لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۳۱

سپیدار: از موقف افغانستان در نشست شورای امنیت حمایت صورت گرفت


ریاست اجرائیه می‌گوید که در نشست روز گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان و منطقه مطابق خواست حکومت این‌کشور بحث شد و افغانستان از آن استقبال می‌کند.

مجیب الرحمان رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه روز شنبه «۳۰جدی۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که در این نشست از موقف افغانستان حمایت شد و متحدین بین‌المللی بر همکاری‌های منطقه‌ای با افغانستان تأکید کردند.

مجیب الرحمان رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان
مجیب الرحمان رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان

وی افزود:

"در این نشست بار دیگر بر تأمین صلح و ثبات در افغانستان تأکید شد، هم‌‎چنان در از بین بردن تروریزم و همکارهای منطقه‌ای از توقعات حکومت افغانستان ما از متحدین بین‌المللی ما تشکری می‌کنیم که از موقف حکومت افغانستان حمایت کردند."

ریاست اجرائیه می‌گوید که در این نشست بالای پاکستان فشار کافی وارد شده و کابل از این موضع‌گیری‌ها راضی است.

آقای رحیمی گفت که در مورد پناهگاه‌های تروریستان، حمایت آن‌کشور از این پدیده و چگونگی مبارزه با آن، به پاکستان پیام‌های واضح داده شد.

پیش از این حکومت افغانستان حین سفر هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد به کابل، ابراز امیدواری کرده بود که بالای پاکستان فشارهای بیشتر وارد شود.

از سوی هم محمد هارون چخانسوری معاون ارتباط عامه و استراتژیک دفتر رئیس جمهور روز شنبه در یک نشست خبری گفت که نشست روز جمعه شورای امنیت ملل متحد نشان می‌دهد که اجماع خوب بین‌المللی در مورد افغانستان ایجاد شده‌است.

وی گفت که از این نشست معلوم می‌شود که ممکن اعضای شورای امنیت در باره برخی کشور ها اختلاف دیدگاه داشته باشند اما در باره صلح، اقتصادی، پیشرفت، امنیت و اهمیت نقطه اتصال افغانستان هیچ اختلاف وجود ندارد.

آقای چخانسوری می‌گوید، جامعه جهانی مطمین است که افغانستان نقطه تقابل نه بلکه نقطه اتصال است.

این در حالیست که نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره افغانستان و منطقه روز جمعه در مقر این سازمان در نیویارک برگزار شد و تأکید شد که مبارزه با تروریزم تنها مسئولیت حکومت افغانستان نیست.

در این نشست حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان شرکت کرده بود.

آقای کرزی گفته‌است که موضوع دسترسی به لانه‌های تروریستان در منطقه نسبت به گذشته بیشتر درک شده‌است.

از سوی هم برخی از اعضای هیئت اداری ولسی جرگه، نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد را امیدوار کننده خوانده و می‌گویند که باید این بحث‌ها نتیجۀ در قبال داشته باشد.

عرفان الله عرفان نایب منشی ولسی جرگه به رادیو آزادی گفت که آنان توقع دارند این بحث‌ها در تأمین امنیت در افغانستان تأثیر مثبت داشته باشد.

عرفان الله عرفان نایب منشی ولسی جرگه افغانستان
عرفان الله عرفان نایب منشی ولسی جرگه افغانستان

وی می‌گوید:

"امیدواریم که با تغییر استراتژی و پروگرام شورای امنیت سازمان ملل متحد، به نفع ما و امنیت را تأمین کند و دنبال واقعیت‌های باشد که در منطقه است تا جلو فعالیت‌های تروریستی گرفته شود."

پیش از این وزارت خارجه افغانستان ابراز امیدواری کرده بود که در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به گزارش اخیر هیئت این شورا توجه لازم صورت بگیرد.

نورالله شایان

مرتبط

XS
SM
MD
LG