لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۳

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا خلیلزاد را فرا می‌خواند


زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان کانگرس امریکا دیروز (۱۲ سپتمبر) از زلمی خلیلزاد نماینده خاص وزارت خارجه این کشور برای صلح افغانستان خواسته که هفته آینده به این کمیته حاضر شده و به سؤال‌ها پاسخ دهد.

ایلیوت انگل رئیس این کمیته گفته است از این که رئیس جمهور ترمپ، زلمی خلیلزاد را از پاسخ گفتن به سؤالات و معلومات به مردم در باره فعالیت‌هایش دور نگهداشته است، خسته شده‌است.

به گفته او، مردم امریکا در مورد پروسه صلح برای ختم جنگ ۱۸ ساله افغانستان در تاریکی قرار دارند.

نظر به گزارش رویترز، وزارت خارجه امریکا به این درخواست کانگرس جواب فوری نداده‌است.

مورگان اورتگس سخنگوی وزارت خارجه امریکا
مورگان اورتگس سخنگوی وزارت خارجه امریکا

مورگان اورتگس سخنگوی وزارت خارجه امریکا دیروز (۱۲ سپتمبر) در واشنگتن گفت: "سفیر خلیلزاد در واشنگتن است و این به سؤالی که او کجا است پاسخ می‌گوید. در مورد مذاکرات که تقریباً ۹ ماه و یا یک سال دوام کرد ما همیشه صحبت کرده و معلومات داده‌ایم. رئیس جمهور از زمان مبارزات انتخاباتی خود تأکید می‌کرد که هدفش رسیدن به صلح در افغانستان و آوردن سربازان ما به خانه است. این موضوع هنوز هم وجود دارد. رئیس جمهور در این رابطه از وزیر خارجه خواهان کار شده بود و وزیر خارجه هنوز هم می‌خواهد برای هدف رئیس جمهور خدمت کند."

اجلاس کمیته مجلس نمایندگان کانگرس برای ۱۹ ماه سپتمبر در نظر گرفته شده است و این اقدام بعد از آن صورت می‌گیرد که رئیس جمهور ترمپ بتاریخ ۹ ماه سپتمبر مذاکرات با طالبان را متوقف ساخت و گفت این مذاکرات از بین رفته است.

قبل از این رئیس جمهور امریکا یک ملاقات سری را با نمایندگان طالبان در کمپ دیود مد نظر گرفته بود.

این اقدام ناگهانی رئیس جمهور ترمپ بسیاری از اعضای کانگرس را خشمگین ساخت زیرا در ماه‌های فبروری، اپریل و اول‌های همین ماه آنها خواهان پاسخگویی خلیلزاد به کانگرس شده بودند، ولی این تقاضا‌های آنها از سوی رئیس جمهور ترمپ رد شده بود.

ختم جنگ در افغانستان و آوردن عساکر امریکایی به کشورشان یکی از مسایل مهم سیاست خارجی رئیس جمهور ترمپ بشمار می‌رود.

مرتبط

XS
SM
MD
LG