لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۸

ناتو: شواهد موثق از کمک روسیه با طالبان وجود ندارند


سرمنشی ناتو می‌گوید با این‌که گزارش‌های از کمک روسیه با شورشیان طالب به آن‌ها رسیده‌است، اما هنوز کدام شواهد موثق از کمک تسلیحاتی و مالی روسیه با طالبان دیده نشده‌است.

ینس ستولتنبرگ این مطلب را بعد از اجلاس شورای ناتو - روسیه در بروکسل دیروز بیان داشت.

او گفت در این اجلاس روی اهمیت حمایت از پروسۀ صلح به رهبری و ملکیت افغان‌ها تمرکز صورت گرفت.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو
ینس ستولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو

وی افزود:

" ما گزارش‌ها را دیده‌ایم ولی هنوز شواهد یا کدام معلومات تائید شده از چنین کمک روسیه را ندیده‌ایم و روسیه به صراحت گفته است که آن‌ها از طالبان حمایت نمی‌کنند."

شماری از مقام‌های افغان و امریکایی در این اواخر روسیه و ایران را به همکاری با طالبان مسلح متهم کرده بودند.

اما مقام‌های روسی کمک تسلیحاتی با طالبان را رد کرده گفتند که به هدف تشویق آن‌ها به مذاکرات و نگرانی روسیه از نفوذ داعش در افغانستان با طالبان تماس گرفته‌اند.

سرمنشی ناتو گفت که ناتو و روسیه در یک افغانستان آزاد و با ثبات منافع مشترک دارند.

وی گفت:

" یک افغانستان آرام و با ثبات برای امنیت منطقه مهم است. متحدین ناتو و روسیه در حمایت از حکومت وحدت ملی و همکاری به سوی یک افغانستان آزاد، امن و دموکراتیک منافع مشترک دارند."

آژانس خبررسانی انترفکس گزارش می‌دهد که نمایندۀ دایمی روسیه در ناتو بعد از اجلاس دیروز شورای ناتو‌ -روسیه به خبرنگاران گفت که یک تفاهم مشترک میان ناتو و روسیه وجود دارد که نا آرامی در افغانستان نباید به کشورهای منطقه سرایت کند.

الکساندر گروشکو نماینده دایمی روسیه در ناتو
الکساندر گروشکو نماینده دایمی روسیه در ناتو

الکساندر گروشکو خواستار همکاری بیشتر ناتو به ارتباط افغانستان شد و از گسترش نفوذ گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در این‌کشور و کار و بار مواد مخدر ابراز نگرانی کرد.

اگر چه سرمنشی ناتو مباحثات دیروز شورای ناتو - روسیه را که پیرامون مسایل اساسی، اوکراین، افغانستان و کاهش مخاطره انجام شد مفید و صریح خواند، ولی گفت که باز هم جانبین به ارتباط برخی مسایل خصوصاً اوکراین اختلافات بنیادی دارند.

ینس ستولتنبرگ گفت که الحاق شبه جزیرۀ کریمیا اوکراین توسط روسیه در سال ۲۰۱۴ و نقش مسکو در جنگ شرق اوکراین از نقاط بارز اختلافات بوده‌است.

اما جانبین در یک پیشرفت چشمگیر اجلاس دیروز در بارۀ تمرینات نظامی بزرگ خود که قرار است در اروپا انجام دهند به همدیگر معلومات دادند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG