لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۳۹

روحانی: تخطی امریکا از توافق‌نامه هسته‌ای، ندامت در پی خواهد داشت


حسن روحانی رئیس جمهور ایران

رئیس جمهور ایران هشدار داد، اگر ایالات متحدۀ امریکا از توافق‌نامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی این کشور با قدرت‌های بزرگ جهان تخطی کند،"اظهار پشیمانی" خواهد کرد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران که امروز دوشنبه در یک کنفرانس به مناسبت روز ملی تکنالوژی اتمی در آن کشور سخنرانی می‌کرد، گفت:

"ما کسی نخواهیم بود که اول از توافق‌نامه تخطی می‌کند، ولی آن‌ها واقعاً باید بدانند که اگر تخطی کنند، پشیمان خواهند شد."

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا، تهدید کرد که از توافق‌نامه اتمی خارج شده، الی تاریخ ۱۲ ماه می تحریم‌های تازه را بر تهران وضع می‌کند، مگر این‌که محدودیت‌های جدید روی برنامۀ اتمی و پروگرام راکتی ایران وضع شود.

فرانسه، بریتانیا و جرمنی در تلاش اند که شرکای خود در اتحادیه اروپا را متقاعد سازند که تحریم‌های جدید بر ایران را عمدتاً روی برنامه راکتی این کشور وضع کند. این کشورها امیدوار اند تا رئیس جمهور دونالد ترمپ را تشویق کنند که امریکا از توافق‌نامه هسته‌ای خارج نشود.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

رئیس جمهور امریکا تهران را متهم کرده که از روحیه توافق اتمی تخطی کرده‌است. توافقی‌که بر اساس آن ایران در بدل رفع تعزیرات اقتصادی برنامه اتمی خود را محدود ساخته و برنامه ساختن سلاح اتمی را کاهش می‌دهد.

رئیس جمهور حسن روحانی تهدیدهای ترمپ را رد کرده می‌گوید:

" ۱۵ ماه می‌شود که این آقا در امریکا به قدرت رسیده، این را ادعا می‌کند و در اظهارات و سلوک او هم نشیب و فراز دیده می‌شود."

حسن روحانی افزود، تهداب این توافق‌نامه نیرومند است و توانسته که در برابر ۱۵ ماه فشار مستحکم باقی بماند.

روحانی در اشاره به مسائل منطقه‌ای، اظهار داشت که تهرانخواهان روابط دوستانه با همسایه‌های خود می‌باشد و برای ارعاب هیچ کسی تلاشی نمی‌کند.

به نوشته گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، ظاهراً به نظر می‌رسد که این عکس‌العمل به ادعاهای عربستان سعودی می‌باشد که گویا ایران قصد گسترش نفوذ در شرق میانه را دارد.

حسن روحانی که از جمله رهبران نسبتاً میانه رو در ایران پنداشته می‌شود، محافظه کاران در این کشور وی را به‌طور غیر مستقیم انتقاد کرده که می‌گویند، رئیس جمهور با غرب خیلی نرم برخورد می‌کند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG