لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۰۱

پس از خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا در راخین، رهبر میانمار وارد این ولایت شد


رهبر میانمار (برما) امروز وارد ولایت راخین در شمال این کشور شد، جای‎که، خشونت و تشدد صدها هزار مسلمان روهینگیا را مجبور به فرار به کشور همسایه، بنگله دیش کرد.

پس از بروز خشونت‎های اخیر، این اولین سفر آنگ سان سوچی به ولایت راخین به شمار می‎رود.

سوچی صبح روز پنجشنبه «۱۱ عقرب» به ولایت خشونت زده راخین رسید.

به گفته سازمان ملل متحد و ادارات امداد رسانی در نتیجه خشونت‎ها در ولایت راخین حدود ۶ صد هزار مسلمان روهینگیا مجبور به ترک منطقه شان شده، به بنگله دیش پناه بردند.

سرا زیر شدن موجی از صدها هزار پناهجوی روهینگیا به بنگله دیش در چندین دهه در آسیا بزرگترین موج پناهجویان به حساب می‎رود.

تظاهرات افغان‌ها در ننگرهار علیه خشونت‌ها در میانمار
تظاهرات افغان‌ها در ننگرهار علیه خشونت‌ها در میانمار

این سفر خانم سوچی پس از آن صورت می‎گیرد، که جامعه بین المللی به خاطر موقف و سکوت وی در برابر خشونت‎ها علیه مسلمانان روهینگیا، شدیداً مورد انتقاد قرار گرفته‎است.

سازمان ملل متحد خشونت‎ها در روهینگیا را تصفیه قومی خوانده‎است.

در این میان حکومت آنگ سان سوچی گفته که برای برگشت مهاجران روهینگیا برنامه‎های را روی دست دارد، اما از چگونگی و جزئیات این برنامه‎ها چیزی نگفت.

یک مقام اردوی میانمار گفت، آنها در ولایت راخین برضد جنگویان مسلح عملیات می‎کنند که در ماه‎های اخیر بر پوسته‎های امنیتی این کشور حملاتی را انجام داده‎اند.

اما روهینگیایی‎ها می‎گویند، نیروهای امنیتی میانمار و متحدین محلی بودایی آن‎ها خانه‎های شان را سوختانده، بر زنان و دختران این منطقه تجاور کرده و به کشتار این اقلیت پرداخته‎اند.

بر اساس گزارش اسوشیتدپرس، هرچند، اداره ملکی میانمار به دست آنگ سان سوچی می‎باشد، اما اردوی این کشور تا هنوز بر مسایل مهم و اساسی وزارت خانه‎ها و قانون اساسی این کشور حاکمیت دارد.

مسلمانان روهینگیا
مسلمانان روهینگیا

بیشتر اعضای حکومت و رهبران میانمار به این نظر اند که مسلمانان روهینگیا باشنده‎های اصلی این منطقه نیستند و این اقلیت از بنگله دیش به این جا آمده‎اند.

حکومت میانمار در سال ۱۹۸۲ تابعیت مسلمانان روهینگیا را پس گرفت، آن‎ها به ساده‎گی سفر کرده نمی‎توانند و برای ادای مراسم مذهبی آن‎ها محدودیت‎های وضع شده و این مردم حق ندارند که داکتر و یا معلم شوند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس می‎گوید، دسترسی مسلمانان روهینگیا به خدمات صحی و مواد خوراکی محدود است.

XS
SM
MD
LG