لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۱۷

اهمیت نشست دوم پروسه کابل از دید برخی سناتوران و کارشناسان!


جریان نشست دوم پروسۀ کابل

برگزاری نشست دوم پروسه کابل امیدواری‌های تازۀ را برای تأمین صلح در افغانستان و ریشه‌کن سازی تروریزم در منطقه به وجود آورده‌است.

هیئت اداری مشرانو جرگه می‌گوید که قضیه افغانستان ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی دارد و نشست دوم پروسه کابل می‌تواند در این بخش مفید و کارا واقع شود.

محمد علم ایزدیار معاون اول این جرگه روز چهارشنبه «۰۹ حوت ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت، تأمین صلح در افغانستان و سرکوب شدن تروریزم نیاز به همکاری‌های گسترده و فرا منطقه‌ای دارد.

محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه افغانستان
محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه افغانستان

وی افزود:

"از دید من از همه مهم‌تر این است که یک همآهنگی بین جامعه بین‌المللی در رأس ایالات متحدۀ امریکا و ناتو، کشورهای اروپایی و هم‌چنان کشورهای اثرگذار منطقه به وجود آید تا تفاهم داشته باشند و در راستای مبارزه با خطر تروریزم که همه را تهدید می‌کند اقدامات همآهنگ را روی دست بگیرند."

نشست دوم پروسه کابل روز چهارشنبه در شهر کابل برگزار شد.

مقامات افغان گفته‌اند که در این نشست نماینده‌های بیش از ۲۰ کشور و سازمان‌های بین‎المللی اشتراک کرده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان پیش از این اظهار داشته‌است که پروسه صلح و مبارزه با تروریزم اجندای اصلی این نشست را تشکیل می‌دهند.

در این حال صفیه صدیقی از کارشناسان سیاسی این نشست را برای بهبود وضعیت در منطقه مهم می‌داند و ابراز امیدواری می‌کند که نتایج خوب در قبال داشته باشد.

صفیه صدیقی
صفیه صدیقی

وی گفت:

"این یکی از نشست‌های فوق‌العاده برای بهبود وضعیت امنیتی، به میان آوردن صلح و زنده‌گی مسالمت‌آمیز بین کشورهای همسایه خواهد بود. امیدواری مردم افغانستان از نشست پروسه کابل این است که در تأمین صلح و امنیت این‌کشور نقش بارزی را ایفا کند."

نشست نخست پروسه کابل در ماه جوزای سال‌جاری خورشیدی در کابل برگزار شده بود که در آن نیز نماینده‌های حدود ۲۰ کشور و سازمان‌های بین‎المللی حضور داشتند.

از سوی هم محمدا گل مجاهد از کارشناسان امنیتی با اشاره به این‎که بر علاوه طالبان حدود ۲۰ گروه تروریستی در افغانستان فعالیت دارند می‎گوید که همآهنگی جهانی در مبارزه علیه تروریزم یک امر حتمی است.

وی گفت:

"تروریستان بین‌المللی از سراسر جهان به افغانستان آمده‌اند و افغان‌ها را می‌کشند، اهداف آنان گسترش تروریزم به همه جهان است. من امیدوار هستم که جهان نیز این موضوع را درک کرده باشد و بالاخره با مردم افغانستان همکاری کنند تا هم مردم این‌کشور به صلح و ثبات برسند و هم جهان در امن شود."

هرچند طالبان مسلح در این اواخر به‌جای حکومت افغانستان دو بار خواستار گفتگو با امریکا شده‌اند، اما وزارت خارجه ایالات متحده گفته که طرف گفتگو با این گروه حکومت افغانستان است.

شورای عالی صلح افغانستان نیز ابراز امیدواری کرده که تلاش‌های اخیر حکومت این‌کشور به خصوص نشست دوم پروسه کابل بتواند زمینه‌ساز برای آغاز گفتگوهای صلح با طالبان مسلح شود.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG