لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۷

«از رییس جمهور آینده افغانستان انتظار تطبیق عدالت انتقالی را نداریم»


هیتربار یکی از ناظران امور افغانستان در اداره هیومن رایتس واچ
در حالیکه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با گذشت هر روز نزدیک تر می شود، ادارهء بین المللی دیده بان حقوق بشر می گوید، به تطبیق عدالت انتقالی در افغانستان چندان امیدی ندارند.

هیتربار یکی از ناظران امور افغانستان در اداره هیومن رایتس واچ می گوید، در افغانستان کسانی قدرت دارند که حکومت افغانستان نمی تواند آنها را محاکمه کند.

هیتربار در یک مصاحبهء اختصاصی با رادیو آزادی اضافه کرد:

« در حالی که انتخابات ریاست جمهوری در پیش است، یک سوال مهم که ما داریم این است، آیا رییس جمهور آیندهء افغانستان برای تطبیق عدالت در زمینهء تخطی های جدی از حقوق بشر در افغانستان علاقه خواهد داشت و یا نه؟ به شما صادقانه می گویم که من در این مورد خوشبین نیستم.
زیرا این مشکل تاهنوز در جایش باقی است که اکثریت ناقضان حقوق بشر از قدرت زیاد برخودار بوده و آنقدر قدرتمند اند که برای مقامات حکومت خیلی دشوار خواهد بود تا با آنها تصفیه حساب کنند. »


خانم هیتر بار همچنان گفت، هیچ یک از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری تعهد نکرده که عدالت انتقالی را در افغانستان عملی می کند.

اداره بین المللی دیده بان حقوق بشر قبل از این هم به تکرار از حکومت افغانستان خواسته بود که عدالت انتقالی را تطبیق کند و رییس جمهور کرزی به آن پاسخ مثبت داده بود. اما در این عرصه تاکنون هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته است.

خانم بار در ادامه صحبت خود گفت که از رییس جمهور آیندهء افغانستان نیز چنین توقع ندارد که عدالت انتقالی را تطبیق کند.

به همین دلیل آنها از محکمهء بین المللی جرایم که مرکز آن در شهر هاگ هالند است، انتظار دارند که در مورد اقداماتی را روی دست گیرد.

خانم بار همچنان از وضعیت حقوق بشر در افغانستان پس از خروج نیروهای بین المللی هشدار داده گفت:

« از سال 2001 میلادی به این سو، اگر پیشرفت های در عرصه حقوق بشر صورت گرفته، در نتیجه فشار کشورهای بوده که به افغانستان کمک و نیرو فرستاده اند.
من خیلی هراس دارم که اگر این فشارها رفع شوند، شاید هرآنچه که بدست آمده دوباره به عقب بر گردند و فکر می کنم که در باره حقوق زنان ما از همین اکنون شاهد آن هستیم. »


خانم هتیر بار ناظر امور افغانستان ادارهء بین المللی دیده بان حقوق بشر به برنامهء عدالت انتقالی که حکومت افغانستان در سال 2005 میلادی ترتیب کرده بود، اشاره کرده گفت، این پلان به خاطر در عمل پیاده نشد که حکومت افغانستان برای محاکمهء ناقضان حقوق بشر، ارادهء سیاسی ندارد.
XS
SM
MD
LG