لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۳۴

شجاع: صدها تن در بلخ از سوی مقامات محلی مسلح شده‌اند


اعضای شورای ولایتی بلخ مقامات محلی این ولایت را به توزیع سلاح‌های غیر قانونی و ایجاد گروپ‌های مسلح غیر مسئول متهم می‌کنند.

شجاع الدین شجاع معاون شورای ولایتی بلخ به رادیو آزادی گفت که مقامات محلی در این ولایت در چوکات خیزش مردمی صد‌ها تن را در ولسوالی‌های مختلف مسلح ساخته اند.

ابراهیم خیراندیش یک عضو دیگر این شورا می‌گوید که عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ این سلاح‌ها را در ولسوالی‌های مختلف به افراد وابسته به خود توزیع کرده‌است.

وی گفت:

" سلاح را در بلخ غیر از زورمندان کسی دیگر توزیع کرده نمی‌تواند. منظور از روزمندان بلخ کی‌ها است؟ جناب والی بلخ، نمی‌گذاریم باید حقیقت را بگویم خود والی صاحب است. در کدام مناطق بیشتر سلاح توزیع کرده است؟ در همین شولگره، مردم شولگر می‌گویند که در طرف‌های اینها بسیار نفر مسلح شده‌اند و دیگر در بلخ بسیار مسلح کرده است."

شجاع الدین شجاع معاون این شورا می‌گوید که سلاح‌های یاد شده در ولسوالی‌های چهارده گانه بلخ به افراد غیر مسئول داده شده‌است که در برخی از موارد در چوکات خیزش مردمی این افراد مسلح ساخته می‌شوند.

آقای شجاع افزود:

"وقتی که ما به قریه مراجعه می‌کنیم می‌بینیم که در یک قریه ۵ یا ۱۰ نفر خیزش مردمی است. اما ما افراد مسلح را می‌بینیم که بیشتر از صد‌ها نفر هستند که در داخل چهارچوب خیزش مردمی افراد دیگر را نیز اینها حمایت می‌کنند."

به گفته اعضای شورای ولایتی بلخ، موجودیت افراد مسلح غیر مسئول در این ولایت سبب ایجاد ناامنی شده و این نیروهای مسلح غیر قانونی از مردم عام عُشر و زکات جمع آوری می‌کنند.

اعضای این شورا می‌گویند که حضور طالبان مسلح و موجودیت گروه‌های مسلح غیر مسئول دو عامل عمده تهدید کنندۀ امنیت در بلخ به حساب می‌روند.

با این حال منیر فرهاد سخنگوی سرپرست بلخ در صحبت با رادیو آزادی ادعا‌ها در مورد مسلح ساختن افرد را بی‌اساس خواند.

آقای فرهاد گفت که افراد شامل در نیروهای خیزش مردمی قوت‌های مسلح قانونی بوده که هویت‌شان ثبت ارگان‌های امنیتی ولایت بلخ می‌باشد.

منیر فرهاد سخنگوی سرپرست ولایت بلخ
منیر فرهاد سخنگوی سرپرست ولایت بلخ

وی افزود:

"خیزش‌های مردمی یا هم نیروهای پولیس مردمی که در این جا‌ها فعالیت داشته باشند، در مجموع ثبت و راجستر ریاست امنیتی ملی و قوماندانی امنیه بلخ هستند."

این در حالیست که پیش از این نیز اعضای شورای ولایتی بلخ مقامات حکومت محلی را به انحصار قدرت و فعالیت‌های مسلحانه غیر قانونی متهم کرده‌اند.

گزارش: مجیب الرحمن حبیب زی

XS
SM
MD
LG