لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۸

خبر ها

مقام‌ها: میان نیروهای امنیتی و طالبان در لوگر درگیری رخ داده است

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

قوماندانی امنیۀ لوگر می‌گوید، بین نیروهای امنیتی و طالبان مسلح در ولسوالی ازر این ولایت درگیری رخ داده است.

به گفتۀ مقامات محلی، شب گذشته جنگجویان گروه طالبان به یک پوستۀ امنیتی نیروهای افغان حمله کردند و سپس میان آنان درگیری مسلحانه صورت گرفت.

شاهپور احمدزی، سخنگوی قوماندانی امنیۀ لوگر، صبح امروز(پنج‌شنبه، ۳ میزان) به رادیو آزادی افغانستان گفت: "در این حملات ده شورشی گروه طالبان کشته و زخمی شده اند. متأسفانه یک عسکر نیز شهید و سه سرباز دیگر بطور سطحی زخمی شده اند".

به گفتۀ آقای احمدزی، نیروهای امنیتی اضافی و تجهیزات نظامی به ولسوالی ازر فرستاده شده است.

طالبان مسلح تا هنوز در این مورد چیزی به رسانه‌ها نگفته اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

قاضی یک محکمه امریکا: بایدن در مورد پول‌های منجمد شده افغانستان تصمیم بگیرد

آرشیف

قاضی یک محکمه امریکا برای اداره رئیس جمهور بایدن، حدود دو هفته دیگر فرصت داده تا در مورد پول‌های منجمد شده بانک مرکزی افغانستان تصمیم بگیرد.

بر اساس گزارش‌ها، سارا نیتبورن قاضی یک محکمه در منهتن نیویارک، تا یازدهم فبروری به وزارت عدلیه امریکا فرصت داده تا توصیه‌هایش را در مورد پول منجمد شده افغانستان شریک سازد.

این پول از ۱۵ اگست سال گذشته و همزمان با سقوط کابل به دست طالبان، در بانک فدرال نیویارک در حالت منجمد است.

خبرگزاری رویترز به نقل از قاضی محکمه نیویارک گزارش داده که او مقدار پول را ۷ میلیارد دالر گفته است زیرا شماری از خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ در امریکا، ادعای پرداخت غرامت دارند. اصل پول حدود نه و نیم میلیارد دالر تخمین می‌شود.

قرار بود که در مورد آینده پول‌های منجمد شدۀ افغانستان دیروز (جمعه، ۸ دلو) توصیه‌های صورت گیرد.

اما وزارت عدلیه امریکا یک روز پیشتر از این گفت که به زمان بیشتر نیاز دارد چون ادعای خانواده قربانیان حملات یازدهم سپتمبر، دپلوماسی و وضعیت افغانستان، مسئله را پیچیده‌تر ساخته است.

هند به کمک‌هایش با افغان‌های نیازمند ادامه می‌دهد

بیرق ملی هند

وزارت خارجه هند اعلام کرده که کمک‌های بشری به نیازمندان در افغانستان را ادامه می‌دهد.

اریندم بگچی سخنگوی وزارت خارجه هند روز جمعه (۸ دلو) گفت که حکومت این کشور به فرستادن مواد غذایی، ادویه، واکسین ضد ویروس کرونا و سایر نیازمندی‌ها برای افغان‌ها متعهد است.

بگچی گفته که هند در چند هفته گذشته بیش از سه و نیم تُن ادویه و ۵۰۰ هزار دوز واکسین ضد کووید۱۹ به افغانستان فرستاده است.

رسانه‌های هندی به نقل از سخنگوی وزارت خارجه این کشور گزارش داده اند که گفته است، روند انتقال سایر کمک‌ها تحت بررسی است و به زودی نتیجه آن شریک ساخته خواهد شد.

پاکستان پیش از این توافق کرده بود که زمینه انتقال ۵۰ هزار تُن گندم کمکی را از هند به افغانستان مساعد می‌سازد. انتظار می‌رود این روند در ماه آینده آغاز شود.

واکنش زلنسکی به ادعای امریکا: تنش‌ با روسیه افزایش نیافته است

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، این ادعای امریکا را رد کرده که گویا روسیه بر اوکراین به زودی حمله می‌کند.

زلنسکی دیروز (۲۸ جنوری) به خبرنگاران در کیف گفت که تنش‌ها با روسیه افزایش نیافته اما تاکید کرد که در مورد بیشتر شدن تنش‌ها با آن کشور پیش‌بینی کرده نمی‌تواند.

این واکنش پس از آن صورت گرفت که شماری از مقام‌های امریکایی در هفته‌های گذشته هشدار داده اند که روسیه قصد اشغال اوکراین را دارد.

اما رئیس جمهور زلنسکی به خاطر ایجاد آرامش در کشورش، این ارزیابی را رد کرده است.

پس از آنکه اضافه از ۱۰۰ هزار نظامی روسی در نزدیکی مرز با اوکراین مستقر شدند، امریکا و کشورهای اروپایی هشدار داده اند که هر گونه اقدام برای حمله بر اوکراین، پیامدهای جدی برای مسکو خواهد داشت.

یک نامه پس از ۵۱ سال و ۹ ماه از پولند به لیتوانیا رسید

بیرق های ملی پولند و لیتوانیا

یک نامه با گذشت بیش از ۵۰ سال، از پولند به لیتوانیا رسید.

این نامه عنوانی یک دختر ۱۲ ساله در لیتوانیا، از سوی همکار قلمی‌اش به نام ایوا Ewa، در ماه مارچ سال ۱۹۷۰ از پولند ارسال شده بود.

در این نامه از سوی ایوا شکایتی نوشته شده که پس از این، بس‌ها به روستایش نمی‌آیند و او مجبور است در هوای منفی ۲۳ درجه سانتی‌گیرید، پیاده به شهر برود.

گینوویفا Genowefa، در لیتوانیا که اکنون بیش از ۶۰ سال عمر دارد، این نامه را دیروز (۲۸ جنوری) در یافت کرد. او گفته که ایوا را خیلی کم به خاطر دارد زیرا هنگامی که از او پاسخی دریافت نکرد، ارسال نامه را برای او توقف داد.

گینوویفا افزوده که به تازگی تصور کرد کسی با او شوخی می‌کند زیرا دور از امکان به نظر می‌رسد که یک نامه برای رسیدن میان دو کشور همسایه، ۵۱ سال و ۹ ماه زمان گیرد.

تظاهرات برخی شهروندان ایرانی: طالبان آب بند کمال خان به ایران را جاری کند

بند کمال خان

گزارش‌ها می‌رسانند که شماری از شهروندان ایران در امتداد مرز با افغانستان در نزدیک ولایت نیمروز مظاهره کرده و از حکومت طالبان خواستند که بگذارند آب بند کمال خان به ایران جاری شود.

معترضان در جریان تظاهرات راه تجاری ابریشم بین ایران و افغانستان را به روی ترافیک بستند.

بند کمال خان در ولایت نیمروز در ماه مارچ پارسال توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور مخلوع افغانستان افتتاح شد.

آقای غنی گفته بود که اگر ایران می‌خواهد از آب افغانستان استفاده کند در بدل‌اش پول و یا نفت بدهد.

رسانۀ دولتی صدا و سیمای ایران هفته گذشته به نقل از سید حسن مرتضوی معاون سفارت آن کشور در کابل خبر داد که طالبان آب بند کمال خان را به‌سوی ایران رها کردند، اما سپس طالبان این خبر را رد کردند.

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی، معترضان خشمگین ایرانی شیشه‌های وسایط اموال تجاری را در مرز شکستند و به دنبال آن شماری از باشنده‌گان و راننده‌گان در شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز دست به اعتراض زده و خواستار غرامت از معترضان ایرانی شدند.

امریکا بار دیگر از روسیه خواست که نیروهایش را از مرز اوکراین دُور کند

نیروهای روسی

ایالات متحده بار دیگر از روسیه خواست که نیروهایش را از مرز اوکراین دُور کند.

با وجود آن‌که روسیه دوباره اطمینان داده است که جنگ را آغاز نخواهد کرد، اما نگرانی‌هایی وجود دارد که این کشور برای حمله به اوکراین آماده‌گی می‌گیرد.

جان سولیوان سفیر ایالات متحده در مسکو امروز جمعه گفت که واشنگتن منتظر است تا در پیوند به حل دیپلوماتیک بحران اوکراین پاسخ پیشنهادات کتبی‌اش را از روسیه دریافت کند.

او ابراز امیدواری کرد که زمینه برای ملاقات دیپلوماتان امریکایی و روسی فراهم شود.

آقای سولیوان گفت که دیپلوماسی یگانه راه برای گام گذاشتن به جلو است، اما هشدار داد که این در صورتی ممکن است که روسیه استحکامات نظامی خود را در نزدیک مرز اوکراین بردارد.

پس از آن‌که روسیه بیش از ۱۰۰رهزار تن از نیروهایش را در نزدیک مرز اوکراین مستقر کرد، بسیاری از مقام‌های غربی هشدار دادند که روسیه برای حمله به اوکراین آماده‌گی می‌گیرد، اتهامی که مسکو رد کرده‌است.

برنامۀ جهانی غذا: ۲۳ میلیون افغان در زمستان به کمک‌های عاجل بشری نیاز دارند

آرشیف، شماری از افغان‌های بی‌بضاعت منتظر کمک در افغانستان

برنامۀ جهانی غذا (دبلیو اف پی) می‌گوید که ۲۳ میلیون تن در افغانستان در فصل زمستان به کمک‌های عاجل بشری نیاز دارند.

بخش افغانستان این برنامه در تویتر امروز نوشته است که پس از شناسایی آسیب‌پذیر ترین افراد، (دبیلو اف پی) مواد غذایی را به آن‌ها از طریق سازمان‌های همکار توزیع می‌کند.

بعد از آن‌که طالبان در ماه آگست در افغانستان به قدرت رسیدند، بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی به‌شمول ملل متحد از گسترش دامنۀ فقر و بحران بشری در این کشور پیوسته هشدار داده اند.

دیدبان حقوق بشر حکمِ جدید حبس نرگس محمدی را محکوم کرد

نرگس محمدی مدافع برجستۀ حقوق بشر ایران

دیدبان حقوق بشر، حکم محکمۀ ایران در مورد نرگس محمدی یکی از زنان پیشتاز حقوق بشر را نکوهش کرده و خواهان رهایی فوری و بدون قید و شرط او شده است.

تارا سپهری فر پژوهشگر بخش ایران در این سازمان در یک اعلامیه که دیروز (جمعه، ۲۸ جنوری) پخش شد، گفته که بازداشت ظالمانه نرگس محمدی و تحقیق از او از یکسو و حکم غیر عادلانه زندان، در حالی که محمدی از بند رها شده بود، نشان می‌دهد که این اقدام‌ها به هدف خاموش ساختن او صورت می‌گیرد.

تقی رحمانی همسر نرگس محمدی، به دیدبان حقوق بشر گفته که همسرش به اتهام برگزاری یک نشست بر ضد امنیت ملی ایران به ۶ سال زندان و به اتهام بر هم زدن نظم عامه به دو سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

از سوی دیگر، شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل ایران، حکم محکمه در مورد نرگس محمدی را غیر عادلانه دانسته و آنرا نکوهش کرده است.

نرگس در ماه نومبر سال ۲۰۲۱ پس از آن بازداشت شد که در نشست یادبود از یک قربانی اعتراض‌های سال ۲۰۱۹ که به دست نیرو‌های امنیتی ایران کشته شد، اشتراک کرده بود.

ارقام تازه: شمار پناهجویان افغان در کشور های اروپایی افزایش یافته است

شماری از پناهجویان در اروپا

ارقام تازه نشان می‌دهد که شمار پناهجویان افغان در کشور های اروپایی افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری «DPA» جرمنی، صرف در ماه نومبر گذشته بیش از ۷۱ هزار درخواست پناهنده‌گی در کشورهای اروپایی به‌شمول کشور های عضو اتحادیۀ اروپا ثبت شده که نسبت به ماه اکتوبر ۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

یک مقام اتحادیۀ اروپا امروز جمعه گفت که از زمان بحران مهاجرین در سال ۲۰۱۶، این دومین ارقام بلند پناهجویان است.

افغان‌ها بخش اعظم گروه پناهجویانِ را که در کشورهای اروپایی درخواست پناهنده‌گی کرده تشکیل می‌دهند، یعنی حدود ۱۳ هزار درخواست مربوط به افغان‌ها است.

با حاکم شدن دوبارۀ طالبان بر افغانستان در ماه آگست روند مهاجرت افغان‌ها تشدید یافته است.

از آن زمان به بعد در جریان عملیات تخلیه از افغانستان، ده‌ها هزار افغان که عمدتاً با نیروهای بین‌المللی و حکومت‌های غربی کار کرده بودند و با خطر روبه‌رو بودند، بیرون کشیده شدند.

یک منبع ارشد حکومت قطر دیروز به خبرگزاری رویترز گفت که این کشور پروازهای تخلیه را از افغانستان از سرگرفته است.

جام جهانی کرکت زیر ۱۹ سال؛ امروز شش تیم در برابر هم قرار می‌گیرند

تیم کرکت زیر ۱۹ سال پاکستان

در ادامۀ رقابت‌های جام جهانی کرکت زیر ۱۹ سال، امروز آسترالیا در برابر پاکستان، یوگندا در مقابل پاپوا نیوگینی و امارات متحدۀ عربی در برابر ویست اندیز بازی می‌کند.

تیم کرکت زیر ۱۹ سال افغانستان در یک بازی نفس‌گیر در کوارتر فاینل این رقابت‌ها، سریلانکا را دیشب شکست داد و راهش را به دور نیمه نهایی باز کرد.

فرید هوتک سخنگوی کرکت بورد افغانستان به رادیو آزادی گفت که تیم کرکت زیر ۱۹ سال این کشور برای بازی نیمه نهایی نیز آماده‌گی کامل گرفته است.

جام رقابت‌های یک روزۀ کرکت زیر ۱۹ سال در ۱۴ ماه جنوری در ویست اندیز آغاز شد و تا ۵ فبروری ادامه خواهد یافت.

خواست وزیر خارجۀ امریکا از حکومت بلاروس: زندانیان سیاسی را فوراً رها کنید

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا

وزیر خارجۀ امریکا از حکومت بلاروس خواسته است که زندانیان سیاسی را بدون قید و شرط فوراً رها کند.

انتونی بلینکن در بیانیه‌ای که اواخر دیروز نشر شد گفت، از زمان انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در آگست سال ۲۰۲۰ ، بیش از یک هزار زندانی سیاسی در بند استند و به‌گفتۀ او ده‌ها هزار بلاروسی بی‌گناهِ دیگر زندانی بوده‌اند.

بلینکن افزوده است که ایالات متحده در هماهنگی با متحدین و شریکانش تا حال ۵ دَور تحریم‌ها را بر مقام‌ها و حامیان به‌گفتۀ او "رژیم بی‌رحم بلاروس" وضع کرده‌است.

وزیر خارجۀ امریکا در ادامه گفته، تا زمانی‌که مقام‌های بلاروس سرکوب بی‌باکانۀ مردم این کشور را توقف ندهند و زندانیان سیاسی را بدون قید و شرط رها نکنند، تحریم‌ها دُور نخواهند شد.

الکساندر لوکاشینکا در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در ماه آگست سال ۲۰۲۰ ادعای پیروزی کرد و به دنبال آن اعتراض‌های سراسری در آن کشور به راه انداخته شد.

بسیاری از مردم بلاروس و شماری از حکومت‌های غربی این انتخابات را پر از تقلب خوانده‌اند، اما مقام‌های بلاروس این اتهام را رد می‌کنند.

بسیاری از شهروندان آن کشور به دلیل شرکت در اعتراض‌ها محاکمه شدند.

شماری زیادی از اعضای رهبری مخالفان در بلاروس زندانی شده و یا مجبور به تبعید شده‌اند.

مسکو: در باره نگرانی‌های امنیتی خود از جانب امریکا «پاسخ مثبت» نگرفته ایم

کرملین

روسیه می‌گوید، در باره نگرانی‌های امنیتی خود بر سر اوکراین، از جانب ایالات متحده «پاسخ مثبت» نگرفته است.

اما گفته که زمینه برای ادامه دیالوگ بر سر چند موضوع وجود دارد.

طوری‌که انتظار می‌رفت، ایالات متحده و ناتو روز چهارشنبه درخواست مسکو را برای بستن دایمی دروازه‌ها به عضویت اوکراین به ناتو رد کردند و گفتند، استقرار نیروها و تجهیزات نظامی متحدان در اروپای شرقی غیر قابل مذاکره است.

امریکا در نامهٔ به مسکو آن‌چه را که یک مسیر جدی دیپلوماتیک برای حل بحران اوکراین خوانده، بیان کرده‌است.

اکنون تمرکز روی موضوعی است که رئیس جمهور پوتین به پیشنهاد ایالات متحده چه پاسخ خواهد داد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اعلام کرد که رد خواسته‌های اصلی روسیه از سوی امریکا برای حل‌ بحران اوکراین، جای خوش‌بینی اندکی باقی گذاشته، اما ادامه مذاکرات همچنان امکان‌پذیر است.

پس از درگیری‌های مرزی تاجکستان و قرغزستان به آتش بس توافق کردند

گفت‌وگوها میان مقام‌های تاجکستان و قرغزستان در مورد درگیری‌های مرزی

مقام‌ها در قرغزستان و تاجکستان پس از یک درگیری مرزی امروز جمعه روی آتش بس توافق کردند.

کمیتۀ دولتی امنیت ملی تاجکستان گفته که دو غیر نظامی در این درگیری کشته و ۱۰ تن شامل شش عضو نیروهای امنیتی و چهار غیر نظامی زخمی شده‌اند.

وزارت صحت قرغزستان گفته است که ۱۲ زخمی به شفاخانه منتقل شده‌اند.

وزارت حالات اضطراری گفته که بیش از ۲،۴۰۰ شهروند قرغزستان از ساحۀ درگیری تخلیه شده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها در تاجکستان، روستایان تاجک در نزدیک محل درگیری نیز تخلیه شده‌اند.

دو طرف دیروز یک‌دیگر را به بستن سرکِ که به مرز منتهی می‌شود و آغاز تیراندازی متهم کرده بودند.

درگیری مشابه میان آن‌ها در سال گذشته ده‌ها کشته بر جا گذاشته بود.

مطالعات تازه: دوز اضافی واکسین کرونا خطر بستری شدن و مرگ‌ومیر را کاهش می‌دهد

تطبیق واکسین ضد ویروس کرونا

مطالعات تازه از ایالات متحده و بریتانیا شواهد اضافی را ارائه کردند که نشان می‌دهند، دوز اضافی واکسین ضد کرونا خطر بستری شدن در شفاخانه‌ها و مرگ‌ومیر را کاهش می‌دهد.

اداره امنیت صحی بریتانیا دیروز پنجشنبه گفت که واکسین تقویتی خطر مرگ ناشی از اومیکرون نوع جهیش‌یافته ویروس کرونا در مردمانی دارای سنین ۵۰ و بالاتر از آن را کم می‌سازد.

در این حال مرکز کنترول و جلوگیری از امراض ایالات متحده نتایج یک مطالعه دیگر را منتشر کرده که نشان می‌دهند، تزریق واکسین سوم فایزر-بیو ان تیک (Pfizer/BioNTech) یا مدرنا (Moderna) به‌طور قابل توجهی خطر بستری شدن در بیمارستان را در افراد دارای نقص ایمنی کاهش می‌دهد.

برخی مقام‌های یوناما با طالبان در بارۀ ادعاهای نقض حقوق بشری گفت‌وگو کردند

آرشیف، یک زن معترض برقه‌پوش افغان و شماری از طالبان مسلح

دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان یا یوناما می‌گوید که بخش حقوق بشر این دفتر با مقام‌های وزارت داخلۀ طالبان در بارۀ ادعاهای نقض حقوق بشری در این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده‌است.

یوناما در تویتی دیروز گفت که در دیدار در باره نگرانی‌ها در خصوص نقض نظامیان حکومت پیشین، اعضای جامعۀ مدنی، رسانه‌ها، نهاد های قضایی و زنان بحث شده‌است.

به دنبال حاکم شدن دوباره طالبان بر افغانستان در ماه آگست، طالبان به بدرفتاری با نظامیان حکومت پیشین و در برخی موارد حتی به کشتار آن‌ها متهم شده‌اند. طالبان اما این اتهام را رد کرده‌اند.

هفته گذشته گزارش شد که دو فعال حقوق زن، تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل در کابل ناپدید شدند.

نیروهای طالبان متهم شده‌اند که این فعالان را در خانۀشان در کابل دستگیر کرده‌اند. طالبان این اتهام را هم رد می‌کنند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG