لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۰۵

ادامه حملات در کابل؛ مردم: از تسلیت گفتن خسته شده ایم، امنیت را تامین کنید


آرشیف - انتقال زخمی ها به شفاخانه ایمرجنسی در کابل

مقام‌های امنیتی حکومت طالبان می‌گویند، در دو حملهٔ جداگانه شب گذشته در دشت برچی در غرب کابل ۵ غیرنظامی زخمی شده‌اند.

شماری از باشندگان در دشت برچی نگران‌اند که حملات انفجاری همه روزه در حال افزایش است.

"ما از تسلیت گفتن و غم‌شریکی‌هایشان خسته شدیم."

یکی از این افراد که بنابر تهدیدات امنیتی نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود در حملهٔ روز شنبه در غرب کابل به گونهٔ سطحی زخم برداشته است.

او از بدتر شدن امنیت ابراز نگرانی می‌کند: "ما باز هم شاهد انفجار در منطقهٔ بهار سرای دشت برچی بودیم، ما چندین بار شاهد چنین حملات بودیم، حکومت هم به نگرانی‌های مردم پاسخ نمی‌دهد، ما هم از تسلیت گفتن و غم‌شریکی‌هایشان خسته شدیم."

این فرد که دانش‌آموز مکتب است می‌گوید، پیش از این در حمله بر مکتب عبدالرحیم شهید در دشت برچی هم زخمی شده بود.

باشندهٔ دیگر دشت برچی که او نیز به دلیل امنیتی نمی‌خواهد نام و صدایش در گزارش ذکر شود، در یک پیام نوشتاری به رادیو آزادی ادعا کرده که در این رویداد ۱۰ تن زخمی شده، چیزی که آنها را نگران کرده این است که وضعیت همه روز در حال خراب شدن است و حکومت طالبان نمی‌تواند امنیت آنان را تأمین کند.

او از جامعهٔ جهانی می‌خواهد که به موضوع تأمین امنیت مردم افغانستان توجه جدی کند.

خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیهٔ حکومت طالبان در کابل در پیام نوشتاری به رادیو آزادی گفت، در دو حملهٔ جداگانهٔ روز شنبه ۵ غیر نظامی زخم برداشته‌اند.

آقای زدران در مورد نگرانی‌های مردم نوشته است: "دشمنان به گونهٔ قصدی غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد تا افغانستان را کشور ناامن برای جهان معرفی کنند، اما این مسئولیت ما است که دشمنان وطن را از پا درآوریم و تا جایی پیروز شده ایم."

مسئولیت حملات روز شنبه را تا اکنون کدام فرد و یا گروهی به عهده نگرفته است.

اما پیش از این مسئولیت بیشتر حملات بر مناطق شیعیان را شاخهٔ خراسان گروه داعش به عهده گرقته است.


این در حالی است که پیش از این به شمول دشت برچی شهر کابل، سایر نقاط شیعه‌نشین افغانستان حملات مرگبار رخ داده که به ده‌ها تن در آن کشته و زخمی شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در یک نامهٔ فرستاده شده به شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد تأمین حقوق بشر به ويژه اقلیت‌ها و اقلیت‌های مذهبی ابراز نگرانی کرده است.

در این نامه آمده است، با حاکمیت دوبارهٔ طالبان بر افغانستان، حملات شاخهٔ خراسان گروه داعش بر اقلیت‌های مذهبی در این کشور افزایش یافته است.

سازمان عفو بین‌الملل گفته بود، در این حملات بیشتر هزاره‌ها، شیعیان، هندوها و سیک‌ها مورد هدف قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG