لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۰۸

عبدالله: دشمنان خواستند نشست ژینو را ناکام نشان دهند، اما پُر دستآورد بود


رئیس اجرائیۀ حکومت افغانستان می‌گوید که هرچند دشمنان افغانستان تلاش کردند که با ایجاد رویداد‌های امنیتی کنفرانس ژینو را ناکام نشان دهند، اما این کنفرانس موفق و مملو از دستآورد‌ها بود.

عبدالله عبدالله روز دوشنبه «۱۲ قوس ۱۳۹۷» قبل از نشست شورای وزیران به رسانه‌ها گفت که هیئت افغان در این کنفرانس تلاش کرد تا به جامعه جهانی در مورد مشکلات و فرصت‌های موجود در این کشور معلومات واقعی را ارائه کند.

وی می‌گوید:

"این کنفرانس به یک کنفرانس موفق مبدل شد، در حالی‌که دشمنان افغانستان در آن روزها تلاش کردند که با راه اندازی حوادث امنیتی که تلفات افراد ملکی و نظامی را هم در قبال داشت توجه جامعه جهانی را به حوادث امنیتی جلب نمایند، اما من فکر می‌کنم که این کنفرانس موفق بود."

کنفرانس ژینو که پس از کنفرانس وارسا و بروکسل یک کنفرانس مهم خوانده می‌شود، به میزبانی جامعه جهانی و حکومت افغانستان به تاریخ‌های ۲۷ و ۲۸ نوامبر در شهر ژینو سویس برگزار شد.

این در حالیست که حدود یک هفته قبل از برگزاری این کنفرانس انفجار نیرومند در مراسم به مناسبت میلاد نبی در هوتل اورانوس در کابل رخ داد که بر اساس معلومات وزارت داخله افغانستان در این رویداد بیش از ۵۵ تن کشته و نزدیک به صد تن دیگر زخمی برداشتند.​

همین گونه در جریان روز دوم کنفرانس ژینو شام روز چهارشنبه بالای یک شرکت امنیتی در کابل حمله صورت گرفت که به‌شمول یک بریتانوی ۱۰ تن کشته و به شمول ۱۵ خارجی ۲۷ تن دیگر زخمی شدند.

مسئولیت این حمله را طالبان مسلح به عهده گرفته و در یک اعلامیه گفتند که این حمله توسط پنج فرد مسلح انجام گردید و ادعا کردند که در این حمله ده‌ها تن کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.

به همین گونه گزارش‌ها از درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و مخالفان مسلح در برخی ولایات نیز منتشر شده‌است.

نشست ژینو که برای دو روز ادامه داشت، روی مسایل صلح افغانستان، خودکفایی اقتصادی و پیشرفت‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلف در این کشور بحث گردید.

به همین گونه محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان طرح صلح حکومت افغانستان را به شرکت کننده‌گان این کنفرانس ارائه کرد که به‌گفته حکومت افغانستان جامعه جهانی از این طرح حمایت قوی کرد.

در این حال آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان می‌گوید، هر زمانی‌که نشست در مورد منافع افغانستان و تقویت نظام در سطح ملی و بین‌المللی برگزار می‌گردد، دشمنان افغانستان تلاش می‌کنند که با استفاده از موقع حکومت افغانستان را تحت سؤال قرار دهند.

محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه
محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه

وی گفت:

"هرگاه ما متوجه شویم در ۱۸ سال گذشته مخالفان مسلح در مواقع حساس و زمانی‌که ما می‌خواهیم یک دستآورد داشته باشیم و یا هم در یک کنفرانس مهم بین‌المللی شرکت کنیم آن‌ها به تشویق کشورهای همسایه تلاش می‌کنند که دستآورد‌های ما را تحت سؤال قرار دهند."

آقای صدیقی می‌گوید، هرچند دشمنان افغانستان همواره در این تلاش اند که در مواقع مهم و حساس نظام افغانستان را به جامعه جهانی ضعیف نشان دهند، اما باز هم مقامات افغان توانسته‌اند که در نشست‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی برای افغانستان لاب‌گری بهتر کرده و دستآورد‌های خوبی داشته باشند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG