لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۳۳

طالبان اتهامات درخصوص نقض توافقنامهٔ دوحه را رد کردند


موافقتنامهٔ دوحه در ماه فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی میان طالبان و حکومت ایالات متحده امریکا امضا شد

طالبان بار دیگر اتهامات مقامات امریکایی را مبنی به نقض جدی توافقنامه دوحه در ارتباط با قتل الظواهری رهبر القاعده، را رد کرده اند.

پس از آنکه مقامات ایالات متحدۀ امریکا از کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکۀ القاعده در حمله یک طیارۀ پیلوت در کابل خبر داده و طالبان را به حفظ روابط با شبکۀ القاعده متهم کردند، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان می گوید که با این حمله، امریکا توافقنامۀ دوحه را نقض کرده، نه طالبان.

بر اساس توافقنامۀ دوحه که در سال ۲۰۲۰ بین ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا و طالبان امضا شد، طالبان باید روابط شان را با شبکۀ القاعده و سایر گروه های تروریستی قطع کرده و اجازه ندهند که از قلمرو افغانستان برای انجام حملاتی تروریستی مانند ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بر امریکا و غرب، استفاده شود.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به رادیو آزادی گفت که آنها به توافقنامۀ دوحه، متعهد هستند و این توافق برای هر دو کشور مهم است:

طالبان کشته شدن رهبر شبکه القاعده را یک ادعا خوانده و گفته اند که باید منتظر نتایج تحقیقات باشیم

"من فکر می کنم که از طرف امارت اسلامی افغانستان نقض وجود ندارد، زیرا امارت اسلامی افغانستان از این قضیه اصلاً اطلاعی نداشت. چیزی را که ما مکلف به انجام آن هستیم، به اندازۀ توان و امکانات خود، اجرای توافقنامه دوحه را لازم دانسته و خودرا به آن پایبند می دانیم. یعنی تخلف قصدی تا حال از سوی ما صورت نگرفته است."

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در هفته گذشته در روز اعلام خبر کشته شدن ایمن الظواهری، طالبان را با پناه دادن به رهبر شبکۀ القاعده و به نقض جدی توافقنامه دوحه متهم کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا

اما ذبیح الله مجاهد در صحبت با رادیو آزادی، کشته شدن رهبر شبکۀ القاعده را در افغانستان تایید نکرده، آن را یک ادعا خوانده ،گفته که تحقیقات در مورد این رویداد ادامه دارد:

"تحقیقات هنوز جریان دارد. تحقیقات باید بسیار دقیق، عمیق و همه جانبه باشد. همه ابعاد این قضیه بررسی و تحقیق می شود. وقتی نتایج حاصل شد، بخش هایی که لازم دیده شود، انشاالله منتشر خواهد شد."

به گفتۀ ذبیح الله مجاهد، اگر امریکا این موضوع را به آنها ثابت می کرد و در مورد اطلاعات را شریک می ساخت، طالبان اقدامات لازم را انجام می دادند.

به گفته مقامات امریکایی، ایمن الظواهری رهبر القاعده، به تاریخ ۳۱ جولای در نتیجۀ حملۀ یک طیارۀ بی پیلوت امریکایی در محل اقامت اش در منطقۀ شیرپور درشهر کابل کشته شد.

شبکۀ القاعده تا هنوز کشته شدن رهبر خود را تایید و یا رد نکرده است.

ایمن الظواهری در جریان حملات تروریستی ۱۱ سپتمبر بر امریکا، معاون اسامه بن لادن رهبر سابق این شبکه بود و ایالات متحدۀ امریکا بالای او ۲۵ میلیون دالر جایزه تعیین کرده است.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG