لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۷

برنامهء انکشاف زراعت و مالداری در 3 ولایت تطبیق می شود


وزارت زراعت و مالداری افغانستان در نظر دارد برنامهء انکشاف زراعت و مالداری را به همکاری مالی صندوق بین المللی انکشاف زراعت، در سه ولایت این کشور تطبیق کند.

وزارت زراعت ومالداری افغانستان می گوید با تطبیق پروژه های جدید 170 هزار خانواده در ولایت های کابل، پروان و لوگر از برنامه انکشاف زراعت و مالداری مستفید خواهند شد.

مسوولان در این وزارت می گویند که به اساس این پروژه ها مصوونیت غذایی، مالداری، اقتصاد زراعتی و سیستم های آبیاری زارعين تقویت می گردند.

محمد آصف رحیمی وزیر زراعت و مالداری به روز یکشنبه قرارداد تطبیق برنامه انکشاف زراعت و مالداری را که در سه پروژه بزرگ تنظیم شده با نماینده گان موسسات تطبیق کننده بین المللی در کابل امضا کرد.

آقای رحیمی گفت که ارزش این پروژه ها، 56 میلیون دالر است که از کمک های بلاعوض صندوق بین المللیانکشاف زراعت پرداخته می شود:

«هدف این برنامه کاهش فقر در مناطق روستایی کشور است. امروز 3 قرارداد را ما امضا می کنیم و این قرارداد ها برای تطبیق پروگرام ها است.
قرارداد اول با اداره خوراک و زراعت سازمان ملل متحد است. قرارداد دوم با موسسه بین المللی ایکاردا یا تحقیقات در اراضی خشک می باشد و قرارداد سوم با کمیته هالند در افغانستان به امضا می رسد.»


قرار معلومات وزارت زراعت و مالداری افغانستان برنامه انکشاف زراعت و مالداری برای شش سال از طریق بهبود زیربنا ها، فراهم سازی مهارت ها و معرفی تکنالوژی های جدید، خانواده های مستحق را کمک می کند.

اعمار سرد خانه ها، کلینک های حیوانی و مراکز جمع آوری شیر، ایجاد سیستم های آبیاری و آبرسانی ترویج تخم های اصلاح شدهء سبزیجات و گندم و ارتقای ظرفیت کارمندان وزارت زراعت و مالداری افغانستان شامل فعالیت های پروژه های جدید زراعتی اند.

در عین حال مقامات محلی ولایت های کابل، پروان و لوگر که در این نشست حضور داشتند بیشتر روی شفافیت در اجرای این پروژه ها تاکید کردند.

محمد بصیرسالنگی والی پروان در حالی که حمایت اش را از تطبیق این برنامه اعلام کرد گفت که باید خانواده های بی بضاعت از مزایای آن مستفید شوند:

« البته که این برنامه می تواند مردمی را که زیر خط فقر زنده گی می کنند و پولی برای صابون، بوره و یا چای ندارند، می توانند از این طریق تمام مشکلات خود را مرفوع نمایند.
ما از این برنامه حمایت می کنیم و در جای که درد است پیچکاری می کنیم، این طور نشود که این برای سرمایه داران و قوماندانان توزیع شود باید برای مردم مستحق و غریب توزیع شود.»


در سال های اخیر دهاقین و باغداران کشور همواره از نبود بازار فروش برای محصولات شان در داخل و خارج از کشور شکایت داشته اند.

آنان در این راستا از حکومت افغانستان انتقاد نموده و می گویند که باید جلو وارد شدن محصولات خارجی در کشور گرفته شود.

اما وزارت زراعت و مالداری می گوید که در 12 سال گذشته به منظور رشد سکتور زراعت کار های زیادی در کشور صورت گرفته و دستآورد های نیز داشته اند.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG