لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۳۲

نهمین روز مبارزات انتخاباتی و تعهدات تازۀ تیم "دولت‎ساز" در مورد زنان


محمد اشرف غنی رئیس جمهور و نامزد دستۀ دولت ساز در انتخابات

دستۀ انتخاباتی "دولت‌ساز" در صورت برنده شدن بر مشارکت چشم‌گیر زنان در حکومت تأکید می‌ورزد.

مشارکت زنان در سمت‌های بلند حکومتی، ساختن بودجه زن‌محور، داشتن حق مالکیت برای زنان، تلاش برای زدودن خشونت در برابر زنان، اشتغال‌زایی زنان و ایجاد مصونیت کاری زنان از مواردی اند که محمد اشرف غنی رئیس این تیم در سومین همایش انتخاباتی‌اش بر آن‌ها تأکید می‌ورزد.

قای غنی که در میان کتلۀ بزرگی از زنان برنامه‌های آینده‌اش را توضیح می‌داد، می‌گوید که وزارت زنان باید به یکی از کلیدی‌ترین وزارت‌ها مبدل شود.

در کنار این ایجاد شوراهایی که نقش زنان در آن برجسته باشد نیز از دیگر تعهدات او در این همایش برای زنان است. اشتغال‌زایی و مشارکت سیاسی زنان در سمت‌های سیاسی از وعده‌های محمد اشرف غنی در انتخابات سال ۲۰۱۴ نیز بوده‌است.

او می گوید بیشتر این وعده‌هایش در برابر زنان عملی شده‌است و هم‌اکنون تنها ۳۰۰ زن در افغانستان قاضی هستند و زنان زیادی اکنون از حق و حقوق‎شان برخوردار بوده و در سمت‎های حکومتی فعالیت می‎کنند.آقای غنی می‎افزاید: "تعهد ما مردانه و زنانه است، تیم‌های دیگر نیز می‌توانند از ما کاپی کنند به یک دیگر وصلش کنند و بگویند ما نیز این‌ها را باور داریم، ما برای زنان در ولسوالی‌ها حق مشارکت می‌دهیم، زنان در تمامی شوراهای ملی به شمول شورای امنیت ملی عضویت خواهند داشت."

اشتغال‌زایی و مشارکت سیاسی زنان در سمت‌های سیاسی از وعده‌های محمد اشرف غنی در انتخابات سال ۲۰۱۴ نیز بوده‌است. او می گوید بیشتر این وعده‌هایش در برابر زنان عملی شده‌است و هم‌اکنون تنها ۳۰۰ زن در افغانستان قاضی هستند و زنان زیادی اکنون از حق و حقوق‎شان برخوردار بوده و در سمت‎های حکومتی فعالیت می‎کنند.

در این میان شماری از فعالان حقوق زن از نامزدان ریاست جمهوری می‎خواهند تا وعده‎های میان‎تهی برای زنان ندهند و از نام آنان برای کارزارهای انتخاباتی‎شان ابزار نسازند.

لیا غضنفر جواد رئیس همبستگی زنان برای عدالت وعده‎های آقای غنی را عملی نمی‎داند. خانم جواد می‎افزاید: "وعده‎هایی که آقای غنی برای زنان داده بود بر آن پنج سال عمل نکرد، از نامزدان می‎خواهیم که اگر واقعاً برای مردم به خصوص زنان کار می‌کنند، به وعده‌هایشان صادق باشند و کار کنند و دیگر از نام زن ابزار انتخاباتی نسازند." از آغاز کارزارهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری ۹ روز می‎گذرد و انتقادها بر این است که این روند در مقایسه با سال‎های گذشته آن چنان پر رنگ نیست و مردم بیشتر از برنامه‎های آینده نامزدان ریاست جمهوری نمی‎دانند.

XS
SM
MD
LG