لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۴

والی زابل: داعش مراکز مجهز را در چندین ولسوالی ایجاد کرده‌است


مقام‌ها در ولایت زابل از افزایش فعالیت گروه داعش در این ولایت ابراز نگرانی کرده می‌گویند، این گروه اخیراً مراکز مجهز را در چندین ولسوالی زابل ایجاد کرده‌است.

والی زابل، فعالیت گروه داعش را بیشتر از قبل خوانده می‌گوید، جنگجویان طالبان در برخی نقاط این ولایت مناطق تحت کنترول خود را به داعش سپرده‌اند.

بسم الله افغانمل همچنان می‌گوید، نگرانی در مورد افزایش فعالیت داعش را با مرکز هم شریک ساخته است.

وی گفت:

" در برخی مناطق بیرق‌های سفید به بیرق‌های سیاه مبدل شده‌اند و در برخی ساحات بیرق‌های سیاه پایین و سفید برافراشته شده‌اند، این یک خطر جدی و گسترده‌است و در این مورد مرکز را در جریان گذاشته ایم."

مقام‌ها در زابل می‌گویند، حدود دوصد خانوادۀ وابسته به گروه داعش در زابل مستقر اند که بیشتر آنها در ولسوالی‌های خاک افغان، دای چوپان و نوبهار موجود اند.

عطا جان حق بیان رئیس شورای ولایتی زابل می‌گوید، در صورتیکه اقدام جدی در برابر فعالیت‌های داعش صورت نگیرد ممکن داعشیان این ولایت را با تهدید جدی روبرو کنند.

وی در مورد گفت:

"مراکز داعش در چهار ولسوالی زابل موجود اند، ما از اول می‌گفتیم که داعش است اما کسی به گپ ما گوش نداد، حال هم می‌گوئیم که مراکز داعش موجود اند."

اگر چه مقام‌ها در زابل می‌گویند که افراد وابسته به داعش از سایر ولایات به زابل آمده‌اند، اما محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، در میان افراد وابسته به داعش که فعلاً در زابل مستقر اند اتباع خارجی شامل اند که از پاکستان آمده‌اند.

رادمنش: در میان افراد وابسته به داعش که فعلاً در زابل مستقر اند اتباع خارجی شامل اند که از پاکستان آمده‌اند.
رادمنش: در میان افراد وابسته به داعش که فعلاً در زابل مستقر اند اتباع خارجی شامل اند که از پاکستان آمده‌اند.

وی گفت:

" اینها ( افراد وابسته به داعش) از پاکستان آمده‌اند و ایغور ها، ترک‌ها، افراد تحریک اسلامی ازبکستان، عرب‌های عراقی، سوری و یمنی اند و متأسفانه برخی از استخبارات منطقه آنها را همکاری می‌کنند تا از خطوط سرحدی عبور کرده و داخل افغانستان شوند."

آقای رادمنش می‌گوید، برای سرکوب این گروه در زابل اقدامات جدی روی دست گرفته شده‌است.

ولایت زابل سال گذشته شاهد درگیری‌های شدید میان دو گروه طالبان شد. این درگیری پس از نشر خبر مرگ ملا عمر موسس این گروه در اثر اختلافات بر سر رهبری جدید به وقوع پیوست.

رهبری گروه انشعابی طالبان را در آن زمان ملا منصور داد الله به عهده داشت.

منصور داد الله پس از آنکه مخالفت اش را با ملا منصور که رهبر جدید طالبان معرفی شد اعلام کرد، جنگجویان خود را به زابل فرستاد.

بنابر گزارش‌ها، جنگجویان ازبکستانی، منصور داد الله را در زابل حمایت کردند.

درگیری میان دو گروه طالبان در زابل ماه‌ها دوام کرد و سپس در نومبر سال گذشته در اثر همین درگیری‌ها منصور داد الله کشته شد.

پیش از این، از فعالیت‌های گسترده گروه داعش در ننگرهار خبر داده شده بود، اما وزارت دفاع افغانستان ادعا کرد که نظامیان افغان با راه اندازی عملیات توانسته اند تا مراکز این گروه را در ننگرهار از بین ببرند.

با آنکه مقام‌ها در زابل از افزایش فعالیت داعش در این ولایت خبر می‌دهند، اداره مبارزه با تروریزم وزارت داخله افغانستان اخیراً به رادیو آزادی گفت که گروه داعش به گونه چشمگیر در افغانستان تضعیف شده و مانند گذشته فعال نیست.

مرتبط

XS
SM
MD
LG