لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۱

هشدار رئیس جمهور غنی به مقامات حکومتی در مورد مداخله در انتخابات ریاست جمهوری


بیست و دومین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هشدار می‌دهد که هیچ مقام حکومتی حق مداخله در انتخابات پیش‌رو را ندارد.

رئیس جمهور غنی روز دوشنبه «۳۱ سرطان ۱۳۹۸» در بیست و دومین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام گفت که در این زمینه طرزالعمل نیز تهیه شده و روز سه شنبه آنرا با مردم شریک می‌کند.

آقای غنی افزود: "آن‌ها (نیرو های دفاعی و امنیتی) در انتخابات بی‌طرف اند و ما در این باره طرزالعمل واضح را نشر خواهیم کرد تا همه بدانند که نیرو های امنیتی و دفاعی ما سرمایه ملی است و ملکیت شخصی افراد و گروه‌های سیاسی نیست."

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین سخنرانی در بیست و دومین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین سخنرانی در بیست و دومین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام

آقای غنی در حالی این سخنان را بیان می‌کند که تا یک هفته دیگر قرار است مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری رسماً اغاز شود.

رئیس جمهور غنی همچنان گفت که هشت میلیارد افغانی از بودجه انتخابات را حکومت می‌پردازد.

پیش از این وزارت مالیه افغانستان گفته بود ۵۰ درصد بودجه انتخابات را حکومت آماده کرده‌است.

شمروز خان مسجدی سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی گفت است که ۶۹ میلیون دالر از سوی همکاران بین‌المللی «UNDP» پرداخت می‌شود که پروسه آن به‌گفته وی تکمیل شده‌است.

آقای غنی در سخنان‌اش همچنان گفت که انتخابات در زمان معین برگزار می‌شود و پروسه صلح مانع آن نخواهد شد.

حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات نیز روز یکشنبه گفت که انتخابات آینده ریاست جمهوری در ششم میزان سال روان خورشیدی برگزار می‌شود و طرزالعمل‌های عملیاتی، پلان استخدام و سایر لوایح را ترتیب و تصویب کرده‌اند.

اما شماری از نهاد های ناظر انتخاباتی مطمئن نیستند که مقام‌های حکومتی در انتخابات پیشرو بی‌طرف باشند.

یوسف رشید رئیس اجرائیوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا می‌گوید که در گذشته هم طرزالعمل‌ها ساخته شده، اما عملی نشده‌است.

یوسف رشید رئیس اجرائیوی فیفا
یوسف رشید رئیس اجرائیوی فیفا

آقای رشید می‌افزاید: "نگرانی و ترس ما اینست که در انتخابات مداخله نشود، امکانات و منابع دولتی به نفع یا ضرر کسی استعمال نشود، اما برای تطبیق آن به یک میکانیزم نیاز است تا این فرمان‌ها تطبیق شود، نظارت از آن صورت گیرد و دوباره به رئیس جمهور گزارش‌دهی شود که متأسفانه در این زمینه کدام میکانیزمی موجود نیست."

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان سال روان خورشیدی برگزار شود و به‌شمول محمد اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه ۱۸ تن نامزد این انتخابات اند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG