لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۵

خبر ها

دو پولیس محلی در لغمان کشته شدند

موقعیت ولایت لغمان در نقشه افغانستان

دو پولیس محلی عصر دیروز جمعه در نتیجه انفجار در لغمان کشته شدند.

اسدالله دولتزی سخنگوی والی لغمان شام دیروز به رادیو آزادی گفت که این انفجار در منطقه کمپ بابا در مربوطاب شهر مهترلام مرکز این ولایت بر یک ریکشا صورت گرفت.

آقای دولتزی افزود که در این انفجار چند نفر زخمی هم شده اند: "در مربوطات شهر مهترلام در منطقه کمپ بابا سه پولیس که برای ایفای وظیفه می‌رفتند و در یک ریکشا سوار بودند و ریکشا مسافرین دیگر هم داشت، انفجار رخداد که متاسفانه دو پولیس محلی در آن شهید شدند و یک پولیس با دو فرد ملکی زخم برداشتند."

مسئولیت این انفجار را تا کنون کدام گروهی به عهده نگرفته است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

وزارت خارجه: ترکیه از تبلیغات طالبان در مسجد ایاصوفیه جلوگیری کند

آرشیف، ایاصوفیه

وزارت امور خارجه افغانستان بعد از نشر یک ویدیو در رسانه‌های اجتماعی که در آن نشان داده می‌شود، چند تن بیرق طالبان را در ساختمان ایاصوفیه با خود حمل می‌کنند، از ترکیه خواسته که از تبلیغات طالبان جلوگیری کند.

ایاصوفیه در گذشته موزیم بود و اخیراً به مسجد تبدیل شده است.

دیروز سه‌شنبه (۱۴ اسد) وزارت خارجۀ ایران نیز گفت، ۱۹ تن بعد از آن دستگیر شده‌اند که بیرقِ طالبان افغان را در یک گردهمایی در پارک ملت در تهران با خود حمل می‌کردند.

ایران می‌گوید، از جملۀ افراد دستگیر شده، ۵ تن آن‌ها زندانی شده و باقی به افغانستان فرستاده خواهند شد.

تدریس حضوری در پوهنتون‌های افغانستان آغاز شد

آرشیف

تدریس در پوهنتون‌های افغانستان که بدنبال شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود، به اساس تصمیم حکومت از سر گرفته شد.

عزیز احمد اوریاخیل، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی به رادیو آزادی گفت: "سر از امروز (۱۵ اسد) دروس پوهنتون‌ها آغاز شده و تا اخیر ماه جدی دو سمستر آن ادامه می‌یابد، بعد از هشت هفته دروس حضوری سمستر دوم، امتحانات آغاز خواهد شد."

به گفتۀ آقای اوریاخیل، توصیه‌های صحی برای جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا در صنوف درسی مراعات می‌شود و اگر در یک صنف مورد مثبت ابتلا به بیماری کووید–۱۹ مشاهده شود، همه محصلان آن صنف برای دو هفته قرنطین خواهند شد.


در نتیجۀ برخورد یک موتر با ماین کنار سرک در بغلان، ۱۱ تن کشته شده اند

نقشه بغلان

در نتیجۀ برخورد موتر حامل محافظان یک عضو پیشین شورای ولایتی بغلان با ماین کنار سرک، ۱۱ تن کشته شده اند.

این حادثه ظهر امروز (چهار شنبه، ۱۵ است) در "چشمۀ شیر" زمانی رخداد که محبوب‌الله غفاری معاون سابق شورای ولایتی بعلان همراه با محافظان‌اش از شهر پلخمری عازم مزار شریف بودند.

احمد جاوید بشارت سخنگوی پولیس بغلان به رادیو آزادی گفت: "در این حادثه به شخص غفاری آسیب نرسیده، اما یازده تن از محافظان وی در موتر تعقیبی، کشته شده اند."

به گفتۀ آقای بشارت، در این رویداد یک تن هم زخمی شده.

تا هنوز کسی یا گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

مسئول انتقال جنگجویان داعش به داخل افغانستان دستگیر شد

آرشیف، بیرق داعش

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، مسئول انتقال جنگجویان گروه دولت اسلامی یا داعش به این کشور را دستگیر کرده‌اند.

وزارت دفاع امروز سه‌شنبه (۱۵ اسد) در اعلامیه‌ای گفته است که محمد سعید یک عضو مهم داعش شب گذشته در یک عملیات در ولایت کنر دستگیر شده است.

به اساس اعلامیه این مسئول داعش جنگجویان این گروه و خانواده‌های‌شان را از خارج به افغانستان انتقال می‌داد.

در اعلامیه وزارت دفاع همچنان گفته شده که این فرد بازداشت شده بنام محمد سعید یکی از طراحان حمله اخیر تروریستی در ننگرهار هم بود.

در آغاز همین هفته ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان خبر داده بود که قوای امنیت ملی در ننگرهار اسدالله اورکزی مسئول عمومی استخبارات گروه داعش را از بین بردند.

اورکزی باشنده منطقه داخیل اورکزی اجنسی پاکستان بود که بنام قصاب داعش شهرت داشت و در منطقه مسئول ارتباطات این گروه بود.

شمار تلفات انفجار شام گذشته در بیروت به ۱۰۰ تن رسید

تعداد تلفات انفجار شام گذشته در بیروت پایتخت لبنان به ۱۰۰ تن رسید. 

تعداد تلفات انفجار شام گذشته در بیروت پایتخت لبنان به ۱۰۰ تن رسید.

در این رویداد بیش از ۴ هزار تن دیگر نیز زخمی شده اند.

حمد حسن وزیر صحت لبنان گفته که این ارقام ابتدایی است و تعداد تلفات بیش از این خواهد بود.

انفجار در یک بندر بیروت در محلی صورت گرفته که در آن ۲۷۵۰ تُن امونیم نایتریت توقیف‌شده، محافظت می‌شد.

حسن دیاب صدراعظم لبنان امروز با اعلان ماتم ملی در جلسه اضطراری کابینه آن کشور،گفت: "من حالا از تمام کشورهای دوست و برادر که لبنان را خوش دارند به‌طور عاجل می‌خواهم که در کنار ما ایستاده شوند و با لبنان کمک کنند تا زخم‌های عمیق خود را مرهم‌گذاری کند."

بسیار رهبران جهان با لبنان ابراز همدری و تعهد به همکاری کرده اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز با مردم و حکومت لبنان بخاطر این حادثه اظهار همدردی کرده است.

تلفات انفجار لبنان به ۷۸ کشته و بیش از ۴ هزار زخمی رسید

انفجار در لبنان

شمار کشته شده های انفجار شام گذشته در بیروت پایتخت لبنان تا حال به ۷۸ نفر رسیده و بیش از ۴ هزار نفر هم زخمی شده‌اند.

حمد حسن وزیر صحت لبنان گفته که تعداد تلفات بیشتر از این خواهد بود و این ارقام ابتدایی می‌باشد.

انفجار در یک بندر بیروت جایی که ۲۷۵۰ تُن مواد انفجاری امونیم نایتریت توقیف شده، حفظ می‌شد صورت گرفته است.

حسن دیاب صدراعظم لبنان امروز چهارشنبه (۵ اگست) علاوه بر اعلان ماتم ملی جلسه اضطراری کابینه را دعوت کرده و گفته است، کسانی که در رابطه با این حادثه غفلت کرده‌اند بی حساب نخواهند ماند. او از کشورهای دیگر خواهان کمک شد.

وی گفت: "من حالا از تمام کشورهای دوست و برادر که لبنان را خوش دارند بطور عاجل می‌خواهم که در کنار ما ایستاده شوند و با لبنان کمک کنند تا زخم‌های عمیق خود را مرحم‌گذاری کند."

بسیاری رهبران جهان با لبنان غم‌شریکی و تعهد همکاری کرده‌اند.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هم به مردم و حکومت لبنان بخاطر این حادثه اظهار همدردی کرده است.

در یک اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که رئیس جمهور بخاطر این حادثه بزرگ در لبنان که به مردم آن تاوان جانی و مالی بزرگ رسیده متاثر بوده و امیدوار است که لبنان این حادثه غم‌انگیز را به خوبی مدیریت کند.

امریکا: قدرت‌های خارجی جنگ‌های نیابتی را در لیبیا متوقف کنند

آرشیف، جنگجویان وفادار به حکومت ملی لیبیا

ایالات متحده می‌گوید، با افزایش خشونت در لیبیا بسیار ناراحت می‌باشد و از قدرت‌های خارجی می‌خواهد که جنگ‌های نیابتی خود را در این کشور شمال افریقا متوقف کنند.

رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی قصر سفید در یک اعلامیه گفته است، امریکا شدیداً مخالف دخالت نظامی خارجی در لیبیا می‌باشد، از جمله استفاده سربازان اجیر توسط تمام طرف‌ها.

اردوی امریکا مسکو را متهم می‌کند که به اجیران روسی در لیبیا کمک نظامی می‌رساند و اسلحه و مهمات تهیه می‌کند تا به گفته امریکا، جای پایی در این کشور پیدا کند.

روسیه به خلیفه حفتر قوماندان لیبیایی که گروهی را بنام اردوی ملی لیبیا تشکیل داده است، کمک می‌کند. این گروه علیه حکومت طرابلس که از سوی ملل متحد حمایت می‌شود، در جنگ است.

فرانسه، مصر و امارات متحده عربی از قوای حفتر حمایت می‌کنند.

ترکیه که سربازان اجیر سوری و طیاره‌های بی پیلوت را در لیبیا جابجا کرده است، با ایتالیا و قطر از حکومت میثاق ملی در طرابلس حمایت می‌کنند.

بانک جهانی کمکِ۳۸۰ میلیون دالری برای افغانستان را تصویب کرد

آرشیف، نشان بانک جهان

کمیته اجرائی بانک جهانی دو بسته کمکی به ارزش مجموعی ۳۸۰ میلیون دالر را برای برنامه دسترخوان ملی و پروژۀ زراعتی اضطراری و تامین مواد غذایی افغانستان تصویب کرد.

شمع‌روز مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه افغانستان به رادیو آزادی گفت که از این مبلغ ۲۸۰ میلیون دالر برای حمایت از برنامه دسترخوان ملی در نظر گرفته که برای حمایت از خانواده‌های فقیر و آسیب‌پذیر اختصاص یافته است.

مبلغ ۱۵۵ میلیون دالر دیگر از سوی انجمن توسعه بین‌المللی، که یکی از زیرمجموعه‌های بانک است، و مبلغ ۱۲۵ میلیون دالر آن از طرف صندوق وجهی بازسازی افغانستان به مدیریت بانک جهانی به نمایندگی از ۳۴ تمویل کننده پرداخت می‌شود.

آقای مسجدی افزود که این پروژه ۲ میلیون و ۹۰۰هزار میلیون خانواده را در سراسر افغانستان تحت پوشش قرار خواهد داد. برنامه دسترخوان ملی از طریق برنامه ملی میثاق شهروندی به پیش برده می‌شود. این برنامه ۹۰ درصد اقشار آسیب‌پذیر را که درآمد روزانه آنها کمتر از دو دالر در روز است تحت، پوشش قرار می‌دهد.

سخنگوی وزارت مالیه همچنین گفت که از مجموع بسته ۳۸۰ میلیون دالری، مبلغ ۱۰۰ میلیون دالر برای پروژه اضطراری زراعتی و تامین مواد غذائی اختصاص یافته است که از ۵۵ میلیون دالر آن از طرف انجمن توسعه بین‌المللی و مبلغ ۴۵ میلیون دالر آن از طرف صندوق بازسازی افغانستان تامین می‌شود.

این بسته کمکی برای مدیریت بحران ویروس کرونا و همکاری به نیازمندان در اختیار حکومت افغانستان قرار می‌گیرد. هدف از این کمک ایجاد فرصت‌های اقتصادی کوتاه‌مدت و پشتیبانی از زنجیره‌های عرضه مواد غذایی برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه است.

کشمیر هند جز قلمرو پاکستان در نقشه جدید سیاسی

نقشه پاکستان

پاکستان یک نقشه سیاسی نو را ترتیب داده است که کشمیر تحت کنترول هندوستان را هم جز قلمرو این کشور خوانده است.

این گام مصادف می‌شود با یک ساله‌گی تصمیم هندوستان که موقف نیمه مختاری منطقه مسلمان‌نشین جامو کشمیر را لغو کرد.

عمران خان صدراعظم پاکستان دیروز سه‌شنبه در حالی که شاه محمود قریشی وزیر خارجه این کشور با او همراه بود در خطاب به مردم گفت، نقشه نو ملی توسط کابینه تصویب شده و نقشه نو رسمی این کشور خواهد بود.

در نقشه نو پاکستان منطقه جامو کشمیر بنام منطقه غیر قانونی اشغال شده توسط هند یاد شده که انتظار تعیین موقف نهایی در قطعنامه سازمان ملل متحد می‌باشد.

عمران خان گفت، مردم کشمیر حق تعیین سرنوشت خود را دارند، اما این تعهد توسط جامعه جهانی بجا آورده نشده است. او گفت، پاکستان همیشه به این نظر است که این منطقه باید جز خاک آن باشد.

بسیاری از کشمیری‌ها یا خواهان یک کشور متحد مستقل برای خود می‌باشند و یا خواهان همراه شدن با پاکستان هستند.

هندوستان تعیین نقشه نو پاکستان را یک گام بیهوده سیاسی خوانده که ادعا بر زمین‌های این کشور می‌باشد.

وزارت خارجه هند گفته است که این ادعای بیهوده پاکستان نه اعتبار قانونی دارد و نه قابلیت پذیرش بین‌المللی.

امضای دو تفاهمنامه همکاری در زمینه جاده‌سازی و خط آهن در افغانستان

آرشیف، خط آهن آتامرات - آقینه

تفاهمنامه‌های همکاری میان وزارت فواید عامه، اداره خط آهن افغانستان با واحد تسهیل سرمایه‌گذاری اداره امور ریاست جمهوری به امضاء رسید.

اشرف حق‌شناس، سخنگوی وزارت ترانسپورت افغانستان به رادیو آزادی گفت که دو تفاهمنامه همکاری در زمینه جاده‌سازی و خط آهن میان محمدیما شمس، رئیس عمومی اداره خط آهن افغانستان و سرپرست وزارت فواید عامه و عطاءالله نصیب، رئیس واحد تسهیل سرمایه‌گذاری اداره امور ریاست جمهوری روز گذشته به امضا رسید.

آقای حق‌شناس افزود که هدف از امضای این تفاهمنامه‌ها، زمینه‌سازی برای همکاری پایدار این اداره‌ها در عرصه‌های تحقیقات، برنامه‌ریزی، تنظیم بودجه، ایجاد فرصت‌ها، رشد اقتصادی، رفاه عامه، توسعه زیربناها، جذب منابع مالی، جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در بخش جاده‌سازی و خط آهن است.

او همچنین گفت این تفاهمنامه‌ها روی ایجاد زیربناهای حمل و نقل، جاده‌سازی و خط آهن و حفظ و مراقبت آنها، مسئولیت‌های دو طرف، توقعات و دستآوردهای ممکن، تعهدات دو طرف، شرایط عمومی که هر تفاهمنامه در هشت ماده ترتیب شده و بعد از امضاء قابل اجرا است.

انفجار مهیب لبنان بیش از ۷۰ کشته برجای گذاشت

خسارات ناشی از یک انفجار مهیت در بیروت پایتخت لبنان

بیش از ۵۰ تن در نتیجۀ انفجار بزرگ در منطقۀ بندری مرکز بیروت، پایتخت لبنان کشته شدند.

حمد حسن وزیر صحت لبنان و دیگر مقام‌های لبنان گفته ‌اند حداقل ۷۸ نفر در این انفجار کشته و نزدیک به چهار هزار نفر زخمی شده‌اند.

به اساس گزارش‌ها، صدای انفجار به حدی شدید بوده که در فاصله‌های بسیار دور شنیده شده.

ساختمان‌های زیادی خساره مند شده اند.

جویل شامون، یکی از باشنده‌های محل گفت: "ما در خانه بودیم که صدای مثل آتشبازی را شنیدیم. فکر کردیم کانتینر در بندر آتش گرفته و نتوانسته اند خاموشش کنند. چند ثانیه بعد ما خود را در هوا یافتیم."

دلیل انفجار تا هنوز روشن نیست.

پولیس ایران: ۱۹ تن بخاطر نمایش بیرق طالبان دستگیر شدند

آرشیف، بیرق گروه طالبان

پولیس ایران گفته است که ۱۹ تن را پس از آن دستگیر کرده که بیرقِ طالبان افغان را در گردهمایی در یک پارک تهران با خود آوردند.

حسین رحیمی، رئیس پولیس تهران به خبرگزاری ایسنا گفت، این افراد به روز جمعه در پاک ملت در روز عید با بیرق طالبان حضور یافتند.

او افزوده است: "متأسفانه شماری از افراد اقدام به نمایش بیرق طالبان در این گردهمایی کردند."

رحیمی گفت که افغان‌ها سالانه مراسم تجلیل از عید در این پارک گردهم می آیند.

پولیس ایران گفته است، پنج تن از دستگیر شده‌ها بیرق‌ها را ساخته بودند، از آن عکس و ویدیو گرفته و در اختیار به گفتۀ پولیس «رسانه‌های متخاصم» گذاشته اند.

ایران سایر افراد دستگیر شده را عمدتاً مهاجران غیرقانونی معرفی کرده به گفته‌اش که در حال اخراج از ایران هستند.

بانک جهانی طرح تمویل برنامه دسترخوان ملی افغانستان را تصویب کرد

آرشیف

هیئت اجرایی بانک جهانی طرح تمویل برنامۀ دسترخوان ملی افغانستان را تصویب کرد.

بر اساس خبرنامۀ این بانک، این برنامه بیش از ۲۰۰ میلیون دالری دیروز تأیید شد.

ارگ می‌گوید، بانک جهانی تمویل این برنامه را به دوش گرفته، برنامۀ که به گفتۀ ریاست جمهوری هدفش کمک‌رسانی برای خانواده‌های نیازمند در جریان همه‌گیری ویروس کرونا است.

ولسی جرگه در نشست فوق‌العاده با اکثریت آراء این برنامه را حدود ۲ هفته پیش رد کرد.

به گفتۀ شماری از وکیلان، این برنامه شفاف نیست و حکومت نمی‌تواند با اجرای این برنامه به مردم نیازمند و نادار کمک کند.

دروازه مرزی میان سپین بولدک و چمن دوباره بسته شد

آرشیف

دروازه مرزی میان ولسوالی سپین بولدک و چمن چند ساعت پس از گشوده شدن دوباره بسته شد.

احمد بهیر احمدی سخنگوی والی کندهار دیروز سه‌شنبه (۱۴ اسد)‌ از باز شدن این دروازه خبر داد.

اما ذکاالله درانی، یک مقام در چمن به رادیو آزادی گفت، دروازه حوالی ساعت پنج روز سه‌شنبه برای مدت نامعلوم بسته شد.

درانی افزود، مقام‌های افغان و پاکستان برای بحث در این مورد جلسۀ را برگزار خواهند کرد اما نگفت چی وقت.

پس از شیوع ویروس کرونا، دروازه مرزی از شش ماه به این طرف به روی رفت و آمد مسافرین عمدتاً مسدود بوده، اما مقام‌های محلی گفته اند که گاه گاهی برای چند ساعت محدود باز هم شده است.

کار ساخت استدیوم کریکت در ولایت میدان وردک آغاز شد

آغاز کار ساخت استدیوم کریکت در میدان وردک

کار ساخت و ساز استدیوم کریکت با گنجایش ۴ هزار تماشاچی در ولایت میدان وردک آغاز شد.

بر اساس معلومات صفحۀ انترنیت کریکت بورد افغانستان، این استدیوم در مساحت ۴۴ هزار متر مربع زمین ایجاد می‌شود.

گفته شده است که کار ساخت آن ظرف یک و نیم سال تکمیل خواهد شد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG