لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۲

خروج آشفته از افغانستان؛ کانگرس: وزارت‌های دفاع و خارجه مسئولیت پذیر نیستند


اخیراً موضوع خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و سقوط نظام مورد حمایت این‌کشور در افغانستان به بحث داغی در کانگرس امریکا مبدل شده است.

قانونگذاران امریکا می‌گویند که عدم مسئولیت پذیری وزارت‌های خارجه و دفاع این کشور نتیجه گیری در بارۀ خروج امریکا از افغانستان را دشوار کرده است.

اخیراً موضوع خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و سقوط نظام مورد حمایت این‌کشور در افغانستان به بحث داغی در کانگرس امریکا مبدل شده است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان و خروج نیروهای امریکایی از این کشور، کانگرس امریکا هر از گاهی مقام‌های ارشد وزارت‌های دفاع و خارجۀ این کشور را برای روشن سازی چگونگی پایان این ماموریت فرا می‌خواند.

اما به نظر می‌رسد که اعضای کانگرس از رسیدن به یک نتیجۀ کلی در باره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و یافتن خلاهای این خروج ناامید شده اند.

آرشیف، یک سرباز امریکایی همراه با یک کودک افغان در حال سوار شدن به یک طیاره نظامی این کشور
آرشیف، یک سرباز امریکایی همراه با یک کودک افغان در حال سوار شدن به یک طیاره نظامی این کشور

روزنامۀ امریکایی دَ هیل به نقل از اعضای کانگرس امریکا گزارش داده که وزارت‌های دفاع و خارجۀ امریکا تقصیر را به گردن هم‌دیگر می‌اندازند و این موضوع دستیابی به یک نتیجۀ کامل را در بارۀ خروج آشفته از افغانستان دشوار می‌سازد.

در همین حال سناتور جاش هاولی و سناتور ریک سکات، قانونی را به منظور ایجاد یک کمیتۀ انتخابی قانونگذاران از هر دو مجلس معرفی کرده اند.

آقای هاولی می‌گوید، اعضای این کمیته باید بررسی کنند که چگونه دولت بایدن به‌طور هدفمند حقایق پیرامون خروج از افغانستان را مخفی کرده است.

در همین حال رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین امریکا در ادارۀ بارک اوباما در گفت‌وگو ای در برنامۀ شصت دقیقۀ تلویزیون سی‌بی‌اس گفته که هم دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین و هم جو بایدن، رئیس جمهور کنونی امریکا مسئول خروج نیروهای این کشور از افغانستان هستند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین امریکا در ادارۀ بارک اوباما
رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین امریکا در ادارۀ بارک اوباما

آقای گیتس افزوده است: "هنگامی که رئیس جمهور بایدن زمان خروج را تأیید کرد، فکر می‌کنم همان وقت باید آنان به بیرون کردن مردم آغاز می‌کردند. این بسیار ساده لوحانه خواهد بود که تصور نکنید که پس از پایان خروج چیزها سراشیب خواهند شد."

خروج امریکا به باور بیشتر مردم و سیاسیون غیرمسئولانه بوده است اما قصر سفید گفته است که به هدفش در افغانستان رسیده است.

در اقدام دیگری در مجلس سنای امریکا که از سوی ۳۰ سناتور جمهوری‌خواه حمایت می‌شود، وزارت خارجۀ ایالات متحده را ملزم می‌کند که گروهی برای خروج متحدان افغان امریکا که در افغانستان باقی مانده‌اند، تعیین کند.

با این وجود وزارت خارجۀ امریکا و قصر سفید بارها گفته اند که آنان متعهد به خروج تمام متحدان شان از افغانستان و افراد آسیب‌پذیر هستند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا نیز در صفحۀ توییترش نوشته که در پیوند به افغانستان با معاون نخست وزیر و وزیر خارجۀ قطر گفت‌وگوی عمیقی را انجام داده است.

انتونی بلنکن، وزیر خارجۀ امریکا
انتونی بلنکن، وزیر خارجۀ امریکا

آقای بلینکن افزوده که آنان از حمایت مستمر قطر و مشارکت دوجانبه قوی‌آن کشور بسیار قدردانی می‌کنند.

قطر از اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی به این سو میزبان گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان و گفت‌وگوهای صلح میان افغانان بود و همچنین در روند خروج نیروهای امریکایی و متحدان امریکا همکاری همه جانبه کرده است.

در پی خروج امریکا از افغانستان و سقوط نظام پیشین، افغانستان دچار بحران اقتصادی بزرگی شده و بر اساس گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی میزان فقر در این کشور رو به افزایش است.

در کنار بحران اقتصادی و افزایش فقر، میزان بیکاری و بهای مواد خوراکی نیز افزایش چشم‌گیری داشته و هزارن کارمند اداره‌های دولتی و غیردولتی یا بیکار شده اند و یا هم به کارشان ادامه می‌دهند، اما خبری از معاش نیست.

XS
SM
MD
LG