لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۱۸

ائتلاف ملی بزرگ در کنار معرفی ۳ نامزد، از محمد حنیف اتمر نیز حمایت خواهد کرد


یکی از مراکز رای دهی در افغانستان

ائتلاف ملی بزرگ افغانستان در کنار معرفی دو کاندیدا از داخل این ائتلاف از کاندیداتوری محمد حنیف اتمر نیز حمایت خواهد کرد.

در دومین روز ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ائتلاف ملی بزرگ افغانستان خبر می‌دهد که این ائتلاف دو گزینه را در انتخابات پیش‌رو به کار خواهد برد.

فضل رحمان اوریا سخنگوی این ائتلاف روز جمعه به رادیو آزادی گفت:

فضل رحمان اوریا سخنگوی ائتلاف ملی بزرگ
فضل رحمان اوریا سخنگوی ائتلاف ملی بزرگ

"ائتلاف ملی بزرگ افغانستان تقریباً تمام گزینه‌های خود را استعمال کرده، هم از تکت حمایت کرده و هم خودش تکت ساخته و به زودی اعلام می‌شود."

از سوی دیگر یک منبع معتبر در ائتلاف ملی بزرگ افغانستان که نمی‌خواهد در گزارش از وی نام بگیریم به رادیو آزادی می‌گوید، محمد حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی رئیس جمهور از کاندیداهای مورد حمایت این ائتلاف خواهد بود.

به گفته منبع، رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی و شیدا محمد ابدالی سفیر پیشین افغانستان در هند از کاندیداهای خود ائتلاف به شمار می‌روند.

منبع همچنان می‌افزاید، ممکن ائتلاف ملی بزرگ افغانستان کاندیدای سوم خود را نیز داشته باشد.

این ائتلاف متشکل از چندین حزب و جریان سیاسی در افغانستان است.

عطا محمد نور رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور و رهبر حزب جنبش ملی افغانستان از موسسین این ائتلاف به شمار میآیند.

عبدالرشید دوستم پیش از این با برخی کاندیداهای احتمالی از جمله گلبدین حکمتیار دیدارهای داشته است و اما مشخص نیست که آقای دوستم جدا از ائتلاف تصمیم می‌گیرد یا این‌که از کاندیداهای ائتلاف حمایت خواهد کرد.

پیش از این بشیر احمد ته‌ینج سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان به رادیو آزادی گفته است، آقای دوستم ممکن یکی از کادر های ترکتبار را به عنوان معاون اول یکی از کاندیداهای پیشتاز معرفی کند.

بشیر احمد ته‌ینج سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان
بشیر احمد ته‌ینج سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار شود.

مرحله ثبت نام کاندیداها که از روز گذشته به این سو آغاز شده تا حال تنها عبدالطیف پدرام عضو ولسی جرگه افغانستان خود را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری ثبت نام کرده است.

به گفته مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات تا حال نزدیک به ۸۰ تن بسته های معلوماتی ثبت نام کاندیداها را به دست آورده اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور فعلی افغانستان، محمد حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی رئیس جمهور، شیدا محمد ابدالی سفیر پیشین افغانستان در هند، احمد ولی مسعود رهبر جریان سیاسی وفاق ملی، رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و برخی چهره های دیگر از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری به شمار میآیند.

در همین حال حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می گوید که محمد محقق رهبر این حزب با تکت‌های مختلف انتخاباتی در حال گفتگو است و به زودی تصمیم‌اش را اعلام خواهد کرد.

محمد محقق رهبر حذب وحدت اسلامی
محمد محقق رهبر حذب وحدت اسلامی

​عباس آگاه سخنگوی این حزب روز جمعه به رادیو آزادی گفت:

"اکثر کسانی که قصد کاندیدا شدن به عنوان رئیس تیم را دارند با حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و جناب استاد محقق مذاکره و صحبت داشته اند ولی بیشترین صحبت های که انجام شده با جناب اتمر صاحب بوده، فقط یکی دو روز که حوصله کنید مشخص می شود و با تیم که به توافق برسد برای ثبت نام به کمیسیون انتخابات خواهد رفت."

این در حالی است که پیش از این برخی منابع از پیوستن آقای محقق در تکت انتخاباتی گلبدین حکمتیار خبر داده بودند اما آقای آگاه این گزارش‌ها را رد می کند.

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار نیز گزارش های نشر شده در این باره را رد کرده می گوید، تا هنوز صحبت ها در باره تکت انتخاباتی آقای حکمتیار به پایان نرسیده است.

فضل غنی حقمل معاون سخنگوی این حزب روز جمعه به رادیو آزادی گفت:

"تا هنوز برای ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری روزهای زیادی باقی مانده و رایزنی های ما در این مورد با احزاب سیاسی و شخصیت های مطرح ملی جریان دارد و هر زمانی که صحبت های ما در این مورد به پایان رسید، نتیجه آن با مردم شجاع افغانستان شریک خواهد شد."

آقای حقمل همچنان می گوید، تا زمان بسته شدن تکت های انتخابات و ثبت نام در کمیسیون مستقل انتخابات، امکان تغییر در برخی تکت ها وجود دارد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG