لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۹

نشست بین المللی "تجارت با افغانستان" در دهلی جدید


همزمان با برگزاری نشست بین المللی "تجارت با افغانستان" در خصوص جلب سرمایه گذاری های خارجی در دهلی، برخی کارشناسان افغان نسبت به نتایج این گونه نشست ها ابراز شک و تردید می کنند.

این کارشناسان می گویند، افغانستان هنوز هم با مشکلات امنیتی، فساد، نبود امکانات روبرو بوده و شرایط برای سرمایه گذاری های خارجی در این کشور آماده نشده است.

تاج محمد اکبر یکی از این کارشناسان می گوید که در سال های گذشته چندین کنفرانس به هدف جلب سرمایه گذاری در این کشور برگزار شده اما به لیل موجودیت همین مشکلات نتایج آن بسیار چشمگیر نبوده است:

« این کنفرانس اول نیست بلکه چنین کنفرانس های در گذشته نیز در برخی کشورها برگزار شده اند، اما مشکل بزرگ در افغانستان برای سرمایه گذاری شرایط مناسب است که متاسفانه حکومت افغانستان برای مساعد ساختن شرایط تلاش نکرده است، این کنفرانس ها دستآورد های اندک داشته اند اما طوری که لازم است از این نشست ها مفاد نگرفته ایم. »

آقای اکبر می گوید، حکومت افغانستان قبل از فراخواندن سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این کشور، باید روی مساعد ساختن شرایط سرمایه گذاری توجه کند.

این انتقادات در حالی مطرح می شوند که امروز دوشنبه کنفرانس بین المللی تحت نام تجارت با افغانستان در شهر دهلی جدید برای دو روز برگزار شده است.

این نشست از سوی وزارت های خارجهء افغانستان و هند به همکاری اتاق های تجارت و صنایع دو کشور با حضور حدود 250 تاجر و سرمایه گذار از نزدیک به 20 کشور جهان راه اندازی می گردد.

جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت که مقام های افغان در این نشست روی فرصت های سرمایه گذاری در این کشور به اشتراک کننده گان معلومات میدهد.

آقای موسی زی ابراز امیدوارد کرده است که این کنفرانس در جلب سرمایه گذاری های بیشتر در افغانستان کمک نماید.

پیش از این نیز کنفرانس های مشابه در دوبی، لندن، روسیه و هند برگذار شده است.

مسوولان اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان یا آیسا بر خلاف نظر کارشناسان نتایج این کنفرانس ها را در خصوص جلب سرمایه گذاری در افغانستان اثر گذار می دانند.

روح الله عشرت احمد زی مسوول روابط عامه این اداره گفت:
« ارقام نشان میدهد که در چند ماه نخست سال 2013 در تناسب چند ماه نخست 2012 تقریباً بیست و شش درصد سرمایه گذاری افزایش یافته است این خود نشان دهند این است که سرمایه گذاران داخلی و خارجی تشویق شوند و در افغانستان سرمایه گذاری کنند البته در سکتورهای مختلف کنفرانس ها اثر گذار بوده است. »

اداره حمایت از سرمایه گذاری می گوید، فرصت ها خوب سرمایه گذاری در بخش های زراعت، معادن و صنعت در این کشور مساعد اند.

رییس جمهور کرزی هم در بسیاری از کنفرانس های بین المللی در بیرون از کشور، سرمایه گذاری خارجی را به سرمایه گذاری در این کشور تشویق کرده و از فرصت های خوب سرمایه گذاری به آنان اطمینان داده است.

اما گفته می شود یک تعداد از سرمایه گذاران خارجی که در بخش معادن و استخراج نفت در افغانستان سرمایه گذاری کرده اند به دلیل مشکلات امنیتی و برخی مسایل دیگر نتوانسته اند تاکنون به کار شان آغاز نمایند.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG