لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۲۶

نیویارک تایمز: در جنگ ۱۶ سال افغانستان، صدها عالم دین کشته شده‎اند


نشنل انترست

نشریۀ نشنل انترست می‎نویسد که با داخل شدن جنگ امریکا در افغانستان به سال شانزدهم خود این جنگ تا حدی طولانی شد که گاهی به مشکل می‎توان به یاد آورد که این جنگ برای چه هدف آغاز شد؟

نشریه در ادامه می‎نویسد که زمامداران امریکا در هفته‎های اول بعد از حملات تروریستی یازدهم سپتمبر بر این کشور که مسئولیت آن را شبکۀ القاعده بدوش گرفت به تکرار تاکید می‎کردند که این شبکه باید از بین برده شود و بن لادن رهبر آن باید یا دستگیر یا کشته شود.

نشنل انترنست می‎افزاید که سرنگون ساختن رژیم ملا محمد عمر هدف اولی نبود بلکه از طالبان فقط خواسته شده بود که روابط خود را با القاعده قطع کرده بن لادن و رهبران این شبکه را به امریکا بسپارند.

ولی بعد از این که طالبان این درخواست را نپذیرفتند واشنگتن مجبور شد که به سرنگون ساختن رژیم طالبان رو آورد.

نشریه می‎نویسد که جنگ امریکا در افغانستان زمانی در سال‎های ۲۰۰۴ و۲۰۰۵ به یک مرحلۀ حساس رسید که این جنگ در برابر تروریزم القاعده به جنگ ضد شورش طالبان مبدل شد و همزمان با آن، تلاش‎های عصری ساختن افغانستان و دولت سازی درین کشور هم به پیش برده شد.

نشنل انترست می‎نویسد که امریکا با هدف قرار دادن طالبان چون دشمن اصلی در یک جنگ داخل شد که نمی‎توان آن را برنده شد چون یک علت این است که بر خلاف شبکۀ القاعده که اکثریت جنگجویان آن خارجی و عرب تبار اند، اکثریت طالبان به یک قوم بزرگ و مقتدر افغانستان تعلق دارند.

در حالی‎که نشریۀ نشنل انترست به سرگذشت جنگ در افغانستان پرداخته‎است، روزنامۀ نیویارک تایمز یک مطلب در بارۀ افزایش اخیر حملات طالبان بر علمای دینی افغانستان نشر کرده‎است.

روزنامه می‎نویسد که علمای دینی افغانستان از مدت‎ها است که به یک بهانه و دیگری هدف قرار می‎گیرند چون آن‎ها از منزلت خاص در جامعه برخوردارند و اکثریت مردم نظریات آن‎ها را می‎شنوند.

نیویارک تایمز

نیویارک تایمز می‎نویسد که در جنگ شانزده سال گذشته صدها عالم دین در افغانستان کشته شده‎اند ولی ارقام دقیق در دست نیست.

روزنامه از قول محمد محق مشاور امور دینی رئیس جمهور غنی نوشته‎است که می‎گوید شورشیان طالب عالمان دین را بخاطری هدف قرار می‎دهند که آن‎ها با خطابه‎ها و موعظه‎های خود مشروعیت طالبان را زیر سوال می‎برند.

او می‎گوید عالمان دین تنها کسانی اند که با خطابه‎های خود توانایی زیر سوال قرار دادن مشروعیت طالبان را دارند.

نیویارک تایمز از قول یک عضو مهم طالبان که نخواسته نامش افشا شود می‎نویسد که نظام طالبان به رهبری ملاهبت الله نسبت به هر وقت گذشته خطبه‎های علمای دینی را بیشتر نظارت می‎کند و کسانی که درین خطبه‎ها با طالبان تصادم کنند مجازات شدیدی می‎بینند.

XS
SM
MD
LG