لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۰

هیئت مذاکره کننده دولت: مذاکرات قطر طبق هدف تعیین شده پیش می‌رود


مراسم افتتاحیه مذاکرات بین افغانان در قطر

یک عضو هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان در مذاکرات جاری صلح در قطر می‌گوید مسایل ارزیابی شده می‌تواند برای پیشرفت در مذاکرات بعدی اساس خوب باشد.

از آغاز مذاکرات بین تیم‌های دولت افغانستان و طالبان سه هفته می‌گذرد، اما تا حال کدام پیشرفت چشم‌گیر حاصل نشده است.

فوزیه کوفی عضو تیم مذاکره کننده دولت افغانستان می‌گوید در مذاکرات کنونی بعضی مسایلی هم مطرح شده اند که باید در ‌آینده مورد بحث قرار می‌گرفتند ولی دو طرف فعلاً آن را بررسی کردند.

خانم کوفی این عمل را یکی از خوبی‌های گفت‌وگوی‌های کنونی هیئت‌های مذاکره کننده دولت و طالبان خوانده و گفته است که مذاکرات فعلی می‌تواند برای آینده یک اساس خوب باشد.

فوزیه کوفی
فوزیه کوفی

فوزیه کوفی در صحبت با رادیو آزادی گفت: "صحبت‌های‌که صورت می‌گیرد از بُعد تخنیکی اگر وقت‌گیر می‌شود، طولانی می‌شود مردم ناراحت می‌شوند. مردم می‌خواهند نتیجه بگیرند، نهایت برداشت من، ما در مسیر درست حرکت می‌کنیم فقط اینکه یک مقدار به این گفت‌وگوها سرعت بخشیده شود. به نظر من تمام مواردی که شش ماه بعد در این گفت‌و‌گو مطرح می‌شد امروز مطرح شده که یک سنگ بنای خوبی را برای آینده موفقیت مذاکرات می‌تواند بگذارد."

خانم کوفی می‌گوید افغان‌ها حق دارند خواهان سرعت از تیم‌های مذاکره کننده باشند، اما اضافه می‌کند مذاکرات فعلاً هم عقب نمانده و طبق هدف تعیین شده پیش می‌رود.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر هم گفته است که طالبان به روند فعلی مذاکرات خوشبین هستند. او شب گذشته به رادیو آزادی گفت که طالبان به حل مشکلات باقی مانده امیدوار می‌باشند.

انتظار می‌رود که بعد از وقفه یک روزه، امروز شنبه (۱۲ میزان) هیئت‌های دو طرف دوباره به میز مذاکره برگردند و در مورد طرزالعمل جنجالی مذاکرات اصلی صحبت‌های خود را ادامه دهند.

ناجیه انوری
ناجیه انوری

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت افغانستان در امور صلح به رادیو آزادی گفت هیئت دولت افغانستان به جلسات خود دوام می‌دهد: "مجالس داخلی تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و مجالس عمومی ادامه خواهد داشت و کار روی نهایی ساختن طرزالعمل جلسات جریان خواهد داشت."

تأکید گروه طالبان که می‌گوید موافقتنامه صلح ماه فبروری بین طالبان و امریکا اساس مذاکرات صلح بین‌الافغانی باشد و موقف دولت افغانستان که می‌گوید برای حل مسایل جنجال بر انگیز در پهلوی فقه حنفی به فقه جعفری هم مراجعه شود، از جمله مسایلی می‌باشند که طرف‌ها در مورد آن‌ها اختلاف نظر دارند.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در پایان سفرش به اسلام آباد روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری فرانس پرس گفت بعضی موانع که مذاکرات قطر را به مشکل رو‌به‌رو کرده بود حل شده اند.

این سخنان آقای عبدالله عبدالله اشارۀ بود به دو موضوع که قبلاً ذکر شد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG