لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۳۵

گاردین: خارجی‎ها به استقامت و تحمل افغان‎ها حیران اند


واشنگتن پست

روزنامهء واشنگتن پست در شماره اخیرش مطلبی را در مورد حملهء خونین انفجاری دو هفته پیش در کابل، اعتراضات ناشی از آن و به تعلیق درآمدن وظایف دو مقام ارشد امنیتی کابل به نشر رسانیده و می‎نویسد، وظایف جنرال گل نبی احمدزی قوماندان گارنیزیون کابل و حسن شاه فروغ قوماندان امنیه این شهر بعد از آن به حال تعلیق درآمد که تحقیقات لوی سارنوالی دریافت، این دو مقام در تامین امنیت کابل ناکام بوده‎اند.

در اثر حمله انفجاری ۳۱م می در چهار راه زنبق در کابل بیش از ۱۵۰ تن کشته شدند.

بعد از ین حادثه تظاهر کننده‎گان در محل حادثه تجمع نموده خواهان تامین امنیت شهر شدند. این مظاهره به خشونت گرائید و حد اقل چهار تن در آن کشته و ده‎ها تن زخمی شدند.

گاردین

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا نیز در شمارهء اخیرش مقاله را در مورد افغانستان به نشر رسانیده تحت عنوان ما خارجی ها در کابل متعجب ایم که افغانها چگونه خودرا با شرایط عیار می‎سازند، ولی آن‎ها راه دیگری ندارند.

به نوشته سون انگل رسموسن نویسنده مقاله گاردین احساس می‎کند که کابل شهر وی است ولی می‎داند که نیست، هر زمانی‎که بخواهد آن‎جا رفته می‎تواند و آن را هر زمانی‎که خواسته باشد ترک کرده می‎تواند ولی به گفته وی، اکثر افغان‎ها چنین کار را کرده نمی‎توانند.

نویسنده مقاله در اشاره به حمله خونین کابل می‎نویسد:

"این انفجار شدید مرا از خواب بیدار ساخت، اطاق خوابم لرزید و سگ‎های بیرون به غوغا آمدند، زمانی‎که از بام بیرون نگاه کردم دود سیاه فضا را احاطه کرده بود و احساس برایم داد که این حمله در کجا رخ داده‎است."

به گفته نویسنده، سپس در رسانه‎ها و شبکه‎های اجتماعی گفته شد که محل حادثه وزیر اکبر خان بود.

نویسنده مقاله می‎نویسد در سه سالش در کابل صدها بار از همین راه گذشته است ولی وی دوباره به خطوط اول مقاله اش بر می‎گردد و می‎نویسد، خارجی‎ها به استقامت و تحمل افغان‎ها حیران اند ولی نباید اشتباهاً فکر کنند که گویا افغان‎ها بی احساس شده‎اند. نخیر چنین نیست، آن‎ها می‎خواهند زنده‎گی را ادامه دهند.

به گفته نویسنده مقاله گاردین، افغان‎ها مانند دیگران که کمتر با خطر خشونت مواجه‎اند نیستند بلکه آن‎ها نیز از کشته شدن فرزندان شان اندوهگین می‎شوند ولی جنگ افغانستان آنقدر وسیع است که آن‎ها راه و گزینه دیگری را نمی‎بینند.

XS
SM
MD
LG