لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۶

اشرف غنی: یک گروه کوچک مفسدین شهرت ۳۰ میلیون افغان را به زمین زده‌است


اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، مبارزه جدی با فساد ضروری به خاطری است که فساد موجب فتنه می‌شود و فتنه به فاجعه می‌انجامد.

محمد اشرف غنی روز یک‌شنبه در پایان کنفرانس زیر نام صدای منبر ضد فساد اداری که در ارگ دایر شده بود گفت، یک گروه کوچک مفسدین شهرت ۳۰ میلیون افغان را به زمین زده‌است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور غنی گفت:

"به خاطر یک گروه محدود شهرت ۳۰ میلیون انسان به زمین خورده‌است، آیا ۳۰ میلیون افغان فاسد اند یا این‌که یک اقلیت کوچک فاسد اند؟ شما قضاوت کنید این یک ملت عظیم است، ملت فاسد نیست، یک گروه اقلیت است که باید از آن جلوگیری شود."

حدود ۲۰۰ عالم دین در دو روز گذشته در کابل گرد هم آمدند و در روز پایان کنفرانس صدای منبر ضد فساد اداری یک قطع‌نامه صادر کرده و در آن از ارگان‌های عدلی و قضایی خواستند تا در تصامیم‌شان علیه مفسدین قاطع باشند.

فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان
فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان

فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان گفت، مبارزه با فساد ضرورت به همکاری مشترک دارد و علمای دینی باید در این راستا فعال باشند و سهم گسترده داشته باشند.

آقای حمیدی افزود، در استراتژی ملی مبارزه با فساد اداری تقاضا‌های علمای دینی جا داده خواهد شد و مطابق خواست علما عمل خواهد شد.

علمای دینی در حالی برای مبارزه با فساد اداری صدا بلند می‌کنند که در ۱۸ سال گذشته به هدف جلوگیری از فساد اداری ده‌ها اداره فعال بوده‌اند اما به باور مردم و کارشناسان بسیاری این ادارات در مبارزه با فساد اداری کوتاهی کرده‌اند.

قیام الدین کشاف رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان از علمای دینی خواست تا نام‌های کسانی را افشا کنند که در فساد اداری دخیل اند.

وی افزود:

"من احترامانه از علمای دین خواهش می‌کنم که حق را بگویند، کسی به شما چیزی نمی‌گوید و اگر ضرورت شد از این ظالمان در منبر نام بگیرید و به جامعه معرفی‌شان کنید."

آقای کشاف اضافه کرد که مفسدین در جامعه مشکلات به بار می‌آورند و نظام را تهدید می‌کنند و باید منزوی شوند.

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، دو حلقه وجود دارد یکی خبیثه و دیگری نجیبه و علمای دینی می‌توانند در برابر حلقه خبیثه با حکومت همکار شوند.

آقای غنی می‌گوید، محاکمه یک وزیر نشان دهنده مبارزه جدی حکومت با فساد اداری است.

رئیس جمهور در این باره از کدام وزیر نام نگرفت اما از چندی به این سو محاکمه عبدالرزاق وحیدی وزیر پیشین مخابرات در جریان است.

در همین حال لوی سارنوال افغانستان می‌گوید، با فساد اداری مبارزه قاطع صورت می‌گیرد و حکومت در این راستا متعهد به تأمین عدالت و عملی کردن وعده‌های خود است.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG