیش‌رو مانده شود و هر کسی‌که حقوق در آن دارد مراعات شود. از قانون لویه جرگه گرفته تا اصلاحات انتخاباتی تا اصلاحات اداری، همه چیزی که درج آن است، عملی شود."

معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان، حکومت را از لحاظ سیاسی، امنیتی و اقتصادی یک حکومت رو به بحران خوانده و راه حل آن را گفت‌وگو و مذاکره دانست.

اما سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید، در همه ادارات امنیتی و اداری اصلاحات گسترده آغاز شده و به‌خصوص در عرصه امنیتی تغییرات قوی رونما گردیده‌است.

XS
SM
MD
LG