لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۳

هوتکی: یک ستراتیژی به منظور جلوگیری از تقلب در انتخابات آماده شده است


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید، به هدف برگزاری انتخابات شفاف در کشور برخی طرح ها و ستراتیژی های را آماده کرده است.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گویند، به هیچ فردی حق دخالت در برگزاری انتخابات را نمی دهند.

معاون این کمیسیون به روز پنجشنبه در یک نشست جامعه مدنی که به منظور جلوگیری از تقلب در انتخابات در کابل برگزار شده بود گفت، برای جلوگیری از مداخله مقام های بلند رتبه دولتی در انتخابات، طرح و ستراتیژی را تهیه کرده اند.

عبدالرحمن هوتکی به این باور است که تطبیق این ستراتیژی می تواند دست مداخلات را کوتاه و تقلب در انتخابات را کاهش دهد:

« رهبری کمیسیون مستقل انتخابات ستراتیژی را بخاطر کاهش تقلب در انتخابات سال 1393 تدوین کرده که با استفاده از تجارب انتخابات قبلی و با استفاده از گزارش های نهاد های جامعهء مدنی این استراتیژی را آماده کرده و امیدوار هستیم که انتخابات سال آینده، یک انتخابات مورد قبول همه مردم افغانستان باشد.»

آقای هوتکی یک بار دیگر نقش جامعهء مدنی و مردم را در برگزاری انتخابات شفاف در کشور مهم خواند.

در این طرح کمیسیون مستقل انتخابات انتقال مصوون مواد به ولایات و اصلاحات در بخش تخنیکی شامل می باشد.

معاون کمیسیون مستقل انتخابات می گوید، علاوه بر این طرح یک لایحه چهارده ماده یی را نیز تهیه کرده اند.

به اساس این لایحه، نام های رای دهنده گان و کاندیدان ثبت می گردد، به ناظرین انتخابات اعتبار نامه ها داده می شود، برای رسانه ها یک کمیسیون خاص ایجاد می گردد و یک سلسله موضوعات دیگر نیز شامل این لایحه می باشد.

این در حالیست که حدود یک هفته قبل کاندیدان ریاست جمهوری نیز نگرانی شان را در خصوص شفافیت انتخابات با رییس جمهور کرزی در میان گذاشتند.

اما آقای کرزی تاکید کرد که به هیچ فردی اجازه مداخله در انتخابات سال آینده را نمی دهد.

از سوی دیگر شماری از نهاد های جامعهء مدنی و وکلای مردم در ولسی جرگه هنوز هم بخاطر احتمال مداخلهء مقام های دولتی در انتخابات نگرانی دارند.

صادقی زاده نیلی یکی از اعضای ولسی جرگه در نشست روز پنجشنبه گفت، احتمال می رود که هر دو معاون رییس جمهور کرزی در انتخابات سال آینده از کاندیدان مشخص حمایت کنند:

« ما تا هنوز اطمینان نداریم که حکومت در این قضیه بی طرف بوده باشد، ما از کود های احتیاط که امسال تصویب شد نگران هستیم، دو کود منحصراً در اختیار رییس جمهور و معاونین اش می باشد، اگر از رییس جمهور علنی نیست، اما ما می دانیم که معاونین اش موضع دارند و از یک کاندید مشخص حمایت می کنند، واضح می گویم آیا کریم خلیلی از بودجه حالات اضطرار به نفع دانش استفاده نخواهد کرد؟ آیا محمد قسیم فهیم به نفع داکتر عبدالله عبدالله از امکانات و توانمندی های حکومتی اش استفاده نخواهد کرد؟ ما از همین قضیه نگران هستیم.»

اما کمیسیون مستقل انتخابات بار ها اطمینان داده است که تلاش ها به هدف جلوگیری از دخالت در پروسهء انتخابات جریان دارند.

این بار نخست نیست که در باره احتمال تقلب در انتخابات سال آینده نگرانی های مطرح می شوند.

پیش از این نیز شماری از نهاد های مدافع جوانان و کارشناسان سیاسی در این ارتباط ابراز نگرانی کرده اند.

اینکه آیا کمیسیون مستقل انتخابات می تواند در سال 1393 یک انتخابات شفاف و همه شمول را در کشور برگزار کند یا نه، گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد.

جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG