لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۱۱

ویروس شعلهء آتش کمپیوتر های وزارت نفت ایران را مورد هدف قرار داد


با توسعه و گسترش شبکهء انترنت اگر از یک جانب سهولت غیر قابل تصور در عرصه های مختلف تحقیقات و ریسرج، ارتباطات و دسترسی به اطلاعات فراهم شد، از جانب دیگر شیوهء تازهء از مداخله، حملات و حتی طریقهء تازهء از جنگ که بنام حملات انترنتی یا سایبر اتکس یاد می شوند، به جهان معرفی شده است.

در یک گزارش نزدهم جون روزنامهء واشینگتن پوست گفته شده است، ایالات متحدهء امریکا و اسراییل بطور مشترک یک ویروس کمپیوتری را توسعه و انکشاف داده اند که کمپیوتر های وزارت نفت ایران را مورد حمله قرار داده است.

مقامات غربی می گویند، انکشاف ویروسی که ماه گذشته در کمپیوترهای وزارت نفت ایران کشف شد، پنج سال قبل آغاز شده بود.

به نوشتهء روزنامهء واشینگتن پوست، این ویروس یک اسلحهء خیلی مغلق کمپیوتری بوده، ادارهء سی. آی. ای. امریکا و اردوی اسراییل بطور مشترک بالای این پروژه کارکرده اند.

با آنکه ایالات متحده و اسراییل تا هنوز در این مورد بطور رسمی عکس العمل نشان نداده اند، اما پروفیسور توماس رید استاد گینگس کالج لندن در بخش مطالعات جنگ و امنیت سایبری یا انترنتی به این عقیده است که حملهء اخیر سایبری شاید کار یک شرکت خصوصی، یا هم کار یک یا چند دولت بوده باشد

براساس گزارش روزنامهء واشینگتن پوست، این ویروس که بنام شعلهء آتش از آن یاد شده است، خودرا به شکل یک اپدیت میکروسافت وانمود کرده، کمپیوتر های مشخص را مورد حملهء سایبری قرار می دهد.

محمود عنایت متخصص کمپیوتر و کارشناس فضای انترنت، در صحبت با بخش ایران رادیو آزادی با توضیح شیوهء عملکرد، ویروس شعلهء آتش می گوید، این ویروس می تواند اطلاعات مورد نیاز را در کمپیوتر ها و سیستم ها جستجو کرده، به طور اتوماتیک میکروفون یا کمرهء کمپیوتر مورد نظر را روشن کند.

در سال 2010 ویروس ستاکس نت (Stuxnet) نیز به هدف خرابکاری در کمپیوتر های برنامهء هستوی ایران دیزاین و باعث سوء عمل و خرابکاری در سیستم غنی سازی یورانیوم در آن کشور شده بود.

لابراتوار کمپنی امنیتی سایبری کسپرسکی (Kaspersky) مستقر در روسیه در هفته گذشته گفته است، ضمیمهء برخی اجزاء و کود های ویروس ستاکس نت (Stuxnet) در ویروس شعلهء آتش نشان می دهد که تیم های مسوول این دو ویروس با هم بطور مشترک کار کرده اند.


کشف ویروس شعلهء آتش به تعقیب ناکامی دوراخیر مذاکرات ایران با شش قدرت جهان در مورد برنامهء هستوی آن کشور در مسکو، صورت گرفته است.

کشور های غربی می گویند برنامهء هستوی ایران به هدف دستیابی به اسلحهء اتمی صورت می گیرد، اما ایران این ادعا را رد می کند.
XS
SM
MD
LG