لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۵۸

منابع: ناتو به ماموریتش در افغانستان ادامه می‌دهد


شماری از سربازان ناتو در کابل. March 25, 2020

منابع در سازمان ناتو به شرط افشأ نکردن نام‌های شان به خبرگزاری دی پی ای جرمنی گفته اند که ناتو به حضور نیروهایش در افغانستان ادامه می‌دهد.

به گفته این منابع، جرمنی و دیگر متحدان آن پذیرفته اند که در نشست وزرای دفاع ناتو در بارهٔ خروج ده هزار نیروی این سازمان از افغانستان، چیزی فیصله نمی‌کنند.

نشست دو روزه وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو چهارشنبه و پنج‌شنبه این هفته برگزار می‌شود.

این ده هزار نیرو، سربازان کشورهای عضو ناتو و شرکای آن در افغانستان اند که در حال حاضر در چوکات نیروهای حمایت قاطع ناتو در این کشور ایفای وظیفه می‌کنند.

منابع ناتو به خبرگزاری دی پی ای جرمنی همچنان گفته اند که این سازمان یک بار دیگر از طالبان می‌خواهد که خشونت‌ها در افغانستان را کاهش و تلاش‌های شان به هدف تسریع پروسهٔ صلح با دولت افغانستان را افزایش دهند.

امضای توافق‌نامه آوردن صلح به افغانستان میان امریکا و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر February 29, 2020
امضای توافق‌نامه آوردن صلح به افغانستان میان امریکا و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر February 29, 2020

بر اساس توافق‌نامه آوردن صلح به افغانستان که در ماه فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی میان گروه طالبان و امریکا در دوحه پایتخت قطر امضا شد، همه نیروهای خارجی تا اول ماه می امسال باید افغانستان را ترک کنند. مشروط بر اینکه، گروه طالبان خشونت در افغانستان را کاهش داده، با شبکه القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی قطع رابطه کرده و به مذاکرات صلح با دولت بنشیند.

اما به تازگی‌ها، دیده شده که طالبان خشونت‌ها در افغانستان را افزایش داده و همچنان بیشتر از یک ماه می‌شود که در دوحه به میز مذاکره نه نشسته اند.

تیم‌های مذاکراتی حکومت افغانستان و طالبان در ۱۲ماه سپمتبر سال گذشته میلادی اولین مرحله گفتگوها را آغاز کردند.

در این میان، ادارهٔ جدید امریکا گفته که گروه طالبان به تعهداتش در این موافقتنامه عمل نکرده و آن‌ها توافق را بررسی می‌کنند. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا گفته که می‌خواهد بداند در این توافق‌نامه چه آمده است، طالبان چه تعهداتی کرده‌اند و چه مسئولیت‌هایی به عهده امریکا است.

اما محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر دیروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که گروه طالبان همه تعهداتش را عملی کرده و اتهام‌ها بر ضد شان را بی‌بنیاد خواند.

او یک بار دیگر ابراز امیدواری کرد که جانب مقابل این توافق را به طور کامل تطبیق کند: "در نهایت ما بازهم امیدواریم که این موافقتنامه به شکل درست آن تطبیق شود و در این رابطه کدام مشکلی به میان نیاید."

در این حال، وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در نشست شان در حالی در باره ادامه مأموریت این سازمان گفت‌وگو می‌کنند که وزارت دفاع امریکا تاکنون در بارهٔ حضور یا خروج سربازان امریکایی فراتر از ماه می در افغانستان رسماً فیصله نکرده است.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو
ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو

پیش از این، ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو گفته بود که ناتو در حال حاضر در ارتباط به ماموریتش در افغانستان به یک تصمیم دشوار رو به رو است.

او گفته بود اگر این سازمان در افغانستان باقی بماند، باید به جنگ ادامه دهد و اگر خارج شود، خطر مبدل شدن افغانستان به محل امن دهشت افگنان متصور است.

XS
SM
MD
LG