لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۷

مایک پومپئو پالیسی جدید امریکا در قبال ایران را اعلان کرد


مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحدۀ امریکا

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحدۀ امریکا ساعتی پیش پالیسی جدید کشورش را در مورد ایران اعلان کرد.

پومپئو در این اعلان که نخستین سخنرانی وی بعد از تقررش به‌حیث وزیر خارجۀ امریکا بود، نقشه راه حل دیپلوماتیک در مورد توافق‌نامه هسته‌ای با ایران را مشخص ساخته و هم‌چنان به دخالت ایران در معضلات کشورهای منطقه اشاره کرد.

وی در این میان از همکاری ایران با طالبان در افغانستان یاد کرده گفت، ایران باید از حمایت طالبان و دیگر تروریستان در افغانستان و منطقه دست بکشد و پناه دادن به رهبران ارشد القاعده را متوقف سازد.

این اظهارات وزیر خارجه جدید امریکا در حالی صورت می‌گیرد که شماری از مقامات افغان اخیراً در رابطه با بدتر شدن اوضاع امنیتی غرب افغانستان به‌ خصوص در رابطه با حملات هفته گذشته طالبان در ولایت فراه، به طور مستقیم از ایران نام گرفته‌اند.

مایک پومپئو ضمن اشاره به دخالت ایران در نا امنی‌های منطقه روی برنامه هسته‌ای ایران نیز تمرکز داشت.

سخنرانی امروز وزیر خارجه امریکا در مورد ایران بعد از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترمپ رئیس جمهور آن کشور، حدود دو هفته پیش خروج واشنگتن را از توافق‌نامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران اعلان نموده گفت، تحریمات بر ایران را از سر خواهد گرفت.

پومپئو گفت، واشنگتن جدی ترین تحریمات در تاریخ را بر ایران وضع خواهد کرد.

او گفت، اگر ایران مسیرش را تغییر ندهد، نیش تحریمات بر آن کشور درد آور خواهد بود.

مایک پومپئو
مایک پومپئو

وی افزود:

"ما فشارهای بی‌سابقه مالی را بر رژیم ایران وارد خواهیم کرد. رهبران در تهران در مورد جدیت ما شک نکنند."

وزارت خارجۀ امریکا قبل از اعلان امروز مایک پومپئو گفته بود که وی در مورد سخنرانی امروزش با وزرای خارجه فرانسه، بریتانیا و جرمنی مشورت‌های را انجام داده‌است.

پومپئو در حالی از تحریمات شدید بر ایران خبر داده و روی استراتژی ترمپ در باره ایران تأکید کرد که روسیه، چین، جرمنی، فرانسه و بریتانیا که همه امضا کننده‌گان توافق‌نامه هسته‌ای با ایران اند، مخالفت شانرا با اقدام امریکا مبنی بر خروج از این توافق‌نامه اعلان نموده و خواهان حل این مشکل شده‌اند.

وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف هفته گذشته به هدف نجات و تداوم همین توافق‌نامه بدون حضور امریکا، به چین، روسیه و بروکسل سفرهای داشت.

XS
SM
MD
LG