لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۰۸

مقامات جوزجان: بیش از ۴۰۰ خانواده از ولسوالی قوش تپه بی‌جا شده‌اند


در این اواخر به ادامه بی‌جا شدن صدها خانواده در اثر جنگ‌های شدید در ولسوالی‌های آقچه، خانقاه و درزاب ولایت جوزجان این بار ولسوالی قوش تپه این ولایت نیز شاهد بی‌جا شدن بیشتر از ۴۰۰ خانواده بوده‌است.

قریه جات یکه باغ، سخی آباد، عید محله و پمپ خانه شهر شبرغان در این روز ها میزبان خانواده‌های اند که از اثر جنگ بین جنگجویان گروه‌های طالبان و داعش به این قریه‌ها جابجا گردیده و در یک خانه حتی ده فامیل هم زندگی می‌کنند.

سلام ارباب، قریه دار قریه چقمه چقور ولسوالی قوش تپه که فعلاً به شهر شبرغان آمده، یک صد خانواده بی‌جا شده را سرپرستی می‌کند.

وی می‌گوید تا حالا تنها باشندگان شهر شبرغان از روی انسان دوستی به این تعداد افراد بی‌جا شده جای و نان کمک کردند ولی از سوی دولت تا هنوز هیچ توجه صورت نگرفته است.

وی گفت:

"ما با یک صد خانواده به شبرغان آمدیم باقی مانده مردم در مرکز ولسوالی هستند کسانی که به شبرغان آمدند به خانه های اقارب شان در هر قریه تقسیمات شدند. صرف جان خود و اطفال شان را کشیدند و بس."

حاجی حمید قریه دار قریه قوش کول نوآباد شهر شبرغان می‌گوید، به قریه آن‌ها نیز بی‌جا شده‎ها پناه آورده و در وضعیت بد بسر می‌برند.

به گفته وی، این خانواده‌های بی‌جا شده امکانات برای معیشت ندارند.

وی افزود:

"ما تا توان خود برای این‌ها جای کمک کردیم و این مردم صرف خود شان را از بین جنگ کشیده‌اند و مال شان در خانه‌های شان باقی مانده‌است."

در همین حال امین الله ولسوال قوش تپه با تأیید گفته‌های این بی‌جا شده‌ها می‌گوید، طالبان و جنگجویان داعش از مدت دو هفته به این‌سو در ولسوالی قوش تپه با هم درگیر شده و طی این مدت ده‌ها تن از هر دو طرف کشته و زخمی شده‌اند.

ولسوال قوش تپه همچنان گفت به نسبت درگیری جنگجویان داعش و طالبان صدها خانواده از قریه‌های تراغلی، چقمه چقور، بیکسر و خانقاه این ولسوالی به شهر شبرغان و یا هم به مرکز ولسوالی بی‌جا شده‌اند.

اما طالبان و گروه داعش در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته‌اند.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG