لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۲

وزارت دفاع: نیروهای افغان در چهار ولایت در حال پیشروی هستند


آرشیف

وزارت دفاع افغانستان گفته که حمله‌های دو روز اخیر طالبان به هرات، قندهار، لشکرگاه و تالقان را دفع کرده‌است.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که نیروهای دولتی در حال پیشروی هستند: "نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان با حمایت نیروهای بسیج مردمی در ولایت هرات، قندهار، هلمند و تخار طالبان را با شکست سنگین به‌خصوص در حومه‌های [مراکز] این چهار ولایت روبه‌رو ساختند. فعلاً نیروهای ما در چهار ولایت حضور فعال دارند. با گذشت هر روز وضعیت بهبود پیدا خواهد کرد‌‌. تلفات طالبان نسبت به هر زمان دیگری افزایش یافته. با شدت یافتن حمله‌های تهاجمی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ساحات و اراضی گسترده از وجود و کنترل طالبان آزاد خواهد شد."

طالبان روز جمعه (۸ اسد) به محل‌های نزدیک به مراکز ولایت‌های هلمند، قندهار، هرات و تخار حمله کردند.

در حمله طالبان به هرات، یک نگهبان دفتر سازمان ملل متحد در این ولایت کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

سازمان ملل متحد، امریکا و ناتو این حمله را محکوم کرده‌اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در توییتی در مورد این حمله نوشت که ‎دفتر یوناما در نزدیکی ساحه جنگ قرار داشت و ممکن در جریان جنگ و تیراندازی‌های متقابل به نگهبانان آن زیانی رسیده باشد. او افزود زمانی که طالبان به آنجا رسیدند، دفتر مصون شد.

برای آغاز مذاکرات میان افغانان برای یک هفته تعهد شده بود که طالبان به شهرهای بزرگ حمله نکنند، اما سخنگوی طالبان گفت که امریکا و حکومت افغانستان به تعهد خود عمل نکرده‌اند و بنابراین چنین حمله‌هایی را انجام می‌دهند.

اما سیدالله تره‌کی، سرپرست دفتر رسانه‌های شورای امنیت ملی افغانستان می‌‌گوید که طالبان تا کنون تنها به منافع خود و امریکا در توافق‌نامه دوحه پابند بوده و به جانب افغانستان با همان استراتژی جنگی روبه‌رو بوده‌اند.

او افزود گروه طالبان حتی تاکنون گفت‌وگوهای مثمر انجام نداده‌است.

به گفته آقای تره‌کی مخالفت روشنی میان رهبری نظامی طالبان و خطوط جنگی وجود دارد. در آنجا موافقت می‌کنند، اما نمی‌توانند آن را در میدان جنگ عملی کنند.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح
ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح

از سویی هم‌ ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می‌گوید: "این که طرف مقابل می‌گوید که به جنگ و خشونت شدت می‌دهد، آیا آنان می‌دانند که بیش‌تر از این مردم افغانستان می‌رنجند، بی‌خانه می‌شوند و زیان به آنان می‌رسد. به مذاکرات و آوردن صلح باید متعهد باشیم. همان‌گونه که به مردم افغانستان وعده می‌دهیم، نباید تعهد و عمل طرف مقابل در برابر مردم دو رنگ باشد. به این گونه به صلح نمی‌رسیم باید با مردم صادق باشیم."

خانم انوری گفت که دولت افغانستان تنها راه حل برای پایان خشونت‌ها را توافق سیاسی می‌داند و طالبان باید آنرا بپذیرند.

دفتر رسانه‌های شورای امنیت ملی می‌گوید که اگر در مذاکرات صلح پیشرفتی حاصل نشود، حکومت باید به نمایندگی از مردم افغانستان تصمیم‌های دیگری اتخاذ کند.

این در حالی است که هیچ پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در مذاکرات دولت افغانستان و طالبان در قطر دیده نمی‌شود.

پیش از عید قربان یک هیئت بلندپایه دولتی به رهبری عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی در دوحه با یک هیئت ارشد طالبان گفت‌وگو کرد، اما ظاهراً نتیجه‌ای در پی نداشت.

درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و طالبان در چندین ولایت افغانستان از آغاز روند خروج نیروهای امنیتی در ماه ثور شدت گرفته، این روند تا کنون ۹۵ درصد تکمیل شده‌است.

XS
SM
MD
LG