لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۰۴

تصمیم حکومت پاکستان در مورد مهاجرین افغان نگرانی‌های را برانگیخته‌است


کابینۀ حکومت پاکستان در هفته جاری تصمیم گرفت، مدت اقامت افغان‌های مهاجر را در این‌کشور صرف برای مدت یک‌ماه تمدید کند.

این تصمیم حکومت پاکستان باعث بلاتکلیفی در زنده‌گی حدود دو میلیون افغان مهاجر در آن‌کشور شد و برای کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین و سفارت افغانستان در اسلام آباد، یک حرکت غیر مترقبه بوده‌است.

ادارۀ "یو. ان. اچ. سی. آر" و سفارت افغانستان در اسلام آباد از حکومت پاکستان خواسته‌اند که مدت اقامت افغان‌های مهاجر را در آن‌کشور برای شش ماه دیگر تمدید کند.

قیصر افریدی سخنگوی این اداره روز جمعه در این مورد ابراز نگرانی کرد.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین، عودت ۱.۴ میلیون افغان مهاجر را به کشور‌شان به عهده دارد که اکثریت آن‌ها از آغاز تهاجم اتحاد شوروی سابق در سال ۱۹۷۹ میلادی تا اکنون در پاکستان زنده‌گی می‌کنند.

شماری از مهاجرین افغان در پاکستان
شماری از مهاجرین افغان در پاکستان

مقامات پاکستان می‌گویند، صدها هزار افغان دیگر بدون راجستر شدن در اداره امور مهاجرین و حکومت پاکستان در این‌کشور زنده‌گی می‌کنند و آن‌ها تخمین کرده‌اند که تعداد افغان‌های مهاجر در پاکستان خیلی بیشتر از دو میلیون است.

آژانس خبری دی. پی. ای جرمنی از قول زردشت شمس یک دیپلومات افغان در اسلام آباد می‌نویسد که گفته است:

" کابل در مورد این تصمیم حکومت پاکستان نگران است و این مسئله را با مقامات پاکستانی مطرح خواهد کرد."

این تصمیم حکومت پاکستان در حالی اعلان می‌شود که ایالات متحدۀ امریکا حدود یک میلیارد دالر کمک امنیتی به پاکستان را به حالت تعلیق درآورده و گفته است تا زمانی‌که پاکستان بر ضد طالبان افغان و شبکۀ حقانی مستقر در پاکستان بطور قاطع عمل نکند، این کمک صورت نخواهد گرفت.

به نوشتۀ آژانس خبری دی. پی.‌ای جرمنی، در گذشته نیز پاکستان در عکس‌العمل به فشارهای امریکا و یا بروز خشونت‌ها در آن‌کشور، اخراج مهاجرین افغان را اعلان کرده که تا اکنون این تصامیم تحقق نیافته‌اند.

XS
SM
MD
LG