لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۴ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۰۹

اتمر: حکومت افغانستان هیچ پیش شرطی را در مذاکرات صلح با طالبان قبول ندارد


محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان که برای اشتراک در یک کنفرانس سران امنیتی کشورهای آسیای میانه و روسیه به مسکو رفته‌است می‌گوید، حکومت افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان هیچ پیش شرطی را قبول ندارد.

قادرشاه سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در صحبت تیلیفونی با رادیو آزادی گفت، آقای اتمر با اهداف و پیشنهادات خاص به مسکو رفته است.

قادرشاه سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان
قادرشاه سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان

وی افزود:

"این نشست سالانه است که سال پنجم آنست که برگزار می‌گردد و بار اول است که افغانستان در این جلسه رسماً دعوت شده‌است. در این اجلاس مشاورین امنیت ملی کشورهای آسیای میانه اشتراک داشتند و این‌بار در رابطه با مبارزه علیه تروریزم، صلح در منطقه، همکاری‌های اقتصادی و همچنان مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته در این اجلاس بحث صورت گرفت."

به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی، آقای اتمر در تمام این ساحات پیشنهاد مشخص را در این اجلاس ارائه کرد.

آقای قادرشاه افزود، مشاور امنیت ملی در این سفر خود یک هدف مهم دیگر را نیز دنبال می‌کرد.

وی گفت:

"هدف سفر مشاور امنیت ملی افغانستان یکی هم این بود تا از کشورهای دیگر، کشورهایی‌که با طالبان روابط دارند، از این روابط به‌خاطر گفت‌وگوهای صلح استفاده شود و این روابط برای برگزاری مذاکرات هر چه بهتر صلح انجام شود."

حکومت افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان هیچ پیش شرطی را قبول ندارد.

مشاور امنیت ملی در صحبت با خبرنگاران در مسکو گفته‌است که تقاضای طالبان برای خروج قوای خارجی از افغانستان باید از طریق مذاکره و صلح آمیز برآورده شود.

او تأکید نمود که حکومت افغانستان تقاضا دارد که طالبان هر نوع ارتباط خود را با گروه‌های تروریستی قطع نمایند.

او افزود، این‌که طالبان از این فرصت استفاده خواهند کرد یا خیر، در چند هفته آینده معلوم می‌شود، ولی به گفته آقای اتمر اگر طالبان از این امتیاز استفاده نکنند، اشتباه بزرگ خواهند کرد.

آقای اتمر به خبرنگاران گفت که موضوع صلح افغانستان را با نیکولای پاتروشیف رئیس شورای امنیت ملی روسیه نیز در میان گذاشته و این خواسته افغانستان را به او رسانده‌است که اگر کدام تماس با طالبان دارند از آن استفاده کرده و طالبان را به میز مذاکره تشویق کنند و به طالبان نباید اجازه داده شود که از چنین تماس‌ها برای تقویه جنگی خود استفاده نمایند.

آقای اتمر گفت که رئیس شورای امنیت ملی روسیه از این پیشنهادات وی کاملاً حمایت کرد، که به گفته او، افغانستان از این موقف روسیه قدردانی می‌کند.

XS
SM
MD
LG