لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۲۴

لوی درستیز هند پاکستان را به حمایت از شورشیان در کشمیر متهم کرد


هند از پاکستان شدیداً انتقاد کرده که از شورشیان در مناطق مرزی کشمیر حمایت می‌کند.

جنرال بیپین راوت لوی درستیز هند در سخنرانی‌اش به مناسبت روز اردوی کشورش هم‌چنان گفت، نیروهای هندی تا حالا چندین مرتبه تخطی را از جانب پاکستان در نزدیک مرز دو کشور با چین مشاهده کرده‌اند و تلاش می‌کنند مانع آن شوند.

وی افزود:

"اردوی پاکستان به تخطی از آتش بس و کمک برای نفوذ شورشیان، در مناطق کنترول مرزی ادامه می‌دهد. ما می‌خواهیم با نیروی خود، درسی برای آن‌ها بیاموزانیم."

پاکستان از آغاز ایجادش در سال ۱۹۴۷ میلادی همواره روی مسئلۀ کشمیر با هند جنجال داشته‌است.

سه جنگ بزرگ میان دو کشور در سال‌های ۱۹۶۵، ۱۹۷۱ و ۱۹۹۹ رخ داده‌اند.

در کنار جنگ‌ها، هند همواره پاکستان را به حمایت از شورشیان در کشمیر و دست داشتن در حمله بالای پارلمان هند و حملات گروهی سال ۲۰۰۸ میلادی در ممبی متهم کرده‌است.

با آن‌که بیش از ۱۴ سال از امضای توافق‌نامه صلح دو کشور می‌گذرد، گاهی هند و گاهی هم پاکستان، یکدیگر را به حمله در مناطق مرزی به‌خصوص کشمیر متهم می‌کنند.

لوی درستیز اردوی هند می‌گوید، در حال حاضر نیرو‌های این‌کشور تلاش نهایی می‌کنند تا جلو گسترش بحران در مناطق مرزی را بگیرند.

شماری از نیروهای هندی در کشمیر
شماری از نیروهای هندی در کشمیر

وی افزود:

" در حال حاضر بحران در مرز‌های شمالی در مناطق کنترول مرزی ادامه دارد. در این مناطق به صورت دوامدار تخطی صورت می‌گیرد. ما تلاش می‌کنیم جلو آن‌ها را بگیریم و به این کار ادامه خواهیم داد."

پاکستان تا حالا در مورد اظهارات لوی درستیز هند رسماً چیزی نگفته، اما وزارت خارجه این‌کشور در اسلام‌آباد روز دوشنبه، معاون کمیشنری عالی هند را فرا خواند و اعتراضش را به‌خاطر حمله راکتی اخیر در کشمیر تحت اداره پاکستان ابراز کرد.

در این حمله که به ادعای اسلام‌آباد توسط نیروهای هندی صورت گرفته، چهار سرباز پاکستانی کشته شدند.

پیش از این روزنامه هندوستان تایمز به نقل از لوی درستیز اردوی هند گزارش داده بود که نیروهای این‌کشور می‌خواهند با وجود خطر سلاح هسته‌ای، عملیاتی را در داخل خاک پاکستان راه اندازی کنند.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG