لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۸ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۵۱

نشست گروه تماس منطقه‌ای در بارۀ افغانستان بدون حضور نماینده‌ای از طالبان برگزار شد


عکس از خبرگزاری تسنیم، دومین نشست گروه تماس منطقه‌ای در بارۀ افغانستان - تهران
عکس از خبرگزاری تسنیم، دومین نشست گروه تماس منطقه‌ای در بارۀ افغانستان - تهران

دومین نشست گروه تماس منطقه‌ای در بارۀ افغانستان روز شنبه، ۸ جون بدون اشتراک طالبان آغاز شد. این نشست در تهران پایتخت کشور همسایۀ افغانستان، ایران برگزار شده است.

حسن کاظمی قمی، نمایندهٔ ویژهٔ رئیس جمهور ایران برای افغانستان، یوشیا یونگ، نمایندهٔ ویژهٔ رئیس جمهور چین در امور افغانستان، ضمیر کابلوف، نمایندهٔ ویژهٔ روسیه در امور افغانستان و آصف درانی، نمایندهٔ ویژهٔ پاکستان در امور افغانستان از جمله اشتراک کنندگان این نشست اند.

جزئیات بیشتر این نشست هنوز رسانه‌ای نشده است، اما به اساس گزارش رسانهٔ ایرانی ایراف، علی باقری کنی، سرپرست وزارت خارجهٔ ایران در این نشست بر ایجاد یک حکومت همه‌شمول در افغانستان تأکید کرده است.

او گفته است، هر چند گام‌های مثبتی در این بخش برداشته شده است، اما به گفتهٔ او، اگر مردم از اقشار و قوم‌های مختلف در حکومت شریک شوند، فرصت ثبات سیاسی و پیشرف اقتصادی در این کشور فراهم خواهد شد.

یک رسانهٔ ایرانی دیگر به نام مهر گزارش داده است که علی باقری، در دومین نشست گروه تماس منطقه‌ای گفته است، افغانستان طی سه‌ سال گذشته با بحران‌های مختلف رو‌به‌رو بوده است که در برخی موارد به گفتهٔ او حاکمان فعلی افغانستان دست‌آورد‌های دارند و در برخی موارد مشکلات هنوز هم ادامه دارند.

سرپرست وزارت خارجۀ ایران: تنها در مورد مشکلات حرف نزنیم

علی باقری کنی، سرپرست وزارت خارجۀ ایران
علی باقری کنی، سرپرست وزارت خارجۀ ایران

او افزوده است، علت‌های اصلی سایر مشکلات و چالش‌ها عدم توجه به پیشرفت اقتصادی این کشور است که به گفتهٔ او، تاثیر منفی بر اشتغال دارد.

به نقل از گزارش مهر، سرپرست وزارت خارجۀ ایران گفته که پیام مشترک و مهم این نشست این است که آن‌ها نباید تنها به تکرار کردن مشکلات افغانستان محدود شوند، بلکه برای از بین بردن مشکلات و ‌چالش‌های این کشور راه حل پیشنهاد کنند.

جزئیات اظهارات و‌ موقف کشورهای دیگر در این نشست تا زمان نشر گزارش به دست ما نرسید.

نمایندگان حکومت طالبان در این نشست شرکت نداشتند

ذاکر جلالی، رئیس بخش سوم سیاسی وزارت خارجهٔ طالبان به تاریخ ۸م جون در صفحهٔ ایکس خود نوشته است، هرچند از آن‌ها در این نشست دعوت شده بود، اما شرکت نکردند.

او افزوده است، کشورهای مختلف نام‌های مختلفی برای این نشست گذاشته‌اند و گفته است که انتظار دارند نشست‌هایی که در بارۀ افغانستان برگزار می‌شود، به جای ایجاد میکانیزم‌های جدید، از میکانیزم‌های معمول و از قبل ساخته شده استفاده شود.

این درحالی‌ست که نخستین نشست گروه تماس منطقه‌ای به تاریخ ۹م ماه دلو سال گذشتهٔ خورشیدی در کابل برگزار شد که به شمول کشورهای همسایهٔ افغانستان نمایندگان نزدیک به ۱۱ کشور جهان در آن شرکت داشتند.

این نشست گروه منطقه‌ای درحالی در تهران برگزار می‌شود که قرار است از ۳۰ جون تا اول جولای سومین نشست دوحه در بارۀ افغانستان برگزار شود.

در این نشست به گونهٔ رسمی از طالبان دعوت شده است.

XS
SM
MD
LG