لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۲۹

مشرانو جرگه: از تخطی‌های پاکستان باید جلوگیری شود


موضوع ایجاد تأسیسات از سوی نظامیان پاکستانی در امتداد خط دیورند، ادامه حملات راکتی نظامیان پاکستانی بر افغانستان و مسدود ماندن راه‌های تورخم و سپین بولدک از مشکلاتی است که مردم و مشرانو جرگه افغانستان را سخت نگران ساخته است.

اعضای مشرانو جرگه روز یکشنبه در جلسه عمومی این جرگه گفتند، ایجاد تأسیسات در امتداد خط دیورند از سوی نظامیان پاکستانی برای مردم افغانستان پذیرفتنی نیست.

آنان از حکومت خواستند تا از هر راه ممکن از تخطی‌های پاکستان جلوگیری نماید.

فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگۀ افغانستان
فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگۀ افغانستان

فضل هادی مسلمیار رئیس این جرگه در این باره گفت:

" مسدود شدن راه‌های تورخم و سپین بولدک، همچنان ایجاد تأسیسات از سوی نظامیان پاکستان واقعاً قابل نگرانی است از آدرس مشرانو جرگه صدا می‌زنم ایجاد هیچ نوع تأسیسات در نقطه صفری برای ملت افغانستان قابل قبول نیست و حکومت باید در این مورد صدای مردم را بلند نماید و از طریق دپلوماتیک و دیگر راه‌ها فشار بیاورد تا از این کارهای پاکستان جلوگیری شود."

اعضای مشرانو جرگه تخطی‌های اخیر پاکستان در برابر افغانستان را خلاف تمام اصول بین‌المللی و همسایگی می‌دانند.

نظامیان پاکستانی پیش از این نیز در سرحد با ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار، ولایت پکتیکا و در تورخم دست به ایجاد تأسیسات زده‌است که حتی میان نیروهای دو کشور منجر به درگیری و تلفات نیز گردید.

مقامات افغان می‌گویند که پاکستان بر علاوه بستن راه‌های تورخم و سپین بولدک از ماه جنوری سال جاری به این طرف بالای مناطق سرحدی ولایات ننگرهار و کنر بیش از یک هزار و دو صد راکت پرتاب کرده که تلفات نیز به غیر نظامیان وارد شده‌است.

در این حال مقامات وزارت خارجه افغانستان ابراز امیدواری می‌کنند که در نتیجه دیدار محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان با مقامات پاکستانی، مقامات آن‌کشور در حل این مشکل اقدام کنند.

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان روز یکشنبه در نشستی در کابل گفت:

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان
صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان

" امیدواریم که در نتیجه دیدار اخیر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور در نشست لندن با مقامات پاکستانی با حضور مشاور امنیت ملی صدراعظم بریتانیا بتوانیم به یک نتیجه خوب دست یابیم."

برخی از سناتوارن می‌گویند، پاکستان با ادامه حملات راکتی، مسدود کردن دروازه‌های تورخم و سپین بولدک، ایجاد تأسیسات جدید در امتداد خط فرضی دیورند سعی می‌کند تا فشارها را بالای افغانستان افزایش داده و افغان‌ها را وا دارد تا خط فرضی دیورند را به رسمیت بشناسند.

عبدالغفور لیوال سرپرست وزارت اقوام و قبایل افغانستان نیز پیش از این گفته است که حملات راکتی، مسدود کردن راه‎ها، ایجاد تأسیسات جدید در امتداد خط فرضی دیورند و وارد کردن فشارها از سوی پاکستان به هدف به رسمیت شناختن خط فرضی دیورند نیست بلکه به‌خاطر آب و بدست آوردن برخی اهداف سیاسی می‎باشد.

اما اعضای مشرانو جرگه افغانستان می‌گویند که افغان ها به هیچ عنوانی این خط را به رسمیت نمی‌شناسند و در برابر تخطی‌ها و اقدامات اخیر پاکستان ایستادگی خواهند کرد.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG