لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۶

برمک: هیچ گونه تبعیض در چارچوب وزارت داخله افغانستان وجود ندارد


ویس احمد برمک سرپرست وزارت داخله افغانستان گفته‎است، هیچ گونه تبعیض و تعصبی در چارچوب این وزارت وجود ندارد.

آقای برمک در یک نشست خبری شام دیروز اما پذیرفت در مکتوبی که در مورد ایجاد یک قطعه ضد آشوب نوشته شده، به گفته او اشتباه محض و غفلت رخ داده‎است.

این مکتوب که ظاهراً از آدرس قوماندانی عمومی امن و نظم عامه وزارت داخله نوشته شده هفته گذشته به رسانه‎های اجتماعی درز کرد.

ویس احمد برمک
ویس احمد برمک

در بخشی از آن هدایت داده شده که برای یک قطعۀ ۵۰۰ نفری ضد آشوب در چوکات قوماندانی زون ۱۰۱ کابل ظرف ۲۴ ساعت جدول شهرت افسران و ساتنمنان از ملیت‎های مختلف به استنثای ملیت تاجک ترتیب و ایمیل شود.

اما، آقای برمک گفت کسی که این مکتوب را نوشته هیچ نیت بدی نداشته‎است:

"این جا کدام امتیازی یا خدا ناخواسته بحث حذف کردن یا نادیده گرفتن کدام قومی یا مسئلۀ دیگر {وجود نداشته.} و اگر این را بسیار به صراحت هم نوشته می‎کرد، نوشته می‎کرد که از نگاه ترکیب قومی‎اش، تناسب قوم تاجک ما درین جا هست، اقوام دیگر هم به فیصدی متعادل و عادلانه باید درین قطعه حضور داشته باشند، چون وزارت داخله است دیگر، یک نهاد ملی است."

آقای برمک افزود، مشکل در فهم نویسنده این مکتوب بوده‎است ورنه به گفتۀ او در حکم رئیس جمهور که چندی قبل در پی پیشنهاد وزارت داخله داده شده هیچ گونه اشاره به ترکیب قومی در ایجاد قطعه ضد شورش نشده‎است.

او حکم رئیس جمهور را این گونه خواند:

"ایجاد قطعه ضد آشوب به کمیت ۵۰۰ بست در جنب قوماندانی زون ۱۰۱ آسمایی و یک یک تولی به کمیت ۱۰۰ بست در جنب قوماندانی زون‌های ساحوی هفتگانه و تعداد ۵۰، ۵۰ بست در ۲۶ ولایت کشور که جمعا ۲۵۵۰ بست را احتوا می‌کند، از داخل سقف تشکیلاتی قوماندانی عمومی امن و نظم عامه‌ی وزارت امور داخله طبق متن پیشنهادی و جدول منضمه منظور است."

با این وصف، سرپرست وزارت داخله گفت اکنون که مکتوب نوشته شده و از سوی قوماندان امن و نظم عامه و رئیس ارکان قوماندانی امضا شده ایجاب می‎کند تا قضیه بررسی شود.

سرور دانش
سرور دانش

درین حال، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان دیروز در محفل معرفی نجیب الله خواجه عمری نامزد وزیر وزارت تحصیلات عالی دیروز در کابل با اشاره به موضوع مکتوب جنجالی ارقامی را در مورد ترکیب قومی قطعۀ ضد آشوب این گونه ارائه کرد.

او افزود:

"از مجموع ۵۰۰ نفر، ۳۹۱ نفر تاجک، ۶۰ نفر پشتون، ۲۹ نفر هزاره، ۱۱ نفر ازبک، ۵ نفر پشه ای، سه نفر عرب، و یک نفر بلوچ هستند. آیا با این ترکیب، درست است که کسی ادعا کند که قوم بزرگ تاجک افغانستان ازین قطعه پولیس حذف شده؟"

پولیس افغانستان
پولیس افغانستان

هفته گذشته، رئیس جمهور افغانستان در خبرنامۀ به وزارت داخله هدایت سپرد تا در یک نشست خبری حقایق و اقدام‎های صورت گرفته درین مورد را به اطلاع مردم برساند.

در همین خبرنامه همچنین به لوی سارنوالی هدایت داده شده تا "تحقیقات همه جانبه" را در مورد نشر این مکتوب انجام دهد.

در خبرنامه ریاست جمهوری، از قول رئیس جمهور غنی آمده که به هیچ فرد و نهادی اجازه نمی‎دهد که مسایل تفرقه افگنانه را انجام دهد و این که با چنین افراد و نهادها طبق قانون برخورد جدی و قاطع صورت خواهد گرفت.

پیش ازین، انتشار این مکتوب در رسانه‎های اجتماعی سر و صداها و واکنش‎های گوناگونی را به همراه داشت.

XS
SM
MD
LG