لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۴

سکات میلر شدت حملات طالبان در زمستان امسال را بی‌پیشنه خواند


جنگجویان گروه طالبان در ولایت ارزگان

جنرال سکات میلر قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، قبل از اعلام عملیات بهاری طالبان می‌گوید، طالبان بطور بی‌پیشینه حملات شان را در زمستان امسال تشدید بخشیده اند.

آقای میلر به خبرگزاری رویترز گفته است، به طور معمول در فصل سرما شدت جنگ‌ها در افغانستان کاهش می‌یافت، اما در زمستان سالجاری شدت خشونت‌ها توسط طالبان بیشتر از سال‌های گذشته بوده و این مسئله روند شکننده صلح افغانستان را با تهدید مواجه می‌کند.

سکات میلر فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان
سکات میلر فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان

جنرال سکات میلر همچنان گفته، اگر خشونت‌ها در افغانستان کاهش نیابد، پروسۀ صلح این کشور بسیار کند و دشوار می‌شود و برای همۀ جوانب دشوار خواهد بود، تا مصالحه کنند.

قبل از این نیز مقامات امریکایی بارها گفته اند که طالبان خشونت‌ها را کاهش نداده، روابط شان را با شبکۀ القاعده قطع نکرده و با حسن نیت گفت‌وگوهای صلح بین افغان‌ها را دنبال نکرده اند.

این در حالیست که در نشست دو روزۀ وزرای دفاع ناتو که امروز چهارشنبه (۲۹ دلو) آغاز شد، در مورد آیندۀ حضور نیروهای این پیمان در افغانستان بحث خواهد شد.

سرمنشی ناتو دوشنبه گذشته گفت، طالبان همۀ مواد توافق‌نامه دوحه را عملی نکرده اند.

ینس استولتنبرگ گفته است، ناتو برای خروج از افغانستان عجله‌ای ندارد و اولویت توافق‌نامه دوحه اطمینان از آنست که افغانستان دوباره به پناهگاه امن تروریستان تبدیل نشود.

اما طالبان می‌گویند، بهترین راه پایان به جنگ ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان، تطبیق کامل توافق‌نامه دوحه است که بین این گروه و امریکا ۲۹ فبروی سال گذشته در شهر دوحه پایتخت قطر امضا شد.

ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان و رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر، این خواست را در یک نامه‌ای سرگشاده به مردم امریکا مطرح کرده.

نامۀ طالبان در حالی نشر شده که ایالات متحدۀ امریکا روی این توافق‌نامه تجدید نظر می‌کند.

اما در نامه گفته نشده که در صورت عدم تطبیق کامل توافق‌نامۀ دوحه توسط ایالات متحده، واکنش طالبان چه خواهد بود؟

اما قبل از این طالبان هشدار داده بودند که در صورت عدم تطبیق کامل توافق‌نامه دوحه، حملات بر نیروهای امریکایی و بین‌المللی را که در یک سال گذشته متوقف کرده بودند، از سر خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG