لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۱۵

مجاهد: معلومات در مورد کشته شدن ظواهری پنهان نمی‌ماند


ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت سرپرست طالبان

در پی انتقادها، شکایت‌ها و واکنش‌هایی که شخصیت‌ها و نهادهای داخلی و خارجی پس از کشته شدن رهبر القاعده بر حکومت طالبان داشتند، حکومت طالبان می‌گوید، جزئیات در این مورد پنهان نمی‌ماند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت که بررسی‌ها در مورد این رویداد هنوز ادامه دارد: "معلومات و جزئیات این حادثه پنهان نمی‌ماند اما تحقیقات جریان دارد وقتی که تحقیقات امارت اسلامی در این مورد تکمیل شود باز همراه آن اشخاص، جهت‌ها و اداراتی شریک می‌شود که لازم دیده شود."

آقای مجاهد روز جمعه به رادیو آزادی گفته بود، آنان تا آن روز با وجود بررسی‌ها کدام جسدی پیدا نکردند، چون‌ به گفته او، در حملۀ امریکا از باروتی استفاده شده که هر چیز را از بین می‌برد.

اما اسدالله ندیم، آگاه امور نظام این موضوع را در گفت‌وگو با رادیو آزادی رد کرد.

وی که در مورد نوعیت سلاح‌ها تحقیق کرده به رادیو آزادی گفت، این ترفند حکومت طالبان برای پنهان کردن معلومات است.

حکمتیار: باید واضح شود که ایمن الظواهری را چه کسی و چگونه به افغانستان آورده بود؟

آقای مجاهد پس از آن از ادامۀ بررسی‌ها سخن می‌گوید که در ادامۀ واکنش‌ها در افغانستان، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی روز جمعه گذشتۀ در خطبۀ نماز جمعه گفته که این باید واضح شود که ایمن الظواهری را چه کسی و چگونه به افغانستان آورده بود؟

او گفت: "در این بیست سال امریکا نتوانست این "ایمن الظواهری" را پیدا کند و بکشد، سوال اینجا است که ظواهری چگونه به کابل آمد و با کدام اعتماد؟ امریکا را چه کسی و چگونه خبر کرد که ظواهری در کجا بود و باش دارد؟ به این پرسش‌های جدی باید حتماً پاسخ داده شود جواب واضح و روشن که همه مردم بفهمند و شک و شهبه از بین برود، وظیفه مهم امارت اسلامی فعلاً همین است."

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی

آقای حکمتیار کشوری را که هواپیماهای بی‌سرنشینش را در حریم هوایی افغانستان وارد می‌کند، دشمن افغانستان می‌شمارد.

گلبدین حکمتیار با خطاب قرار دادن امریکا این را هم پرسیده که، سیف‌العدل، جانشین احتمالی ایمن الظواهری در ایران است، آیا به ایران هم حمله خواهد کرد؟

وی این حمله را تهاجم به حریم افغانستان خواند، موضعی که پیش از این طالبان هم گفته بودند و آن را برخلاف توافقنامۀ دوحه و قوانین بین‌المللی شمرده بودند.

اما در این مورد به ادامۀ واکنش‌های دیگر مقام‌های امریکایی، کرین ژان پییر، سخنگوی کاخ سفید ناوقت روز جمعه در واشنگتن در یک نشست خبری گفته که آنان می‌خواهند مطمئن شوند که در برابر هر گونه تهدید تروریستی بیدار و آماده هستند. به گفتۀ او، کاری که رئیس جمهور امریکا شنبۀ گذشته انجام داد و همه دیدند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG