لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۲۶

نماینده خاص سازمان ملل برای افغانستان: رعایت حقوق زنان یک امر حتمی است


زنان در کابل با برگزاری تجمعات اعتراضی از طالبان میخواهند تا مکاتب دخترانه را باز کرده و حقوق زنان را رعایت کنند

فرستاده خاص سازمان ملل برای افغانستان در تلاش برای ترغیب طالبان به رعایت حقوق زنان و دیدار از نهاد های آموزشی زنان در این کشور٬ این بار از شهر مزار شریف دیدار کرده است.

دیبرا لاینز به روز دوشنبه با رهبران زنان ونمایندگان طالبان ملاقات کرد و ازیک مکتب دخترانه نیز دیدن نمود.

با گذشت نه ما از برگشت دوبارۀ طالبان به قدرت ، دختران بالاتر از صنف ششم به استثنای بلخ در ولایت های دیگر اجازۀ آموزش دریافت نکرده اند.

یوناما دفتر هیئت معاونت ملل متحد درافغانستان در تویت دیروز خود گفت که خانم لاینز ضمن این بازدید روی اهمیت رعایت حقوق همۀ افغان ها خصوصآ زنان ودختران ، حکومتداری فراگیر ، و یک روند واقعی آشتی برای مشروعیت داخلی واعتماد بین المللی٬ تاکید کرد.

صفحه رسمی فیسبوک نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان با نشر تصاویری از این دیدار خبر داده است.
صفحه رسمی فیسبوک نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان با نشر تصاویری از این دیدار خبر داده است.

نماینده خاص سازمان ملل برای افغانستان پیش از این در ولایت قندهار نیز با شماری از زنان و مقامات محلی طالبان در آن ولایت دیدار کرده بود.

این درحالیست که طالبان در این اواخر یک کمیسیون برای فراخواندن مخالفان سیاسی و شخصیت های ملی از خارج کشور تاسیس کرده است وگروهای مخالفین نیز یک گردهمایی درانقره دایر کرده بودند.

نماینده خاص سازمان ملل برای افغانستان پیش از این در ولایت قندهار با شماری از زنان و مقامات محلی طالبان دیدار کرده بود

کمیسیون تماس با شخصیت های افغان درخارج تحت ریاست مولوی شهاب الدین دلاور سرپرست وزیر معادن وپترولیم حکومت طالبان اعلان شد.

طالبان با اعلام این کمیسیون اگرچه گفتند که به تمام افغان های عودت کننده به شمول سیاسیون ونظامیان برعلاوۀ تضمین های امنیتی امتیازات هم داده می شود ولی به صراحت نگفتند که آیا به آنها اجازۀ فعالیت سیاسی می دهند یا نی؟

هنگام سقوط کابل بدست طالبان در تابستان گذشته٬ صدها تن از سیاسیون ومقامات ارشد حکومت سابق افغانستان از کشور بیرون شدند.

شماری ازاین مقامات و سیاستمداران چند روز پیش در انقره پایتخت ترکیه گرد هم آمدند ویک تشکیل سیاسی بنام "شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان" را اعلام کردند.

آنها با صدوریک اعلامیه یی حکومتداری طالبان را "ظالمانه وغاصبانه" خوانده خواستار گفتگو شدند.

اعلامیه از کشورهای همجوار ، منطقه وجهان خواستند برطالبان فشار وارد کنند.

دراین میان ، طالبان حجاب اجباری بر زنان را شدید ترساخته اند. درتازه ترین اقدام به نطاقان زن در تلویزیون ها دستور داده شد که هنگام ارائه اخبار ماسک استفاده کنند.

نماینده سازمان ملل برای افغانستان در دیدار ها با مقامات طالبان در کابل و ولایات تاکید دارد که وضع محدودیت ها بر زنان می تواند برای افغانستان زیانبار باشد. اما طالبان تاکنون به این خواسته ها پاسخ مثبت نداده اند.

اگرچه هنوز هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است٬ اما جامعۀ جهانی برای به رسمیت شناختن آنها یک سلسله شرایط از جمله رعایت حقوق بشر و حکومت فراگیر را شرط گذاشته است.

XS
SM
MD
LG