لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۰۹

آغاز مذاکرات احیای توافقنامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهان


مذاکرات به خاطر احیای توافقنامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی، بین ایران و قدرت‌های بزرگ جهان در شهر ویانا.

مذاکرات به خاطر احیای توافقنامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی، بین ایران و قدرت‌های بزرگ جهان دیروز در شهر ویانا، دوباره آغاز شد.

هیئت‌های مذاکره کنندگان ایران و قدرت‌های بزرگ جهان، گفتگو‌هایشان در تلاش احیای توافقنامۀ سال ۲۰۱۵ میلادی، دیروز(۱۲ جون) دوباره آغاز کردند.

به اساس این توافقنامه، تهران تعهد کرده بود که برنامۀ جنجال برانگیز هسته‌ای‌اش را محدود می سازد. اما با خارج شدن ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق ایالات متحدۀ امریکا از آن و وضع تحریم‌های شدید بر ایران، این توافقنامه مورد تردید قرار گرفته است.

مذاکرات دیروز در شهر ویانا پایتخت اتریش با میانجیگری دیپلومات‌های اروپایی، تماس‌های غیرمستقیم بین مذاکره کنندگان امریکایی و ایران را شامل بوده است.

مذاکرات به خاطر احیای توافقنامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی، بین ایران و قدرت‌های بزرگ جهان در شهر ویانا.
مذاکرات به خاطر احیای توافقنامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی، بین ایران و قدرت‌های بزرگ جهان در شهر ویانا.

تاکنون پنج دور گفتگوها در تلاش احیای توافقنامۀ سال ۲۰۱۵ میلادی دایر شده.

در اوایل ماه جاری مذاکره کنندگان گفته بودند که گفتگوها به سوی ظریف‌ترین مرحله آن، در حرکت است.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در این مذاکرات، در تویتر خود نوشته که گفتگو‌ها در ویانا به شرکت کنندگان مذاکرات، این امکان را میسر می سازد تا در مورد چگونگی تنظیم و مدیریت کارهای بعدی، برای انجام مذاکرات موفق و سریع تبادل نظر کنند.

هایکو ماس وزیر امور خارجه جرمنی، از همۀ اطراف در گیر مذاکرات در ویانا خواسته که انعطاف پذیر باشند.

هایکو ماس به خبرگزاری رویترز گفته، موضوع مهم انعطاف پذیری و عمل گرایی همه طرف‌های شرکت کننده، در گفتگو هاست.

هایکو ماس وزیر امور خارجه جرمنی
هایکو ماس وزیر امور خارجه جرمنی

به گفتۀ وزیر امور خارجه جرمنی، بازی برای کسب وقت به نفع هیچ کس نیست.

توافقنامۀ هسته‌ای قدرت‌های بزرگ جهان با ایران که به طور رسمی به نام "برنامه جامع اقدام مشترک" شناخته می شود، از سال ۲۰۱۸ میلادی به اینسو که دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق ایالات متحدۀ امریکا، واشنگتن را از این توافقنامه خارج نمود و تحریم‌های فلج کننده را دوباره بر ایران وضع کرد، در معرض خطر سقوط کامل، قرار دارد.

ایران در پاسخ به خارج شدن امریکا و وضع تحریم‌های شدید بر این کشور، به طور مداوم از محدودیت‌های وضع شده روی برنامه هسته‌ای تهران که در توافقنامۀ سال ۲۰۱۵ ذکر شده، تخطی کرده است.

ایالات متحده به طور رسمی بخشی از گفتگوها در ویانا نیست، اما ادارۀ جو بایدن رئیس جمهور فعلی امریکا، تمایل واشنگتن را برای پیوستن مجدد به توافقنامه هسته‌ای قدرت‌های بزرگ جهان با ایران اعلام کرده است.

انتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده اخیراً به نمایندگان کانگرس این کشور گفته که گفتگوها بدبینانه به نظر می‌رسد و تا هنوز مشخص نیست که آیا ایران تمایل دارد و آماده انجام کارهایست که باید انجام داده شود.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه امریكا در این هفته، موضوع کاملاً جداگانه‌ای را مطرح كرده گفت، ایران اطلاعاتی لازم را كه ادارۀ بین المللی انرژی هسته‌ای در مورد مواد هسته‌ای احتمالی اعلام نا شده مطالبه کرده، تا هنوز ارائه نکرده است.

XS
SM
MD
LG