لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۵۹

شورای راه نجات، برای حل اختلافات فعلی یک حرکت اجتماعی آغاز می‌کند


شورای راه نجات افغانستان می‎گوید که برای حل مشکلات و اختلافات فعلی در کشور به همکاری مردم، یک حرکت اجتماعی را آغاز می‎کند.

این شورا که رهبری آن‎ها را برخی مقامات پیشین گروه طالبان به عهده دارد می‎گوید که ۱۲۵ فرد با نفوذ را از سراسر کشور گردهم آورده‎اند تا برای حل مشکلات کشور در مناطق‌شان، راه حل دریافت کنند.

اعضای این شورا روز پنجشنبه در یک نشست گفتند که در این مورد با باشنده‎گان سراسر کشور مشوره صورت گرفته و به این نتیجه رسیده‎اند که بسیاری مشکلات فعلی از طریق مردم قابل حل می‎باشد.

نشست امروزی
نشست امروزی

سید اکبر آغا رئیس این شورا گفت که حرکت‌شان برای قناعت دادن طرف‎های درگیر جنگ کار خواهد کرد زیرا خشونت‎های فعلی تنها افغان‎ها را متضرر می‎سازد و نفع آن به دیگران می‎رسد.

اکبر آغا: یگانه هدف این شورا این است تا مردم از مشکلات فعلی نجات یابند.
اکبر آغا: یگانه هدف این شورا این است تا مردم از مشکلات فعلی نجات یابند.

او افزود:

"این شورا از طریق کمیته‌هایش به حکومت و طالبان اطمینان می‎دهد که حرکت و کاری را که ما آغاز کرده‎ایم به ضرر شما نیست بلکه یگانه هدف این شورا این است تا مردم از مشکلات فعلی نجات یابند."

شورای راه نجات افغانستان از سه سال پیش به این‌سو فعالیت می‎کند و مسئولان آن می‎گویند که در این مدت نظریات اقشار مختلف را گرفته‎اند.

رئیس این شورا با اشاره به احکام دینی گفت که برای پایان دادن به خشونت‎ها وجیبه هر مسلمان است تا تلاش کند.

پیش از این هفتمین نشست مؤسسه بین‌المللی پگواش در مورد صلح، با حضور رهبران اسبق جهادی و شخصیت‎های سیاسی کشور در کابل برگزار شده‎است.

اتحادیه اروپا همچنان می‌گوید، بخاطر تأمین صلح و مصالحه در افغانستان فرصت‌های زیادی موجود است و تلاش‌های زیادی در این اواخر صورت گرفته‌است.

از سوی هم عزیزالله دین محمد یکی از معاونان شورای عالی صلح افغانستان می‎گوید که برای صلح حرکت‎های مختلف موجود است و جریان دارد اما هدف اصلی اینست که باید آتش‌بس صورت گیرد و زمینه برای گفتگوهای مستقیم فراهم شود.

دین محمد: یک زمان افغان‎ها مشکل جهان را حل میکرد، چگونه نمی‎تواند تا مشکل خود را حل کنند؟
دین محمد: یک زمان افغان‎ها مشکل جهان را حل میکرد، چگونه نمی‎تواند تا مشکل خود را حل کنند؟

وی می‎گوید که از حرکت‎های بی‌طرفانه استقبال می‎کند.

او افزود:

"شهروندان این کشور و کسانی که متضرر شده‎اند یکجا جمع می‎شوند، در حالی که هیچ معاشی ندارند و هیچ‌کسی تشویق‌شان نکرده‎است، این جمع شدن قابل قدر است، اگر از این طریق طوری زمینه مساعد شود که افغان‎ها میان هم بنشینند و میان‌شان فضای باور و اعتماد به میان آید، همانگونه که یک زمان افغان‎ها مشکل جهان را حل می‌کرد، چگونه نمی‎تواند تا مشکل خود را حل کنند؟"

در همین حال محمد زمان مزمل کارشناس سیاسی هرچند این گونه حرکت‎ها را مفید می‎داند می‎گوید که نیاز است تمام تلاش‎ها برای صلح هماهنگ شود.

طالبان مسلح پیش از این گفته‎اند که حاضر اند تنها برای مذاکره با مقام‎های امریکایی وارد گفتگو شوند و بس.

اما آقای مزمل می‎گوید که افغان‎ها باید از حالت فعلی بیاموزند و این احساس را بکنند که خشونت‎های فعلی بیشتر مردم عام را متضرر می‎کند.

گزارش : نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG