لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۵

حزب جنبش: دوستم کابل میاید و به حمایت از حکومت ادامه خواهد داد


عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان

حزب جنبش ملی افغانستان که رهبری آن را معاون اول رئیس جمهور بر عهده دارد می‌گوید، جنرال دوستم بعد از ورود به کابل به حیث معاون اول ریاست جمهوری به کار خود ادامه خواهد داد.

بشیر احمد ته‌بنج سخنگوی این حزب امروز دوشنبه «۲۲ عقرب ۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت که آقای دوستم ممکن در جریان دو هفته آینده وارد کابل شود.

به‌گفته او، عبدالرشید دوستم پس از ورود به کابل، وارد دفتر کارش خواهد شد.

بشیر احمد ته بنج سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان
بشیر احمد ته بنج سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان

وی افزود:

"ما انتظار تشریف‌آوری جنرال دوستم به کشور هستیم، احتمالاً تا دو هفته آینده خدا خواسته باشد تشریف خواهد آورد. یک چیز بسیار مشخص است که وی معاون اول رئیس جمهور است و تا آخر حکومت، این حکومت را حمایت خواهد کرد. بعد از این‌که موضوع انتخابات پیش میاید، هر تصمیمی که گرفته می‌شود، موضوع جداگانه است."

یک منبع معتبر حکومتی نیز گزارش‌ها در باره احتمال آمدن جنرال دوستم به افغانستان را تأیید می‌کند، اما در این باره جزئیات بیشتر نمی‌دهد.

پیش از این شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور در جریان یک نشست خبری گفت، آنان امیدوار اند وضعیت صحی جنرال دوستم بهبود یابد و به کشور برگردد.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه در این باره به رادیو آزادی گفت، دولت هم اعلام کرده که برای آمدن عبدالرشید دوستم به افغانستان مانع وجود ندارد.

  • از آقای محقق پرسیدم، در دیداری که با آقای دوستم داشتید، آیا او برای آمدن به کابل تصمیم دارد؟
محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه
محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه

وی در جواب گفت:

"مشخصاً چنین چیزی نیست، ولی ما گپ‌های را که از دولت در همین روز‌ها شنیدیم که گویا جنرال میاید و کدام مانع وجود ندارد."

عبدالرشید دوستم متهم به بدرفتاری جنسی با احمد ایشچی والی پیشین جوزجان است.

او به دنبال این اتهامات، آنچه دفتر معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد، چند ماه پیش برای انجام معاینات صحی به ترکیه رفته‌است.

پس از تشدید اختلافات روی چگونگی دوسیه ادعای آقای ایشچی، جنرال دوستم با صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه و رئیس جمعیت اسلامی، عطا محمد نور والی بلخ و محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه ائتلاف را به نام نجات افغانستان تشکیل داد.

بشیر احمد ته‌ینج در این باره گفت، با آمدن دوستم به کابل، این ائتلاف فعالیت‌های جدیدی خواهد داشت.

بحث‌ها در رابطه به برگشت جنرال دوستم به کابل در حال مطرح می‌شوند که به دنبال بررسی قضیۀ ادعای آقای ایشچی از سوی لوی سارنوالی، اخیراً گزارش شده‌است که محکمه شماری از نگهبانان معاون اول رئیس جمهور را به حبس، محکوم به مجازات کرده‌است.

در همین حال سبحان مصباح معاون اتحادیه حقوق دانان افغانستان می‌گوید، از این‌که لوی سارنوالی و محکمه به‌گونه مشخص، عبدالرشید دوستم را متهم و یا مجرم اعلان نکرده، برای آمدن وی به کشور هیچ مانع قانونی وجود ندارد.

وی افزود:

"معاون اول رئیس جمهور اگر میاید و به کار خود ادامه می‌دهد، فعلاً مانع حقوقی وجود ندارد، اما قضیه است و حضورش در سارنوالی و محکمه یک کاری است که مطابق قانون باید در برابر ادعا‌ها جواب دهد."

به‌گفته سخنگوی حزب جنبش ملی، عبدالرشید دوستم در حال حاضر در شهر انقرۀ ترکیه به سر می‌برد و وضعیت صحی او نیز کاملاً بهبود یافته‌است.

بشیر احمد ته‌ینج می‌گوید، در جریان که معاون اول رئیس جمهور در ترکیه بوده‌است، تماس‌های میان او و برخی مقام‌های حکومت افغانستان، به‌گونه مستقیم و غیر مستقیم، رد و بدل شده‌اند.

او می‌گوید، به تقرری‌های اخیر به خصوص گماشتن سید انور سادات به‌عنوان معاون شورای امنیت ملی، عبدالرشید دوستم، چراغ سبز نشان داده‌است.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG