لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۴

کمیسیون انتخابات: روند ثبت نام رأی دهنده‌گان امروز "شنبه" آغاز می‌شود


روند ثبت نام رأی دهنده‌گان انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها امروز شنبه « ۲۵ حمل ۱۳۹۶» رسماً در تمامی شهرهای افغانستان آغاز می‌شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، در ۳۴ ولایت کشور نزدیک به ۱۵۰۰ مرکز برای ثبت نام رأی دهنده‌گان باز خواهند شد.

معاذ الله دولتی، معاون این کمیسیون دیشب در صحبت با رادیو آزادی گفت، ثبت نام رأی دهنده‌گان بر بنیاد تذکره تابعیت صورت می‌گیرد.

وی گفت:

"چیزی‌که بسیار مهم است که باید مردم با خود در روند ثبت نام داشته باشند تذکره تابعیت است که در آن تابعیت و سن آن‌ها تثبت خواهد شد. حدود یک‌هزار و چهارصد و نوزده مرکز ثبت نام رأی دهنده‌گان در سراسر افغانستان باز خواهد بود، از تمام مردم خواهش می‌کنیم که به مراکز مراجعه کنند تا بتوانیم لیست شفاف و دقیق رأی دهنده‌گان را داشته باشیم."

آقای دولتی افزود که روند ثبت نام رأی دهنده‌گان انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها نخست در مراکز ولایات و سپس در ولسوالی‌ها انجام خواهد شد.

به گفته آقای دولتی، بیش از ده هزار تن برای ثبت نام رأی دهنده‌گان به کار گماشته شده‌اند.

معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هم‌چنان ابراز امیدواری کرد که این روند با چالش‌های امنیتی روبه‌رو نشود.

در این حال وزارت دفاع افغانستان اطمینان می‌دهد که نیروهای افغان برای تأمین امنیت مراکز ثبت نام رأی دهنده‌گان گام‌های عملی را برداشته‌ و نمی گذارند تا این روند با چالش امنیتی روبه‌رو شود.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع به رادیو آزادی گفت:

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

" بخاطری‌که بتوانیم شرایط انتخاباتی را آماده بسازیم به روز جمعه یک سلسله عملیات‌‎های نظامی را در ساحاتی‌که تهدید وجود داشت راه اندازی کردیم."

پیش از این رئیس جمهور افغانستان به روز پنج‌شنبه در حضور رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، با والیان و مقام‌های امنیتی ۳۴ ولایت کشور از طریق ویدیو کنفرانس صحبت کرد.

بر اساس خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری رئیس جمهور اشرف غنی آغاز روند ثبت نام رأی دهنده‌گان را بخاطر برگزاری شفاف پروسه ملی انتخابات، بسیار مهم خواند.

کمیسیون مستقل انتخابات ۲۸ ماه میزان سال روان هجری خورشیدی را تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها اعلام کرده‌است.

XS
SM
MD
LG