لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۴

دنبال یک سطل آب: آب کابل در حال خشکیدن


آرشیف، تعدادی از باشنده‌گان یک منطقه در کابل که به‌خاطر گرفتن آب دور یک نل جمع شده‌اند.

آب کابل در حال خشکیدن است و این مشکل آهسته آهسته فراگیر می‌شود.

باشنده‌گان مناطق کم‌آب کابل می‌گویند، آنان مجبور اند که فاصله‌ها را بپیمایند و آب آشامیدنی مورد نیاز شان را تأمین کنند.

محمد سلیم یکی از باشنده‌گان خواجه بغرای کابل، از کسانی است که از کم‌آبی مسافه درازی را پیموده‌است.

آقای سلیم می‌گوید: "آب در زمستان خوب است، اما در فصل بهار و تابستان سطح آب بسیار کم شده، ما را با مشکل مواجه کرده، برخی اوقات بمبۀ که ازش آب می‌گیریم هم خشک می‌کند، واترپمپ هیچ روشن نمی‌شود حالی هم بمبه زده می‌روم چند دقیقه می‌گذارم تا آب ذخیره شود و بیاید."

یک کودک افغان حین گرفتن آب از یک بمبه
یک کودک افغان حین گرفتن آب از یک بمبه

مردم در منطقۀ بی بی مهرو، گوشه‌ی دیگری کابل نیز با مشکل همسانی روبه‌رو هستند.

باشنده‌گان این محل می‌گویند که افزون بر مشکلات کم‌آبی، آلوده بودن آب‌های زیر زمینی نیز آنان را ناگزیر ساخته است تا روزانه کم از کم ۵۰ افغانی را آب صحی برای نوشیدن‎شان بخرند.

نور آغا از باشنده‌گان بی بی مهرو افزود: "من باشنده ناحیه دهم بی بی مهرو هستم، این‎جا علاوه بر کمبود آب، آب آلوده هم است، ما روزانه ۵۰ افغانی را آب آشامیدنی می‎خریم و آب مورد نیاز خود را از بمبه و جاهای دیگر می‎آوریم."

وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید، سطح ذخایر آبی کابل به اندازه چشم‌گیر کاهش یافته است.

حفر دوبارۀ یک چاه آب که خشک شده‌است.
حفر دوبارۀ یک چاه آب که خشک شده‌است.

بر اساس معلومات این وزارت، خیرخانه، افشار، علاوالدین و لوگر چهار طبقه آبی شهر کابل استند که به‌گفته مقامات این وزارت سطح آب به جز طبقه آبی لوگر در دیگر ساحات ۳۰ الی ۶۰ متر پائین آمده‎است.

جمال ناصر شکوری سرپرست ریاست هایدروبیولوژی این وزارت روز دوشنبه «۱۴ اسد ۱۳۹۸» در صحبت با رادیو آزادی گفت، خشک‌سالی‌های پیهم از علت‌های مهم کم‌آبی در کابل است، اما استفاده بی‌حد و بی‌جا از آب، کاهش بخش‌های جذب آب و افزایش نفوس نیز به خشکیدن چاه‌های آب کمک کرده‌است.

آقای شکوری می‌گوید: "یکی از این کارها ساختن حوضچه‌ها در مسیر دریای کابل است که برای آب وقت می‌دهد که دیرتر باقی بماند، کار دوم ما تزریق مصنوعی آب است که در ساحه بادام باغ در حال تطبیق است و سوم گرفتن آب از طبقه آبدار و تزریق آن به طبقه خشک، فعلاً کار در چهارراهی عبدالحق جریان دارد."

انتقال آب به یک منطقه دور دست توسط موتر
انتقال آب به یک منطقه دور دست توسط موتر

در عین حال نوید سعیدی سخنگوی ریاست عمومی شرکت آبرسانی و کانالزاسیون شهری افغانستان نیز می‌گوید که از ۲۳ حلقه چاه این شرکت در مناطق افشار و علاوالدین ۱۳ آن به دلیل کاهش سطح آب خشک شده‎اند.

هرچند زمستان گذشته یکی از زمستان‎های خوب با بارنده‎گی های فراوان گفته شده، اما مسئولان وزارت انرژی و آب می‎گویند که خشک‎سالی‎های پیهم سال‎های گذشته سبب شده‎اند تا تشنه‎گی زمین بیشتر آب‎های بارنده‎گی ها را ببلعد.

حفر شدن چاه‎های نامنظم، استفاده گسترده شرکت‎های آب معدنی از ذخایر آبی کابل بدون برنامه‎های تنظیم شده نیز مواردی گفته شده‎اند که بر مشکل کم‎آبی در شهر کابل می‎افزاید.

XS
SM
MD
LG