لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۲۶ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۷

دونالد ترمپ: اگر با ایران جنگ شود "ویرانگر و بی‌نظیر" خواهد بود


دونالد ترمپ حین صحبت با رسانه‌ها در کمپ دیوید محل تفریحی رؤسای جمهور ایالات متحدۀ امریکا. June 22, 2019

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست ولی اگر جنگ شود آنقدر ویرانگر خواهد بود که نظیر آن هرگز دیده نشده باشد.

آقای ترمپ این موضوع را به روز شنبه در مصاحبه با برنامه "میت دی پرس" تلویزیون "ان بی‌سی" ابراز داشت که دیروز یکشنبه منتشر شد.

این بیانات ترمپ در حالی منتشر شده است که جان بولتون مشاور امنیت ملی امریکا دیروز گفت، ایران نباید احتیاط و مصلحت اندیشی امریکا را به اشتباه گرفته و آنرا ضعف تلقی کند.

آقای بولتون که دیروز یکشنبه ۲۳ جون در حضور بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل در بیت‌المقدس صحبت می‌کرد گفت: "نه ایران نه هیچ عامل متخاصم دیگری نباید مصلحت اندیشی و احتیاط امریکا را به ضعف و ناتوانی اشتباه گیرد هیچ کسی به ایران کدام مجوز شکار در شرق میانه را نداده است."

این اظهارات بولتون به دنبال آن صورت گرفت که دونالد ترمپ رِئیس جمهور امریکا به روز شنبه گفت، حمله پلان شده بر چند هدف در ایران را بعد از آن متوقف ساخت که یک جنرال اردو برایش گفت در این حملات شاید حدود ۱۵۰ ایرانی کشته شوند.

ترمپ افزود: "چنین پاسخ امریکا در تناسب با سقوط دادن یک طیاره نظارتی بی‌پیلوت امریکایی نبود که ایران آنرا سقوط داده‌است."

جان بولتون مشاور امنیت ملی امریکا حین کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن. May 1, 2019
جان بولتون مشاور امنیت ملی امریکا حین کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن. May 1, 2019

جان بولتون مشاور امنیت ملی امریکا دیروز یکشنبه ۲۳ جون در اشاره به همین بیانات ترمپ تأکید کرد که آقای ترمپ تنها این بار وقوع حمله بر ایران را متوقف ساخت.

این هشدار بولتون بعد از آن داده شد که بعضی رسانه‌های امریکایی گزارش دادند که ایالات متحده به روز پنج‌شنبه گذشته (۲۰ جون) حملات سایبری را بر سیستم کمپیوتری سپاه پاسداران انقلاب ایران چند ساعت بعد از آن آغاز کرد که ایران در همان روز طیاره بی‌پیلوت نظارتی امریکایی را در شرق میانه سقوط داد.

واشنگتن پُست و آژانس خبری اسوشیتدپرس از قول مقامات امریکایی که نام‌های شان گرفته نشده به روز شنبه گزارش دادند که این حملات به منظوری رئیس جمهور ترمپ صورت گرفته است. مقامات وزارت دفاع امریکا از تأیید این گزارش‌ها خودداری کردند.

از سوی دیگر حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیروز یکشنبه ایالات متحده را متهم کرد که تنش‌ها در منطقه را دامن می‌زند. آقای روحانی گفت، حضور نظامی اشغالگرانه امریکا مسئول مشکلات در شرق میانه است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران
حسن روحانی رئیس جمهور ایران

حسن روحانی آنچه را وی تخطی از حریم هوایی کشورش توسط یک طیاره بی‌پیلوت امریکایی خواند محکوم کرده و از نهادهای جهانی خواست در این بخش عکس‌العمل مناسب تر نشان دهند.

تهران می‌گوید این طیاره بی‌پیلوت امریکایی از حریم هوایی ایران تخطی کرده‌است، در حالی‌که امریکا تأکید دارد این طیاره در فضای بین‌المللی در نزدیکی تنگه هرمز سقوط داده شده‌است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا که در ماه جون سال گذشته با خروج کشورش از موافقتنامه هسته‌ای قدرت‌های جهان تحریمات بر تهران را از سر گرفت، گفته است که به روز دوشنبه (یعنی امروز ۲۴جون) تحریمات جدید را بر ایران وضع می‌کند ولی جزئیات نداده‌است.

اما وی و مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا لحن تندی را که در این اواخر در برابر تهران استفاده کرده‌اند نرمتر ساخته اند.

ترمپ گفته که مایل است به زودی به توافقی با ایران دست یابد که بتواند ایران را در برخورد با بحران اقتصادی ناشی از محدودیت‌های مالی وارد شده از سوی امریکا کمک کند.

ترمپ گفت، اگر ایران از تولید سلاح هسته‌ای دست بردارد وی بهترین دوست ایران خواهد شد و ایران را دوباره به کشوری بزرگ مبدل خواهد کرد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG