لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۰۷

غنی: تأمین امنیت در افغانستان به مبارزه جدی در برابر فساد وابسته است


لوی سارنوالی افغانستان تفاهم‌نامه‎های را به‌خاطر مبارزه مشترک در برابر فساد با مقامات نهادهای امنیتی و دفاعی کشور امضا کرد.

رئیس جمهور افغانستان در کنفرانسی که به همین مناسبت در ارگ برگزار شده بود گفت که موجودیت فساد سبب تلفات نیروهای امنیتی شده و هرگاه در برابر آن مبارزه جدی نشود امنیت در کشور تأمین نخواهد شد.

محمد اشرف غنی به مبارزه جدی در برابر فساد تأکید می‎ورزد و می‎گوید، طوری که در برابر تروریزم مبارزه می‎شود علیه فساد نیز باید مبارزه شود.

غنی همچنان گفت که اصلاحات و مبارزه با فساد از انتخاب‎های حکومت است.

غنی: دلیل عمده تلفات، فساد است.
غنی: دلیل عمده تلفات، فساد است.

وی افزود:

"چرا تلفات می‎دهیم؟ دلیل عمده اینست که فساد است بار بار پول تحکیمات را داده‎ایم، اما تحکیمات اجرا نشده و از آن جهت تلفات می‎دهیم از همین خاطر است که اصلاحات از خاطر اصلاحات نیست بلکه اصلاحات به‌خاطر حفظ جان قهرمانان ماست، قهرمانانی که در هر گوشه این کشور سرهای‌شان را قربان می‎کنند."

آقای غنی این اظهارات را در مراسم امضای تفاهم‌نامه‎های مبارزه مشترک در برابر فساد میان لوی سارنوالی و نهادهای امنیتی و دفاعی بیان کرد.

رئیس جمهور گفت که این یک اقدام بی‌سابقه است و با این کار هر کس نسبت به نیروهای افغان توجه کرده و احساس مسئولیت می‎کند.

نشست امروز
نشست امروز

وی گفت که در کنار این کار نیاز است تا میکانیزم‎های بررسی و مجازات ایجاد شده و هیچ‌کس بالای افرادی که علیه فساد مبارزه می‎کنند اتهام بی‌اساس وارد نکند.

مبارزه با فساد در نهاد های امنیتی و دفاعی در حالی رنگ دیگر را به خود گرفته‎است که قبلاً این نهادها از سوی سیگار یا اداره سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان و برخی مقامات افغان متهم به فساد شده‎اند.

کنفرانس مشترک مبارزه با فساد در نهادهای امنیتی و دفاعی در ارگ برگزار شده و سه روز ادامه میابد.

درین کنفرانس ۳۵۰ تن از مسئولان و کارشناسان شرکت داشته و آن‎ها روی عوامل و راه‎های بهتر مبارزه با فساد درین نهادها بحث می‎کنند.

حمیدی: پس ازین هیچ قضیه پنهان نخواهد ماند.
حمیدی: پس ازین هیچ قضیه پنهان نخواهد ماند.

درین حال محمد فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان درین نشست گفت که موارد فساد در بخش‎های تدارکات و لوژستیک وجود دارد، اما وی تأکید می‎کند که بر اساس استراتژی جدید مبارزه با فساد ریشه‎های این پدیده باید خشکانیده شود.

وی افزود:

"یک مرکز مشترک معلومات میان لوی سارنوالی و نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان ایجاد شده و پس ازین هیچ قضیه پنهان نخواهد ماند بلکه هر کس خواهد فهمید که قضیه تا کجا رسیده و در مورد چه کاری انجام شده‎است."

لوی سارنوال افغانستان می‎گوید با تلاش‎های انجام شده برای اولین بار قضایای که در ۱۲ سال گذشته سرنوشت‌شان معلوم نبود، مسیر قانونی خود را طی کرده‎اند.

درین حال مقامات نهادهای امنیتی و دفاعی تعهد کردند که با ایجاد بوردها و کمیته‎ها و امضای تفاهم‌نامه مشترک در زمینه جلوگیری از فساد درین نهادها با لوی سارنوالی همکاری می‎کنند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG