لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۹

زاخیلوال: تبلیغات منفی روی سرمایه گذاری در افغانستان تاثیرات گذاشته است


وزیرمالیهء افغانستان عمر زاخیلوال
وزیرمالیهء افغانستان میگوید، تبلیغات رسانه های غربی در مورد آیندهء این کشور، روی عواید و سرمایه گذاری در افغانستان تاثیرات منفی برجا گذاشته است.

هرچند حضرت عمر زاخیلوال میگوید میزان عواید افغانستان درشش ماه نخست سالجاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش یافته اما مطابق به پیش بینی های آنان نبوده است.

آقای زاخیلوال به روز چهارشنبه درصحبت با رادیوآزادی گفت که این مساله روند سرمایه گذاری و بازسازی را در کشورهم متاثر ساخته است:

« برعواید ما خصوصاً تشویش های که ایجاد میشوند وآوازه های که مورد سال 2014 و انتقال سیاسی امنیتی پخش میشوند، تاثیرات خود را داشته است.
حجم تجارت، سرمایه گذاری کاهش یافته، کار وبار کمترشده واین بالای عواید تاثیر دارد.
بلی این فشار وجود دارد. »


وزیرمالیه درحالی از کاهش عواید و سرمایه گذاری در افغانستان سخن میزند که چندی پیش ادارهء حمایت از سرمایه گذاری از افزایش میزان سرمایه گذاری در این کشور خبر داد.

از سوی دیگر دراین اواخر سرمایه گذاران هند، قطر، ترکیه، قزاقستان وبرخی دیگر از کشورها به افغانستان آمدند تا فرصت های سرمایه گذاری را دراین کشور بررسی کنند.

اما تا اکنون این سرمایه گذاران عملاً کار سرمایه گذاری را درافغانستان آغاز نکرده اند.

با آن که وزیر مالیهء افغانستان دلیل اساسی کاهش عواید این کشور را تبلیغات منفی از سوی رسانه های خارجی عنوان میکند اما برخی از آگاهان امور اقتصادی عوامل دیگر را نیز دراین زمینه دخیل میدانند.

حمیدالله فاروقی یکی ازاین آگاهان واستاد پوهنځی اقتصاد پوهنتون کابل :
« فضای سرمایه گذاری متاسفانه موجود نیست، امنیت وجود ندارد، فساد اداری به اوج خود رسیده، حکومتداری سالم نیست وبالاخره تعهد حکومت افغانستان به خاطر تنظیم کردن یک اقتصادی قانونی ورسمی وجود نداشته ویک اقتصاد مافیایی حاکم است.
من موافقم بحث های که در مورد سال 2014 صورت گرفته نه به عنوان تبلیغات بلکه منحیث یک واقیعت انتظار داشتیم و پیش بینی کرده بودیم که اقتصاد افغانستان چهار تا پنج درصد افت میداشته باشد. »


آقای فاروقی نگرانی ها به خاطر فرا رسیدن سال 2014 و پایین آمدن میزان سرمایه گذاری درافغانستان را نیز به جا میداند زیرا به گفتهء وی پس از این سال میزان کمک های خارجی به این کشور تا حد زیاد کاهش میابند.

اما وزارت مالیهء افغانستان میگوید که پس ازسال 2014 و خروج سربازان بین المللی هم این کشور تعهد جامعهء جهانی را با خود داشته وهیچ مشکلی به میان نخواهد آمد.

این درحالی است که با توقف کار تیم بازسازی ولایتی وسایر موسسات بین المللی در برخی ازولایات افغانستان میزان بیکاری ومشکلات اقتصادی هم بیشتر شده اند.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG